Jak správně topit v krbových kamnech

Od: Datum: 27.08.13 19:01 odpovědí: 3 změna: 10.10.13 10:23
avatar

Zdravím. Zakoupil jsem kamna Hass Sohn 6kw, nechal vyvložkovat komín 140mm x 8 metrů, instaloval komínovou klapku na kouřovod a hurá nato. Potřebuji informace jak efektivně topit, aby se nešpinilo sklo, nebyl cítit doma smrad od přikládání atd. Hlavně pomoc s nastavením vzduchů, který kdy otevřít. Nyní už hoří hodinu a mám klapku do komína úplně zavřenou, vzduch otevřený pouze horní sekundární a poleno hoří pěkně. Další věc, když píšu a chci se posunout na další řádek a enter nic nedělá, máte to také je to tímto forem? Děkuji za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.08.13 08:14
avatar
Postup jste trefil správně. Spodní vzduch jen na zatopení a hned jak se ohřeje komín nechat to už jen na sekundár. Dehtování na skle je otázkou kvality spalovaného dřeva. Dobře usušené tvrdé dřevo vám sklo prakticky nezanáší s výjimkou dnů kdy je moc velký tah a musíte i sekundár přivřít aby všechno teplo neletělo do komína. Většina usazenin na skle se stejně ale sama vypálí když se krbu udělá velký žár a tak čištění skla není rozhodně každodenní záležitostí.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: jendad
Datum: 28.08.13 09:20

Když chcete velký vykon (zatápění) ,tak dejte 5až 6 polínek s otevřením vzduchu na 1/2 . Palivo má tak velkou plochu a vzniká hodně dřevoplynu a potřebuje vzduch. Když chcete pomalý a dlouhý ohen , tak dáte do roztopených kamen dvě velká polena a stahujete ovládání vzduchu na 1/4 až 1/8 . Záleží to podle kamen , každá kamna jsou jiná. Nejlépe to poznáte na komínu . Modrý kouř - nízká teplota v topeništi , nehoří dřevoplyn . Černý dým - hodně paliva (drobné dřevo) , málo vzduchu , vznikají saze , dobrá teplota. Při dobrém poměru vzduchu a paliva se z komína jen tetelí.

Já mám na kamnech na plotně teploměr http://www.e-teplo.cz/teplome…spalin-pro-kamna-a-kotle.html A to vám určuje kdy máte přikládat , jaký chcete výkon, a zda máte optimální teplotu pro hoření dřevoplynu (v topeništi nad 600°c)


Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.13 10:23
avatar

máme taky kamna od této firmy, 11kW, ale děláme to jinak. Sekundár je otevřený celou dobu topení. Primární určitě otevřít na plno při zapálení a v okamžiku přikládání - raději chvíli před tím. Primární málokdy snižujeme pod půlku - prakticky by to přestalo hořet resp snížila by se teplota kamen a při dalším přiložení by dlouho trvalo nové rozhoření.

Správně se má přiložit v okamžiku kdy jsou v kamnech jen žhavé uhlíky - nemá pak z čeho načoudit do místnosti. Ne vždy se to povede :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.