Kouřovod ze 150 na 120?

Od: Datum: 30.08.13 00:48 odpovědí: 7 změna: 30.08.13 22:18

Dobrý den, chci se zeptat na průměr kouřovodu a odtah komína. Komín mám průměru 120 a potřebuji koupit nová kamna, jenže kvůli vytápěnému prostoru potřebuji s větším výkonem a ty se dělají jen s průměrem kouřovodu 150. Jak moc se sníží výkonnost kamen, když jim "přiškrtím" odtah a hlavně, nebude to mít vliv na odvod spalin a hoření? Nebude se to moc dusit a dehtovat komín? Určitě by bylo lepší koupit kamna s průměrem 130, kde není takový rozdíl v průměru, ale ty se mi jednak nelíbí vzhledově (např. nabídka Mountfield) ale hlavně se mi nevejdou rozměrově, navíc potřebuji horní vývod.

Díky za odpovědi a rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.08.13 05:06
avatar

na výkon kamen má vliv kvalita paliva, čistota vnitřních stěn kotle, nastavení kouřové klapky, nastavení vzduchové klapky -dostatek vzduchu pro okysličování - hoření, na tah má vliv třeba čistota kouřovodu - trubek, množství kolen, délka a čistota samotného komína, povětrnostní podmínky (a zřejmě další, které doplní další rádci...)

průměr 120 je o nějakých 20% menší jako 150. Ještě se mi nestalo, abych měl na kterémkoliv z používaných kotlů klapku do komína otevřenou naplno... stále jsem ji přivíral, v závislosti na tahu, přívodu vzduchu a posuzoval podle barvy plamene atd. teda jsem nikdy nevyužíval plný průměr otvoru kouřovodu.

dehtování závisí také od účinnosti spalování, teploty spalin, vlhkosti a kvality paliva, teploty komínových stěn...

pokud posoudíte všechny vlivy a neměl jste doteď s kotlem, resp. s dehtováním a regulací výkonu kotle problémy, mohl by stačit i ten menší průměr... to je ovšem moje úvaha, pohled laika s mnoholetými praktickými poznatky

máme tu lidi od kotlů, s vědomostmi nastudovanými, podloženými praxí... určitě poradí fundovaněji...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.08.13 05:34

Opravdu záleží na charakteru komína,tedy nejen průměr,ale výška,umístění,okolí,délka sopouchu od zaústění kotle k vrcholu.počet dalších kamen v komínu a pod. Nejlepší by bylo si pozv at kominíka /stejně nám poslanci nařídili každoroční revize komína/.Já to mám obráceně - podstatně větší průměr a jsou dny,kdy si pomáhám pomocným tahem.Ten jsem si udělal,ale dá se za cca 12 tis. koupit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.08.13 07:35
avatar

1- Spočítejte si, že plocha kruhu o průměru 120 je 64% plochy průměru kruhu o průměru 150.

2- Průměr kouřovodu souvisí s výkonem kotle.

3- Rychlost proudění v kouřovodu nebo v komíně nelze libovolně zvyšovat.

Takže jestli zmenšíte průměr kouřovodu, budete mít problém kamna pořádně roztopit a nikdy nedosáhnete jejich plného výkonu.

Komíny o průměru 120 se obvykle používají pro kamna s výkonem 4 kW, to je právě tak akorát pro jednu trochu větší místnost v normálním domku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 30.08.13 07:56

A tato kamna by vám nevyhovovala? Nedám na ně dopustit. Kouřovod 125, horní vývod, malinká, výkonná.

http://www.kamna-jotul.cz/jot…/0/0/5/6-Kamna-Jotul-F-602-CB

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 30.08.13 10:57

Moje prarodiče měli kotel s trubkou na komínu cca 110mm a žádný problém . Pruměr 150mm už stačí bohatě na 15až 20kw .

Duvod proč se dávají větší pruměry na odkouření kamen je ten ,že lidi chtějí dvířka s velkým sklem .Proto ,aby vám tam nezakuřovalo ,dávají větší odtah.

Pokud chcete dobrá kamna s 125mm odkouřením ,tak jsou dobrá klasická severská kamna (hluboké topeniště s malými dvířky) jako jsou třeba jotuly

http://www.centrumkrbu.cz/krb…mna/jotul/jotul-f-602-n-gd-cb

http://www.centrumkrbu.cz/krbova-kamna/jotul/jotul-f-118

Pozor u typu f 602 n .Ten je ted se skleněnými dvířky a chybí mu sekundární vzduch .Nehoří to tedy tak dobře a usporně jak starý typ s plnými dvířky .

Podobná kamna jsou třeba tady ty . http://www.krbova-kamna-krby.…14&Itemid=1&vmcchk=1&Itemid=1

http://www.kamnakrby.cz/dovre-600-p-2130.html

S větším topeništěm a větším vykonem už jsou tady ty http://www.eshop-simecek.cz/krbova-kamna-dovre-300/2641

Ty už vám vytopí celý dum . Duležité je , aby v horním otvoru dvířek pobíhaly modré plameny(sekundární spalování) .Pak vám to bude hořet pomalu a čistě jak ty kanadská kamna nebo jotuly cb ,morsa. Rozběhnout je na teplotu cca 200-300°c (teploměr na plotně) a pak mírně uzavírat na 1/4 a potom až 1/6 a méně

Tady je ještě návod od uplandu http://www.plamen.hr/manuals/Upland.pdf Sice udávají 8kw , ale topeniště mají jak jotuly f 602 .Takže bych odhadoval kolem 5KW . On spíše jotul udává nižší vykony proti ostatním vyrobcum a pak jsou lidi spokojeni ,že nemusí tak často přikládat

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bgmaniac*
Datum: 30.08.13 13:38

Kominík Vás s tím nejspíše rovnou vyhodí - kouřovod ani komín se nesmí mít dle normy zužovat, tj. je naprosto nepřípustné napojení širšího kouřovodu do užšího komína nebo zužovat samotný kouřovod. To říká norma, zda by to fungovalo v praxi je věc druhá a to Vám tady od stolu nejspíš nikdo nebude schopen říct.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.08.13 22:18
avatar

kdyby to byl problem, nedelaly by se redukce

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.