Využití dešťové vody - WC, praní

Od: Datum: 25.08.13 12:34 odpovědí: 54 změna: 11.03.15 13:14

Zdravím vás, zajímal by mne Váš názor. Uvažuji o tom, dát někam do domu, popř. blízko domu zakopat 4ks IBC kontejnery na 1.000 l /ks a tyto vzájemně propojit. http://www.denios.cz/landingp…s/cz/i/ibc-kontejner-4_xl.jpg .Vlivem absence světla se voda nebude tak rychle kazit, na 1 spláchnutí WC máte 3-6l vody, pračka na jedno vyprání 80-120l vody.

Na okap nainstalovat takovýto filtr http://www.stavcentrum.cz/images/voda/filtr/filt11_v.jpg za něj eventuelně nějakou nádobu, kde v netkané textilii bude daný písek, přes který se voda bude dál filtrovat a skrz textilii protékat dál potrubím do nádrží sifonovým přepadem cca 20cm ode dna směrem nahoru, aby se nevýřil kal u dna. Na vrchu nádrží by byl přepad do kanalizace. Dále pak pořídit domácí vodárnu, která by vodu hnala do potrubí (druhého), na záchodě by byly z jedné strany přítok pitné vody s kulovým ventilem a na druhé straně přítok užitkové vody s kulovým ventilem, dále by byl rozvod např. ke garáži, kde by se voda využívala pro míchání stevebních hmot, popř. na tlakové mytí auta přes WAPku poopř. zalévání zahrady a dále jako další rozvětvení rozvodu ventil k pračce popř. myčce nádobí. Co vy na to?

Nádrž se dá sehnat max. do 1.000,-Kč/ks použitá, propojení a pískový filtr bych si udělal doma, filtr na okap 1.000 - 2.500,-Kč, vodárna mezi 1.000-10.000,-Kč, nejspíše použitá na zkoušku, potom event. nová. K tomu ještě kartušový filtr, počítám tak 500-1.500,-Kč. Nějaký ten propojovací materiál apod. +/- 500-1.500,-Kč. Myslím, že by to mohlo fungovat, ušetří se s tím spoustu pitné vody, jelikož tato bude zdarma a náklady se po nějaké době vrátí. Nehledě na to, že tam kde bych to chtěl realizovat je tvrdá voda, takže by se tím šetřila i pračka popř. myčka nádobí. Co vy na to? Máte nějaké nápady jak to vylepšit, popř. co udělat jinak?

Dál se chci zeptat, zeptat, jak se dá voda na přívodu do domu změkčit? Slyšel jsem o magnetech ale nevím jaký je výsledek?

doplněno 25.08.13 12:47:

Představuju si to jako Hurvínek válku, takže asi takhle:

legenda:

1 - okap + okapový filtr -> svod do kanalizace, druhý do nádrže

2 - vstup do nádrže proti výření

3 - buď čerpadlo v nádrži, nebo asi lepší varianta domácí vodárna + filtr (před?za? nebo před i za?)

4 - přepad nádrže do kanalizace

5 - pračka, myčka

6 - WC

7 - garáž, zahrada

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.08.13 13:05
Na splachování mytí auta a pro potřeby stavby určitě ta voda použitelná bude. Mám IBC volně nad zemí na zalévání a nepozoruju že by vůbec nějak zarůstaly řasou. Takže zakopané v zemi určitě splní vaše nároky. Jen s použitím pro myčku nádobí bych váhal. Přeci jen poslední oplachování studenou vodou může zanést do myčky bakterie a není jisté že při sušení se vše vydezinfikuje.
A navíc - kdyby voda v nádrži dýl stála a chytala nějaké pachy, nic vám nebrání tam hodít nějaký chloramin nebo savo. To by ale do myčky vadilo.
Dobrá zpráva na závěr - cena kolem tisícovky kterou uvádíte je za kontejner v kleci. Tu ale zakopané IBC nebudou potřebovat protože tvar udrží okolní zemina,takže můžete koupit ibc bez klece za poloviční cenu. Tím pádem bude návratnost investice ještě rychlejší.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.08.13 13:19

Děkuji za názor, ohledně myček jsem četl, že např. myčky Amica (konkrétní typ nevím) dle katalogu 2013 jsou již vybaveny dalším přívodem vody pro užitkovou vodu, kdy právě na to poslední oplachování využívají vodu pitnou, takže by to mělo být OK. Co se týče pračky na prádlo, tak jsem četl, že některé nové (bez konkrétního typu či výrobce) mají taktéž přívod užitkové vody, kdy o případné pachy apod. se postará chemie v pračce (prací prášky, aviváže apod.), kdy právě dešťová voda je měká (na místě, kde to chci využít je skutečně tvrdá pitná voda, což je vidět na vodovodních bateriích) a tak šetří nejen pračku, ale i prací prášek, kdy opět poslední máchání by se mělo dít ve vodě pitné. Klec uvádím, že ještě nejsem rozhodnutý, zda zakopu či dám do sklepa, garáže či dílny, to by se vidělo až na místě. Vzhledem k tomu, že se bude předělávat i rozvod vody a částečně i odpady a celá koupelna a WC, tak by nebylo problém druhý přívod vody dotáhnout. Když jsem spočítal variantu pro 4 lidi s danou plochou střechy, vycházelo mi to asi na 4.300l vody a cenově kolem cca 150.000,-Kč, což se mi zdá jako nesmyslná investice. Kdybych měl kupovat novou vodárnu, počítám, že bych byl celkem maximálně na 20.000,-Kč. Ještě bych pak vykoumal na střechu fotovoltaický článek, kterým bych vodárnu poháněl a bylo by to úplně parádní. *frajer*

Datum: 25.08.13 17:15
Jako nápad dobrý, spíš bych uvažoval, jestli se to vyplatí. Při vaší uvažované úspoře čtyř kubíků měsíčně to znamená cca 300kc což je 3600rocne. Tedy pokud naprší. Spíš bych počítal s tím, ze přes léto bude vody nedostatek a roční úspora může být nižší než poloviční. Potom by se vám náklady vracely klidně deset let s tím, ze byste měl jednu místnost ve sklepě obsazenou. Co takhle třeba změnit dodavatele plynu, elektřiny, mobilního operátora, pojištění atd? Tam máte úspory prakticky bez nákladů?

Datum: 25.08.13 13:46

Pokud se opravdu vejdete do 20tis Kč, pak vychází návratnost cca 6 let při "nelegálním zapojení" (tedy v případě že nebudete platit stočné ani vodné) a cca 12 let, pokud budete mít vše legálně..(a u dešťové vody budete platit pouze stočné).

Do toho samozřejmě nepočítám Vaši práci...cenu druhého rozvodu...atd.

V případě použití plně "systémových" řešení a výrobků je investice zcela nenávratná, protože se pak cena tohoto systému vyšplhá na cca 80 a více tis Kč.

Datum: 25.08.13 14:46

A v zimě budete absolutně bez vody...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 25.08.13 15:24

Chcete vediet názor. V SR ani ČR nemáte žiadne právo rozmýšlat nad pripojením pitnej vody gulovým ventilom k WC a z druhej strany napojit gulovým ventilom úžitkovú vodu pochybnej kvality a podla uváženia vodu prepínat .Koledujete si problem ohrozenia ostatných susedov napojených na pitnú vodu tým,že vaša daždovka kontaminuje rozvod. Neprípustné je aj odvedenie prepadu do kanalizácie z dovodu že zrážkova voda obecne nepatrí do kanalizacie .nie sú dimenzované čističky .Vaša predstava o úspore pitnej vody je iba dočasná ,ak budete splachovat užitkovou vodou, časom vás dodavatel vody a kanalizácie nájde .Robí sa porovnanie spotreby pitnej vody a to sa porovnáva s množstvom vody ,ktoré sa vráti do čističky. Kontrola je možná na ulicu aj na jeden dom a nebudete to vobec vediet.. Nekoledujte si o pokutu.

Datum: 25.08.13 15:38

"Neprípustné je aj odvedenie prepadu do kanalizácie z dovodu že zrážkova voda obecne nepatrí do kanalizacie .nie sú dimenzované čističky ."

Kamile..., to není pravda..resp.tento problém není tak jednoduchý..Pokud je v obci jednotná kanalizace, pak se samozřejmě dešťové vody do této kanalizace vypouštět smí. Pokud dešťovou vodu tazatel použije jak píše, pak se z ní nicméně stane voda splašková a ta se samozřejmě do kanalizace (byt oddílné, splaškové) vypouštět smí.

Všechny problémy o kterých píšete se vyřešit dají, ale již to bude více finančně náročné.

Rozvod pitné a užitkové vody se dá oddělit...celkem bez problémů.

Množství vypouštěných vod (ať již dešťových, nebo splaškových) z jakéhokoliv objektu se dá změřit.

V ostatním máte trošku zmatek..Viz."Robí sa porovnanie spotreby pitnej vody a to sa porovnáva s množstvom vody ,ktoré sa vráti do čističky. Kontrola je možná na ulicu aj na jeden dom a nebudete to vobec vediet. To už je spíše demagogie.., kvůli jednomu domu tohle nikdo dělat nebude a běžně se to ani neprovádí. A i kdyby ano, nebylo by prokázání přestupku tak jednoduché.

Od: kanalizace
Datum: 04.02.15 11:11

To je jenom teorie. Na našem menším sídlišti RD jsme museli vybudovat dvě oddělené kanalizace. Splašková šla do společného septiku a dešťová až za septik. Když se vybudovala městská čistička tak OVAK zrušil septik a obě kanalizace spojil. Nedaleko teče potok, kam je zaustena silniční kanalizace. Septik byl 5 metrů od silnice.

Od: fribble*
Datum: 25.08.13 15:57

To kamill - dovolím si trošku polemizovat s vaším příspěvkem, protože mám doma něco podobného - obecní vodovod a přívod z vlastní studny. Máte pravdu s přepínáním samotnými kohouty, za každým musí být zpětná klapka, aby nemohlo dojít k případné kontaminaci obecního vodovodu. Ale přepad do kanalizace je OK - pokud má obec oddělenou dešťovou a splaškovou, musel by být přepad do dešťové, ale většina menších obcí dosud oddělené kanalizace nemá a podle nákresu se jedná o RD, tedy asi ne městskou výstavbu. A že by někdo v tomto případě porovnával dodanou vodu s vodou vrácenou na čističku? Při stavu vodovodní sítě, napouštění bazénů, zalévání pitnou vodou? To je snad utopie.

doplněno 25.08.13 16:01:

To martincakl - myslí a píše mi to holt pomalu.

Datum: 25.08.13 16:02

"Máte pravdu s přepínáním samotnými kohouty, za každým musí být zpětná klapka, aby nemohlo dojít k případné kontaminaci obecního vodovodu."

Tak to sice máte také špatně..., ale co už no..

Zpětná klapka dle ČSN nestačí..

Ale kde není žalobce, není soudce.

Od: kanalizace
Datum: 04.02.15 14:17

Špatně, systémy nesmí být vůbec spojeny. Zpětná klapka je maximálně dobrá, aby to nevycuclo vodu z pračky, případně z vany, když tam někdo položí sprchovou hadici. A přetlak z bojleru.

Datum: 25.08.13 16:13

tenhle můj příspěvek je vlastně zbytečný, protože nemám co poradit
možná jen - pro nádrže pod zemí počítejte i s hodně extrémními (podle dosavadní praxe zatím "nemožnými") teplotami mrazu (hodnota+doba trvání) a v případě, že nádrže budou pod barákem, nebo jiným nějak temperovaným přístavkem, radši počítejte s variantou, že stavba vymrzne na venkovní teplotu;
taky bych se zamyslel nad těmi filtry u okapů - že při přívalovém dešti pouští vodu mimo filtr je OK - ale
a) není nebezpečí, že se kolem filtru nějak může udělat bordel, který nakonec rouru ucpe? (kombinace - listí - mráz - listí s přívalovým deštěm... -> nějaká pojistka-přepad nad filtrem? - no, to byste viděl);
b) dalo by se naopak v případě přívalového deště zajistit větší kapacitu jímané vody zdvojením filtrů? (doufám, že se to dá snadno rozebírat a čistit, opravovat...), resp. kolik ten filtr je schopný max. chytat, jak často se musí třeba od listí čistit (tohle všechno bych se snažil zjistit od uživatelů);
c) jak moc bude stíhat filtrovat ten písečný filtr - nebylo by lepší se na něj vykašlat úplně, anebo většinu vody svádět bez filtru a jen menší zpracovatelnou část s filtrem? (přinejhorším by se mohla filtrovat voda až pozdějc, a jen ta potřebná (to je tak maximálně na prádlo a nádobí, v případě nouze ani to ne);
pak bych se asi zamyslel, jestli by nádrží nemohlo být víc (třeba i nějaké letní, nezakopané, polozakopané), nebo bych si na ně už při tom všem kopání aspoň připravil trubky
(mimochodem vy můžete pouštět dešťovou vodu do kanalizace? - že píšete o přepadu nádrží do kanalizace)
----
pokud víte, co píšete, jste asi schopný si vše popisované udělat, míru užitečnosti bych hodnotil podle dvou možných variant:
z vašeho popisu je asi pravděpodobnější, že vodu nemáte vlastní - v tom případě sice můžete počítat s tím, že asi nějaká dodávka bude vždycky za víceméně snesitelnou cenu, ale jistota záložního zdroje je i tak cenná (mimochodem, dovedu si představit období se striktním zákazem i kontrolou na používání vody pro zalévání - pak by byly nádrže neocenitelné, KDYBY - viz níže);
kdyby náhodou platila varianta, že vodu máte z vlastní studny, neváhal bych se zavedením jímání dešťové vody (když o tom uvažujete) ani vteřinu - existuje víc možností, proč vám voda výrazně nebo úplně ubyde a takováhle záloha je pak k nezaplacení
----
jako všechno i tahle záležitost má i svou slabinu, paradoxně právě v okamžiku své největší užitečnosti - dovedu si představit, že v případě zhoršení stavu vodních zdrojů se legislativně zakáže jímání dešťové vody z plochy stavby
(pro naše početné zuřivé vyznavače co nejmenších zasáhů do práv jednotlivce (a hlavně podnikatelů) je to jistě šílená absurdní myšlenka - ovšem takhle to např. funguje (zřejmě jen v některých oblastech) v Kalifornii - tam si teda už dneska dešťovou vodu ze střechy určitě nikam nesvedete...), no nic není bez rizika, navíc si můžete říkat, že k takovým koncům, kdy se takovéhle hyperbolševické opatření nejen vyhlásí, ale dokonce bude účinně prosazovat, v našem rozloženém kocourkově přece nikdy nedojde...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 25.08.13 21:07

Tak prvně bych uvedl, že vodu bych chtěl používat nejen na splachování, případně praní prádla či mytí nádobí, ale také na mytí auta a zalévání zahrady. Umýt auto v pitné vodě se tam nedá, díky tvrdosti vody bylo auto pořád špinavé i když jsem jej třikrát myl z toho 2x ručně a 1x wapkou.

Ohledně přepadu dešťovky do kanalizace to beru z pohledu města kde v současné době bydlím. Je to cca půl roku, tak náš starosta prohlásil, že kdo bude mít svedenou dešťovou vodu na chodník, dostane pokutu. Na toto vztyčil hlavu otec a prohlásil památnou větu ... okapy vedly do země, když město dělalo nové chodníky, blbci okapy usekli nad zemí a do trubky v zemi nalili beton, takže jestli to chtěj do země, ať si to zaplatěj. Jak je to v místě, kde bych chtěl svůj záměr realizovat zatím nevím. Kdyby bylo zakázáno, tak by to nešlo do kanalizace, ale na povrch, tak jak je sveden okap nyní.

Samozřejmě budu chtít šetřit kde se dá, takže určitě zvážím možnost přechodu k jinému dodavateli plynu či elektřiny. U vody to tuším nejde. Paušál si taktéž zruším. Pak už zbývají jen pojistky na auto či dům. U nás ve městě se neplatí za svoz odpadu a můžeme na občanku každý odvézt 2t suti měsíčně do sběrného dvora a jakoukoliv elektroniku zdarma (platí se pouze v případě, že to člověk veze na skládku).

Co se týče spadaného listí, tak to z 90% vylučuji, jelikož listnaté stromy jsou nižší než dům, jediný vyšší je jeden jehličnan, který nejspíše stejně půjde k zemi. Navíc jsem zvyklý věci kontrolovat a ne jak někteří lidé.

martincakl : promiňte, ale aby mi Váš příspěvek něco dal, tak bych byl rád za nějakou informaci k tomu, jak to vidí norma ČSN, která dnes nikoho bohužel nezajímá, jelikož podstatné jsou normy EU (,které jsou asi to nejhorší co mohlo kdy být), mne by to však zajímalo. Takže pokud by jste byl tak hodný, tak mne informujte.

Myšlenka uzavírat vodu kulákem mne jen tak napadla, jako slovo do pranice, jelikož se mi to zdá jako nejjednodušší varianta. Více snad prozradí martincakl.

Co se týče případného zámrzu, s tím bych samozřejmě musel potom v plánu počítat a dát nádrže kupříkladu do garáže, kde nemrzne. I v případě, že by nádrže byly na zimu prázdné bez vody bych nezůstal, jelikož k tomu by byl klasický přívod vody z veřejného vodovodního řadu (studená voda), teplá se dohřívá kotlem.

Co se týče práce, vlastní práci nepočítám jelikož to by si člověk nesměl dělat nic. Co se týče instalací, tak ty se stejně budou předělávat a těch +/-300,-Kč za 10-15m trubky mne už nepoloží.

Ohledně přívalového deště bych uvedl tolik, že v místě, kde to chci realizovat dochází spíše k povodním vlivem vody, která se tam žene (naštěstí ne přímo tam ale v okolí), pokud by byla předpověď, není problém filtr (pokud tak bude vybaven) přepnout na klasický odtoh všeho do kanalizace, popř. na povrch. Event. teoreticky by se daly svést oba dva okapy do nádrží, kdy by však o to musel být větší i případný přepad.

Proto to tu chci s vámi prodiskutovat, abychom to dovedli k dokonalosti a cenově došli k nějakému kompromisu, aby člověk ve finále alespoň něco málo ušetřil a měl trošku lepší pocit.

doplněno 25.08.13 21:08:

prozatím bych chtěl poděkovat hafhafovi, který porozuměl tomu, co jsem od tématu očekával, dávám bod

Datum: 25.08.13 21:29

zdar,studnu nemate?ja to mam udelane jako privod ze studny na wc a pracku,nic nezamrzne a funguje to.

Datum: 25.08.13 22:50

Zdravím,
mám takový pocit, že to máte vymyšlené sice dobře, ale zdá se mi to zbytečně složité.

Asi bych to řešil tak, že bych udělal nádrž (nádrže), u nich hned přepad (jakmile budou nádrže plné, zbytek by šel automaticky do kanalizace), z nádrží přes filtr (otázka je zda by se vám nevyplatil použít nějaký kartušový (s výměnnou vložkou) na hrubé nečistoty) do vodárny a pak už do rozvodu po domě - udělat rozvod jen užitkové vody a pitnou vytáhnout jen např. do koupelny (jen umývadlo) a kuchyně (dřez, myčka). Hladinu v nádržích bych asi nechal hlídat plovákem a pokud y klesla pod určitou mez (např, kdyby dlouho nepršelo a byl tím pádem nedostatek dešťové vody), automaticky by se do nádrží dopouštěla pitná voda z vodovodního řadu.
Kdysi jsem někde četl, že pokud je v objektu používána užitková voda, nesmějí být oba rozvody nijak propojené.
Jinak jako nápad to špatné není, zvlášť pokud budete dělat nové rozvody vody. Kdysi (cca pře 15 lety) jsem řešil něco podobného, ale týkalo se to zalévání zahrady. Bylo to v době, kdy někdo vymyslel, že se bude i u rodinných domků platit za srážkovou vodu. Jímáním vody do nádrží a pak její použítí k zalévání bych se tohoto problému tenkrát zbavil (nesměl bych ale mít už vůbec svody z okapů napojené na kanalizaci). Nakonec jsem to ale nerealizoval, protože jsem dům opustil.

Datum: 25.08.13 23:27

p.martincakl +fribble -tazatel žadal názor -dal som svoj a upozornil na kontaminaciu a verejné ohrozenie života .Vy radite mne a nie jemu a radite zle .Ak niečomu nerozumiete ,tak sa nejedná o demagogiu a utopiu ,ale fakt , za stočné sa plati podla spotrebovanej vody vodomerom 1:1 .Správcovi kanal a vodovodnej siete v našej obci velmi vadí ,že denne predá 20m3 pitnej vody,ale do čističky sa vráti 150 m3 -to je zlodejina a vy ju schvalujete ,preto kontroluje kamerou nedovolené pripojky daždovej vody a vkladá merače do kanal pripojok -to je skutočnost . Pokial potrebujete nornu skúste toto

:autor: tomkk Datum: 11.07.13 08:55
Předmět: RE (3x): Voda z vodovodu a vlastní studně
odpovědět[nahlásit]

Propojit to rozhodně nesmíte, ani oddělení klapkou nestačí.

zákon č. 274/2001 Sb., § 3 odst.

4): "Vlastník vodovodní přípojky je povinen zajistit, aby vodovodní přípojka byla

provedena a užívána tak, aby nemohlo dojít ke znečištění vody ve vodovodu." Prováděcí

vyhláška k tomuto zákonu (vyhl. MZe č. 428/2001 Sb., § 15, odst. 3) pak

upřesňuje: "Vodovodní potrubí vodovodu se nesmí propojovat s potrubím užitkové

a provozní vody a ani s vodovodním potrubím z jiného zdroje vody, který by mohl

ohrozit jakost vody a provoz vodovodního systému."

doplněno 11.07.13 08:56: Klapka není splehlivá, teoreticky byste mohla natlačit vlastní vodu do vodovodního řadu, to je nepřípustné

Datum: 29.08.13 20:52
Kamil.
Ujišťuji Vás, že věci rozumím jinak bych o tom nepsal.
Nemám ale čas reagovat na každou Vaší větu.
Něco píšete dobře, něco špatně.
Bohužel to ale pletete dohromady.
To že něco platí ve Vaší vesnici, neznamená že to jinde nesmí být jinak.
Problém je to poměrně složitý a záleží vždy na konkrétní situaci.

Datum: 26.08.13 10:20

známý to tak má uděláno na chatě a funguje to dobře. Dělal to z důvodu že nemá jiný zdroj vody, takže pitnou si vozí. Největší problém byl ty nádrže propojit, výpustné ventily jsou atypické a tudiž vám to musí někdo vyrobit a hlavně dobře ať to potom někde nekape. Jinak na to používá myčku, WC, sprchu umyvadlo a dřez. Jen bych doporučil vodárnu umístit někde šikovně, je dost hlučná.

Datum: 26.08.13 19:48

Koukám, že jsem to špatně pochopil, oni se sice dělají řídící jednotky, o kterých sem vám tady chtěl říct, ale jsou dělané právě na principu rozvodu vody z nádrže a vpřípadě nedostatku dopouštění pitné vody do nádrže a to já bych nechtěl. :( Tak co, poradí někdo, jak to vidí ČSN jak oddělit ty dva přívody aby nebylo riziko přisávání? Dle mého názoru by kulový ventil nepřisával, ale je mi jasné, že to je asi jen můj názor, jelikož by jste mě tu jinak nekamenovali. *pivo*

Datum: 29.08.13 20:45
Lze použít beztlakou přerušovací nádrž.Typové řešení je otázkou cca 15tis Kč.To je pak čisté řešení..a bezpečné.

Datum: 29.08.13 20:03

Abych přihodil ještě trošku žhavého do ohně ...

Tuším že na idnesu jsem kdysi četl článek s videem, kde byl někde snad v USA stavěný "ekologický" dům z odpadků (lahve, gumy apod. a nějaká hlína na způsob jílu). Tento dům měl několik okruhů vody a to pitnou pro pití, mytí, z těchto odpadových vod tvořenou pak užitkovou na zalévání, splachování (předpoklad nejspíš nějakého BIO mýdla při koupeli, jinak by kytky poscípaly), a následně až splaškovou, která vycházela už rovnou ven z domu. Jednalo se tuším o nějaký dům v poušti, takže zachytávání pitné vody probíhalo na střeše, kde se to filtrovalo přes nějaké rostliny a následně dle výsledků testů to mělo být skutečně zdravotně nezávadné. U nás by se to využít nedalo, ale přinejmenším ta druhá voda z pití mytí na splachování je zajímavý nápad, který by se u nás už za nějakých podmínek realizovat dal.

Datum: 04.02.15 10:31

Tak po delší odmlce bych chtěl rozšířit téma ... našel jsem celkem zajímavé řešení, otázkou je cena

http://www.boehmextruplast.cz…ody/25-Sady-pro-dum-a-zahradu

http://www.asio.cz/cz/as-rainmaster-eco

Toto si myslím, by nemuselo být tak finančně náročné a řekl bych, že instalatér by měl být schopný toto i levně vyrobit

http://www.bvsaqua.cz/?i=722/…zeni-pro-vyuziti-destove-vody

Je tam v podstatě zabudována ochrana před vtokem užitkové do pitné vody. Rainmaster ECO ve výkonější verzi vychází na 14.000,-Kč. U posledního odkazu si myslím, že by se šikovný instalatér nebo kutil mohl dostat na částku +/- poloviční.

Nádrže bych umístil 1.000 litrové buďto do garáže či sklepa, případně mne napadlo udělat betonovou šachtu (jako když se dělají vodoměrné) a do ní dvě tři nádrže instalovat s přepadem do dešťové kanalizace popř. do vsakovací jímky či jinam...

filtr http://www.dobrejimky.cz/Filtr-McClen-d226.htm se mi za 2.400,-Kč zdá předražený a myslím si, že by se dal jednoduše vyrobit z klasické HT či KG odbočky a nechat si někde udělat na CNC z nerez plechu sítko a to tam nějakým způsobem namontovat. Případně http://www.stavebnidoplnky.eshop-zdarma.cz/g35.Okapov%FD+filtr+LUX.html (1.500,-Kč). Co vy na to, kdo nad tím bude přemýšlet se mnou?

doplněno 04.02.15 11:00:

Tlaková nádoba 30/35litrů 2.000,-Kč, elektromagnetický ventil 1.500,-Kč, vodní filtr 1.000,-Kč, tlakový spínač 500,-Kč, 2x kulový ventil (150,-/ks) 300,-Kč. Takže to bez řídící jednotky vychází na 5.300,-Kč. Jenže se v tom nevyznám a nevím jaký typ nádoby, elektromagnetického ventilu a tlakového spínače. Tuším, že domovní rozvod je 3/4" takže tam je to jednoduché.

doplněno 04.02.15 11:27:

2x nádrž 2.000,-Kč, ponorné čerpadlo 2.000,-Kč, plovákový spínač 1.000,-Kč takže zbývají už jen filtry na přívodu a rozvody

doplněno 04.02.15 13:56:

Tak to zařízení z BVSAqua vyjde na 9.500,-Kč hotové sestavené, z mých propočtů samovýroba 5.500,-Kč (bez ovládací jednotky), takže se to možná i vyplatí koupit.

Datum: 06.03.15 09:23

Abych se přiznal, čekal jsem, že bude na tuto otázku více reakcí a kreativního myšlení. Našel jsem pár zajímavých odkazů jak vyrobit levně filtr na okap a taky jsem zjistil, že IBC kontejnery se dělají i v černé barvě, takže by neměl být problém s vlivem UV záření na vodu.

Od: jmlc®
Datum: 06.03.15 09:32

Při mojí spotřebě vody (4000,-Kč za rok) se nevyplatí do domu (novostavby) vrtat a bourat kvůli splachování.. Nicméně máme před domem septik (obec není schopná už 10 let zajistit čističku), takže jsem septik nechal raději trochu větší.. 8 kubíků. Počítám s tím, že až to konečně budu moct napojit na kanalizaci, dešťovou vodu (po vyčištění septiku) napojím právě tam a doinstaluji čerpadlo. Voda bude pouze a jen na zahrádku - což je tak na 14-20 dní suchého počasí...

doplněno 06.03.15 10:28:

Pokud teprve plánujete rozvody vody a máte možnost "si vymýšlet" - pak souhlas - šel bych do toho také...

V každém případě bych k daným přívodům přichystal klasický vodovod a připojil v "téčku" - kdyby náhodou...

Datum: 06.03.15 10:24

To je myslím si, dobré rozhodnutí. Samozřejmě využití dešťové vody v domácnosti se vyplatí při stavbě nového, nebo rekonstrukci starého domu. Já mám v plánu nádrže na vodu (IBC kontejnery) umístit v poměrně velké garáži v přízemí, takže zbývá jen rozvod vody cca 10m vodorovně, zde na WC a pračku a 3m nahoru na druhé WC. Samozřejmě trubku natáhnu druhou novou při rekonstrukci odpadů a rozvodů vody a i topení, které plánujeme udělat. Následně přijde na řadu střecha a s ní i okapové svody.

doplněno 06.03.15 10:32:

No co jsem zjistil, jde to udělat tak, že v případě nedostatku dešťové vody se do nádrží napustí pitná. Toto jsem ale zamítnul z důvodu, že s mým štěstím bych napustil nádrže pitnou a začalo by pršet. Takže budou prostě dvoje trubky, jedna s pitnou a s uzávěrem a druhá s dešťovou, až dešťová dojde, vypne se čerpadlo a zapne se pitná. Nádrže se mezitím vyčistí a budou připravené na další použití. Je to sice komplikované, ale tak trošku mám rád ekologii. Žít v USA, tak si postavím i EKO dům, ale v ČR je to nereálné, pokud člověk není milionář.

Od: jmlc®
Datum: 06.03.15 10:34

*palec*

Datum: 06.03.15 10:43

A právě jsem vyřešil dilema s napouštěním, je to jednoduché, jenom mi to docvaklo až teď *smich*

WC nádržka má možnost připojení vody ze dvou stran (viz. obrázek)

No a tak se koupí ještě jeden napouštěcí ventil a z jedné strany bude pitná a z druhé dešťová. V podstatě by tak nemělo dojít k nasátí dešťové do pitné. A já nad tím dumám dva roky *zed**haha* kdybych nešel na noční, dal bych si na oslavu *pivo* :-D

Takže v podstatě mám asi pořešený všechno, můžu začít projektovat ... *klik*

doplněno 06.03.15 10:43:

Jestli to jde stejně i u závěsného WC? Napíšu výrobci ...

Datum: 06.03.15 12:52

S napouštěním wc přes dva různé plováky nebude problém - osobně se na to také tak chystám.

U závěsného wc to půjde určitě, i kdyby tam nebyla originál díra tak se tam prostě udělá.

- žádná automatizace není potřeba, stačí obyčejná malá vodárna za 2000,- s plovákem. Maximálně nějakou signalizaci naplnění nádrže, ale není to nutné.

- IBC nádrže se draží každou chvíli na aukru, takže není nutné kupovat za draho. (na podzim jsem koupil 3x 1000l IBC na paletě, v kleci a komplet oplechovaný za 200,-/ks)

- Jako filtr před nádrží doporučuju něco co má first-flush systém. Zabrání se tím prakticky veškerému bordelu v nádrži (pyl, pračí trus, listí, atd...). Z HT potrubí to postavíte max do 500,-Kč.

- Za čerpadlem stačí obyčejný běžně používaný filtr

Datum: 06.03.15 13:38

Jemný filtr na vodu jsem měl na mysli přesně tenhle. To na videu vypadá sice dobře, ale cenově to bude tak 2500,-Kč, což se mi zdá zbytečně drahé. Přemýšlím o tomhle http://levrai.de/themen/regen…/bauanleitung_regenwasser.htm .Samozřejmě rozvody budu dělat z HT trubek. IBC jsem našel nejlevnější za 500,-/ks. Ale pokud za 200,- tak tím líp. Čerpadlo bych asi dal s tou automatizací, ta je nejdražší 9.500,-Kč (co jsem našel nejlevnější). Chtěl bych ale vymyslet nějakou sám. Stačí mi, když budou nádrže prázdné, tak automatizaci vypnu a u WC zapnu kohout s pitnou vodou. Dejte vědět, až budete "stavět" a nezapomeňte fotodokumentaci. Já na to mám ještě čas, proto pořád vymýšlim vifikundace

Datum: 06.03.15 13:58

- cože by ta automatizace měla dělat? tedy kromě hlídání hladiny vody pro ochranu čerpadla? zbytek je součástí vodárny.

- přepínání městské/dešťové vody bych řešil roháčkem u wc.

- filtr na videu nemůže stát víc jak 500,-

- na jaře začínám se stavbou, fotky samozřejmě budou

Datum: 06.03.15 14:01

Na videa se postupně koukám, bohužel neumím anglicky, takže rozumím tak cca 25% toho, co říká, což je bohužel žalostně málo. Pochopil jsem ale ten FF systém. koukám, že nejvíc materiálu na to je v angličtině, tak se budu muset učit alespoň pomocí obrázků a videí.

Ta automatizace byla z tohodle http://www.bvsaqua.cz/?i=722/…zeni-pro-vyuziti-destove-vody

Musím nějak vymyslet, jak to všecko propojit, třeba tam mám i něco dvakrát, pak se to pokusím dát nějakým způsobem na obrázek, aby to bylo pochopitelné.

Datum: 06.03.15 15:10

Když budete mít tohle řešení automatizace, tak už nemusíte mít dva napouštěcí plováky na wc.

Jakmile dojde voda v nádrži, tak systém automaticky přepne na pitnou vodu.

Není problém toto postavit za pár korun.

Stačí vzít normální vodárnu, mezi čerpadlo a nádrž dát Tkus a připojit elmag ventil>zpětnou klapku>pitnou vodu.

Ovládání ventilu zajistí plovák v nádrži.

Jakmile dojde dešťová voda, plovák odstaví čerpadlo, otevře ventil a případně zapne nějakou signalizaci..

Celá tahle sranda bude stát cca 3500,-

Nicméně tímto řešením dojde k tlakovému propojení pitné a dešťové vody, takže se to rozhodně nebude líbit vodárnám.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 06.03.15 15:31

Takže když se to samý udělá jen s vodárnou a plovákem ale bude druhé vedení, tak je to OK, říkám to dobře?

Filtr na okap

http://www.regenwassertankzubehör.de/shop/article_403/Regenwassersammler-100---50.html?sessid=z1wTW9d0wwhDn6adGP9DcBFsYOEIvAH4jIMGIAGLKqL5nEGgdSBFQfZvoU82yT7z&shop_param=cid%3D9%26aid%3D403%26

Co je tohle?

Já vidím HTEA 110mm odbočka 87° + HTR redukce 110/50 a co je to uvnitř? Přijde mi to, jako kdyby zespodu byla HTU přesuvka a uvnitř něco jako otočené prodloužené hrdlo nebo tak něco?

nebo tedy tenhle

http://levrai.de/themen/regen…/bauanleitung_regenwasser.htm

2x HTR redukce excentrická dlouhá 110/(125 nebo 160) + HTB 50 nebo 75mm koleno 87°

doplněno 08.03.15 18:12:

Tak jsem to asi rozluštil, z toho potom 50tkou do FF, kdyby se dělal z průhledné trubky, tak PVC je drahá :(

doplněno 09.03.15 07:47:

Vyřadíme redukci 110/50 a místo odbočky 110/110 dáme 110/75 a všude potáhneme 75 trubky do FF a dál.

Datum: 06.03.15 15:45

Ano, pokud uděláte samostatnou větev od domácí vodárny k wc, na wc budou dva napouštěcí ventily, tak je to nejčistější řešení kde nehrozí žádné propojení obou vod.

A kdybyste chtěl mít jistotu stále napuštěné nádrže na wc, tak můžete plovákem v IBC řídit ventil před wc. Ale to považuju za zbytečné.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.03.15 15:49

*cert* tak teď jste si naběhl, povídejte, ale prosím zas jak pro blbce *smich* ale určitě to pak pochopim :-D Konečně někdo šikovnej, kdo debatuje na úrovni, mám z Vás radost. *pivo*

doplněno 06.03.15 15:59:

Tak vyjádření z firmy JIKA (resp. Laufen) je, že u podomítkových nádrží na WC sice dva přívody má (zaměnitelné) ale dva napouštěcí systémy se tam oproti klasické WC nádržce nevejdou. *bum*:(

Datum: 06.03.15 20:55

tak jsem Vám k tomu dělal profi obrázek :)

- Elektromagnetický ventil řídí plovák č3., zároveň odstavuje čerpadlo a rozsvicí signalizaci prázdné nádrže.

- vodárna má sání cca 10cm nad dnem nádrže

- plováky 1,2,3 mohou zapínat LED signalizaci hladiny

- horní propojení nádrží je HT110, do každé nádrže je použit T kus a uvnitř míček jako

uzávěr při naplnění nádrže .

- filtr

Když to celé přeženu, tak jsem v tom za 5000,- se vším potřebným

Datum: 06.03.15 20:58

některé odpovědi jsou zde poněkud příkré. přeci, když mi přestane na chalupě téct voda, zajdu ven a naberu do kýble ze sudu pod svodem okapu a to hnědé velké prostě spláchnu, tím se dešťová voda dostane do kanalizace, ale nepovažoval bych to za nic nesprávného. A takhle myslím jde splachovat i v případě že voda teče. Mám názor trochu zvláštní a tím je, že moc nechápu jak může být u nás naprostou samozřejmostí i po roce 2010, že se splachuje právě vodou pitnou, nemělo by to být spíš obráceně...

Datum: 06.03.15 21:29

Toto mám vyzkoušené cca 15 let.Dešťovou vodu jímám do bývalého septiku o objemu 2,5 kubíku a napouštím tím domácí vodárnou 2x WC.Jelikož je splašková kanalizace ve správě obce účtuje mi vodu starosta a to tak,že mám na výstupu z vodárny vodoměr.Ten je zapojený od r.2009 a na vodoměru je natočeno 220 kubíků.Rozdíl v ceně u nás je cca27 Kč.Udelejte si obrázek sami.Vedení mám zhotovené 3x.TUV teplá a studená a užitková.

Datum: 08.03.15 18:24

Tenhle typ filtru Vám ale do nádrže pustí prach, pyl, trus, atd...

Zachytí tedy pouze hrubé nečistoty.

doplněno 08.03.15 18:49:

Dle mého názoru je tedy lepší ten otevřený typ filtru. Je u něj snadná kontrola zanešení, navíc když napadaný brodel uschne tak ho prostě vítr odfoukne.

U toho uzavřeného se o problému dozvíte až když se ucpe a bude Vám voda přetékat okapem

Datum: 08.03.15 18:32

Ano, tenhle je jen hrubý na listí apod. za ním by byl ten FF filtr a pak už rovnou do nádrže. Z nádrže přes filtr do čerpadla/vodárny. Dělám na tom, všechno bude ono se to vystříbří :-D

doplněno 08.03.15 19:04:

Je pravda, že otevřený je lepší na údržbu, ale co se prodávají v ČR, jsou drahé a co se dají koupit na ebay, tak jsou s poštovným také drahé, tak se snažím vymyslet něco vlastního, popř. jak to mají udělané jinde. Zde by právě měly listy propadnout dolů a skrz síto protéct pouze voda s max. jemnými nečistotami.

Zde je návrh na FF z HT potrubí. A FF který se prodává v USA. Co je to za trubky? Průměr? Prodávají se trubky i u nás?

doplněno 08.03.15 19:05:

Akorát mi nejde do hlavy, jak mají ten kónický kus v tom Tčku upevněný? napadají mne jen dvě varianty 1) lepidlo 2) kolem dokola vyfrézovaná vnitřní drážka do které to zapadlo?

doplněno 08.03.15 19:27:

další FF ale moc nevěřím, že to bude fungovat, ten míček se může zasekanout na té rovné hraně "zátky"

http://120thingsin20years.blo…llwinkle-sequencer-build.html

docela jednoduchý FF tady http://www.brainright.com/Our…truction/RainwaterHarvesting/

Datum: 08.03.15 20:18

Tady u toho originál FF to bude řešený tak že kuželová vložka má stejný průměr jako potrubí které se nasazuje do toho Tkusu.

Takže nejprve tam strčí kužel a pak ho dorazí trubkou. Celé je to pak slepené.

Nicméně pochybuju že tohle u nás seženete. Takže stejně nastoupí kutilství a různé HT tvarovky

doplněno 08.03.15 21:13:

já to mám v plánu asi takto

T 110/75/110 87° > do něj dolu kousek trubky 75 (10cm) > na ní redukci 75/110 > pak cca 2m 110trubky a nakonec šroubovací víko s dirkou

Nebo když se mi povede sehnat osovou redukci z 75/110, tak použiju tu.

Datum: 09.03.15 07:39

To je to, co jsem tu kreslil, akorát, že já jsem tam dal kónickej kus místo tý redukce. Bude Vám stačit ta trubka pod míčkem, tu nad ním už tam dávat nemusíte. Ta redukce se totiž vsouvá dovnitř trubky a do ní se má vsouvat z vrchu další, což mi ale nepotřebujeme. Máme jí tam kvůli tomu míčku a "těsnění".

http://www.tesneninyvlt.cz/es…50-airfit-r2897#bmDescription

Takže to by jsme měli FF z HT trubek. Akorát se bude muset buďto lepit a nebo kotvit k něčemu, aby se to tíhou vody nerozjelo. Mám z nás radost, jak nám to jde

doplněno 09.03.15 07:43:

Co chcete dávat první? Hrubý filtr na okap a potom FF nebo obráceně? Já myslel, že dáme právě první hrubý filtr ze kterého odpadá listí apod. takže se to tam stačí zredukovat 110/75 a potom podle toho už táhnout potrubí 75. Takže pak na FF dát T kus 75/75 87°

Datum: 09.03.15 12:27

To stou redukcí mi nedošlo :)

Takže prostě místo redukovaného Tčka bude celé 110, do něj se narazí trubka 110 a vní jako doraz ta redukce.

Kotvit se to bude muset tak jako tak, protože s 2m trubkou bude vítr už slušně cvičit.

Jinak samozřejmě před FF musí být hrubý filtr, tipuju že ho udělám z upraveného okapového kotlíku.

Já budu každý svod dělat v 110, (mám 250m2 střechy a 6 svodů), propojení nádrží 125.

FF filtr musí mít dostatečnou kapacitu, aby se do něj vešla voda z oplachu střechy.

Ještě by se mi teda líbilo udělat ff hromadně pro všechny svody, aby to nebyla taková opičárna. Nicméně to bude nějaký barel a ten "diverter" bude stejnej.

Datum: 07.03.15 14:33

Jsou tam nutný zpětný klapky? Určitě ne kvůli ochraně proti natažení dešťové do pitné. Předpokládám, že je to kvůli tomu, aby se při vypnutí čerpadla nesjela voda zpátky do nádrže? Neměla by tak být spíš zpětná klapka za čerpadlem(vodárnou)? To první filtrování jsem pochopil (ale je pravda, že jsem si musel vyhledat obrázky a videa) .

Jde mi spíš teď o to, že nevím, jak se ty 4 kontejnery do garáže vejdou, zda vedle sebe, nebo radši na výšku. Pokud bych dal dva vedle sebe a na ně dva na výšku, tak by museli být asi trošku odstupněné, že by sací koš byl v tom nejnižším? Samozřejmě by to šlo udělat různými způsoby, ale bohužel nemám možnost zakopat u domu nádrž a nezbývá mi nic jiného, než jich víc propojit.

Datum: 07.03.15 22:24

- Ano zpětná klapka tam opravdu nutná není. Nicméně u čerpadla bych ji nechal a čim blíž k nádrži bude, tím lépe.

- Když postavíte jeden IBC na druhý, tak budete bojovat s tlakem vody který bude spodní IBC nafukovat a bude i problém ten spodní IBC utěsnit.

- co se týče instalace dalšího napouštěcího ventilu do závěsné nádržky, tak pokud se tam nevejde originální, tak tam klidně může být neoriginální, případně jen 12V plovák a před nádrží elmag ventil.

Datum: 08.03.15 15:14

Potřeboval bych překlad k tomuhle videu

hezky to tam vysvětluje, bohužel neumím tak dobře anglicky, nechápu to, proč v tom FF je dole ten kohout aby odkapávala voda. Chápu, že po dešti je to třeba vypustit a vyčistit, že je v tom bordel, ale nechápu, proč by to mělo odkapávat v průběhu "sběru" vody, když ta špína ze střechy je už uvnitř a do nádrže už teče "čistá" voda.

Taky by mne zajímalo, co je myšleno obrázkem http://www.supadiverta.com.au/images/riserzoom1.jpg Já to chápu tak že s vodou jde do nádrže i vzduch a tak je třeba udělat odvzdušnění, aby voda v nádrži nestlačovala vzduch a až by dosáhl tlak takové síly, že už by vzduch v nádrži nešel stlačit, tak by se nádrž přestala plnit kupříkladu v půlce hladiny vody. Asi je to ale spíš problém více propojených nádrží, u jedné by měl stačit k odvzdušnění přepad.

doplněno 08.03.15 15:28:

Tady je to trošku popsané http://sunrainearth.wordpress.com/category/rain/

doplněno 08.03.15 16:38:

http://www.youtube.com/channel/UCNKd4ZRjY9UPu2wTpXbPCrQ

také tam má zajímavá videa

Datum: 08.03.15 16:26

Na tom videu si můžete zapnout titulky a dát si je přeložit do češtiny.

Jinak tam jen popisuje přepínání letní/zimní provoz. Funkci FF filtru, přepad z nádrže, napojení na závlahové čerpadlo. nic víc.

- u toho FF filtru je dole kohout/díra/netěsnost z toho důvodu, aby se ten filtr sám "resetoval". Takže když prší tak to protékání dole ničemu nevadí, ale jakmile pršet přestane tak se filtr sám během pár minut vyprázdní a je zase připraven na nový cyklus.

Datum: 08.03.15 16:40

Na YT mi to nabízí pouze angličtinu u těch titulků, ale samozřejmě přeložit si to zvlášť jde. Zbytek jsem tak nějak pochopil. Ok, děkuju. Teď už tedy zbývá už jen naměřit, jestli se mi 4 nádrže vejdou vedle sebe a pak jak to popropojovat abych s tím dobudoucna neměl problémy

Datum: 08.03.15 16:49

Z praxe:

22 000 l nádrž,využitá na dešťovku pro zalévání zahrádky jako dlaň,po celý rok v podmínkách srážek ve středních Čechách,ani nestaší.Takže se pro splachování WC nepoužije.

JABRAKA

Datum: 08.03.15 17:06

Jako, že málo vody a srážek? Pořád si myslím lepší ušetřit peníze za 22kl vody, než je platit ne?

Datum: 08.03.15 19:16

Trošku pro představu

sada pro FF (pyl, prach a další jemný bordel) systém bez trubek 1.000,-Kč + poštovné z USA

filtr na okap (listy,větve,brouci apod.) 270-2.500,-Kč (dle typu) + poštovné z UK nebo USA

filtr do nádrže ccca 2.500-9.000,- (pouze na hrubé nečistoty) + poštovné UK,USA, D

proto se snažím volit variantu výroby těchto komponent svépomocí *cteni*

doplněno 08.03.15 19:17:

Čerpal jsem z cen a nabídek z ebay. ;)

Datum: 08.03.15 19:32

Tak otevřený hrubý filtr, nenáročný na údržbu jsem vymyslel jako redukci HT 160/110, otočenou hrdlem dolů, z vrchu se seřízne a vloží se tam nerezové sítko, popř. nějaké jiné, co vymyslíme, zítra udělám náčrtek, teď jedu pro manželkovou *bezim*

doplněno 08.03.15 19:33:

Vycházím teda z předpokladu, že v ČR máme 110 okapy :D budu muset zjistit :)

doplněno 09.03.15 11:16:

Takže ceny z obchodu co mám za domem

Filtr varianta 1 - HT odbočka+vnitřní redukce+přesuvka 174,-Kč

Filtr varianta 2 - HT redukce + koleno 135,-Kč (místo svařování jde dát přesuvka=bude rozebiratelný spoj (cca +90,-Kč)

Filtr varianta 3 - KG redukce 160/110 71,-Kč

FF - HT odbočka+1m trubka+ vnitřní redukce+šroubovací zátka 271,-Kč

porovnání s cenama z D, UK, USA je asi zřetelné *placni* tak si spočítejte sami, komu se co "vyplatí" *cteni*pivo*

Datum: 10.03.15 07:21

Kouli do FF můžeme udělat na míru z polystyrenu, dokonce se dají i koupit.

Datum: 10.03.15 19:18

Tak je to potvrzené přímo od techniků SČVK :( dnes v 21. století nikdo dodnes nevymyslel Y systém, kde by šlo dát na přívod pitnou a dešťovou vodu. Oficiálně to být nesmí (byť by se to z různých kohoutů a zpětných klapek udělat dalo, furt by bylo byť jen 1% riziko). Já osobně si to nelajznu. Takže WC udělám klasický, tak problém nebude. U pračky bude na vývodu kulový ventil, kus hadice a nějaká rychlospojka, takže se bude voda přepínat ručně přendáním hadice a puštěním vody kohoutem. Nic lepšího bohužel asi nevymyslíme.

doplněno 11.03.15 13:14:

Střecha by měla vycházet na cca 120m2

Když FF uděláme z potrubí 110 (vnitřní průměr 100), tak při výšce 2m vychází obsah jednoho FF 15,7 litrů (dvou 31,4 litru)

při výšce 2,5m je to obsah jednoho 19,6 (dvou 39,2 litru)

bude to stačit?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.