Černý odběr elektřiny - trošku jinak

Od: Datum: 30.08.13 22:46 odpovědí: 15 změna: 01.09.13 20:18
avatar

Zdravím,

na začátek spíše řečnická otázka, jaký může následovat trest za krátkodobý černý odběr?

Vysvětlím situaci:
Budeme jako firma provádět demolici rodinného domku (a stavbu nového), elektroměr byl ještě uvnitř, takže byl odhlášen odběr s tím, že zároveň byla vyřízena žádost o stavební přípojku. Měl jsem už skoro postavený sloupek v plotu na nový ER, a téměř vše připravené, když přišel montážník od PRE a elektroměr odmontoval. Pouze jsem pak ve finále potřeboval vyvrtat asi deset dírek (na připevnění krabičky s jističi a zásuvkami). Připojil jsem se tedy napřímo a ještě jsem si při té příležitosti uvařil kafe. Celkovou škodu, kterou jsem neměřeným odběrem způsobil, jsem odhadl na necelou jednu korunu. Vím, že by byla opravdu velká náhoda, kdyby mne někdo chtěl postihnout, ale teď se ptám vás, kolegové elektrikáři, jak byste řešili (případně jak v praxi řešíte) tento problém? Podobě jako já, nebo prodlužovačkou od ochotných sousedů, nebo třeba sháněním elektrocentrály, případně máte akunářadí pro vrtání do betonu?

Díky za reakce, hezký den! *slunce*


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: fribble*
Datum: 31.08.13 10:35

Není žalobce, není soudce. Já mám prodlužovačku s krokodýlkama ...

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 31.08.13 18:19
avatar

typický český přístup :-D, to nevymyslíš, myšleno v dobrém.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 31.08.13 20:43
avatar

@miramira - český člověk byl v minulém režimu nucen improvizovat a i dnes se to někdy hodí

Datum: 31.08.13 15:21

Peozaicky - není-li v dohledu přičinlivý agent, řeším to černotou, přičemž se snažím práci co nejvíce urychlit.. Je-li to aktuálně nevhodné, příjde na řadu centrála.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 31.08.13 15:51
avatar

Pouštět nejištenou elektriku o síle několik desítek až stovek ampér do vrtačky a jiných přístroju tak to se Váš strážný anděl pěkně zapotil! Asi se Vám a podobným život omrzel.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: belkvlk
Datum: 31.08.13 17:02

Odkdy bere vrtacka stovky amper?! :D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.08.13 17:06
avatar

Přečtěte si pozorně co jsem napsal.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 31.08.13 22:05
avatar

VY si přečtěte, co jsem napsal já a nepředjímejte nesmysly! Vrtačku jsem měl v zásuvce pod FIčkem a 16A jističem, akorát jsem měl překlemované šíny místo elektroměru!

A já se bavím o právnické stránce, neřešte, prosím BOZP a potencionální kolaps elektrárny...

Datum: 31.08.13 20:15

Sice tu na poradně nejspíš platím na jednoho z největších kazatelů, ohledně bezpečnosti při práci s elektřinou, ale v tomto případě bych to neviděl tak tragicky. Pokud se takovéhle "partizánštiny" dopouští člověk znalý, navíc letitý matador, nedovedu si předstait, jak by se mohlo stát něco hrozného. Poruchu vrtačky neřodpokládám a když, tak prostě odejde a v případě zkratu by to byl sice slušný ohňostroj, ale každý kabel je přeci někde jištěn...

To samozřejmě nemá být návod na provádění takovýchto akcí ve velkém, jen mě trošku nadzvihlo, že káráte jednoho z nejlepších zdejších odborníků z řad elektrikářů, Hopa, který určitě ví co dělá.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hop®
Datum: 31.08.13 20:40
avatar

Kolego, díky za podporu, jako jeden z mála jste pochopil, že jsem se neptal na bezpečnost!

Už jsem měl napsanou odpověď pro @jirka2 o tom, že i když je vrtačka jištěna třeba nožovkou 63A, tak se v případě vadného motoru vrtačky nejspíš přepálí přívodní kablík, nalomený v ohybu u rukojeti, ale nějak se mi to smázlo. A pokud je vrtačka plně funkční, tak prostě bude fungovat.

Z nějakého kárání ohledně bezpečnosti si hlavu nedělám, v dotazu jsem měl na mysli spíše "právní stránku věci", kdyby mě u toho chytil někdo od PRE (ČEZ, EON), jak by se k tomu postavili.

Někdo zde zmiňoval "krokodýlky", samozřejmě i podobnou improvizaci mám připravenou, ale v tomto případě jsem měl vyzděný, připravený a propojený kompletní ER od DCK, zatím bez elměru, revizák přijde v pondělí. Jen jsem na zadní stranu sloupku potřeboval přivrtat "bedýnku" s jističi a zásuvkami pro stavební odběr, tak jsem vrtačku strčil do té zásuvky. Předtím jsem samozřejmě proklemoval L1P s L1, podobně PENP s PEN, v to tkví ten můj "černý" odběr...

Datum: 31.08.13 21:37
avatar

no jo, ale z urč. pohledu se jedná tak trochu o návod na . . .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 31.08.13 21:41
avatar

Na co?

Datum: 31.08.13 22:47

Já to chápu naprosto, proto se mi nelíbilo, v co se zvrhla diskuze. Jinak právnicky by se podle mého jednalo nejspíš o krádež a patrně by to byla drahá sranda. Ale nejspíš by Vás musel chtit za ruce opravdu jen pracovník energetiky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 31.08.13 23:38
avatar

Jo, ale asi by MNĚ naúčtovali jakýsi odběr, podle jakýchsi průměrů spotřeby, ale vzhledem k tomu, že původní majitel a odběratel energie je přes rok umřelej a já jsem odebral energii za (neprokazatelně) nulanulanic, tak bych z toho asi vyšel dobře...

Mimoto ten člověk od PRE, kterej demontoval elektroměry, byl fakt v pohodě, a můj revizák od PRE mi to přijde v pondělí schválit, takže jsem fakt v klidu...

A aby přišla kontrola z PRE přesně v okamžiku, kdy si tam načerno vařím kafe... :-D

Datum: 01.09.13 20:18
avatar

Pánové na elekřinu a dobří rádci . jako střelmistr sedávám několik roku na bedně s dynamitem a pokuřuji cigáro. nikkdy se nic nestalo tak zítra si zapálím trabuko.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.