Zapojení zvonku do tlačítka

Od: Datum: 24.08.13 08:21 odpovědí: 8 změna: 26.08.13 10:02

Zdravím, chtěl bych poprosit o radu, jak zapojit drátky v klasickým panelovým zvonku z kabelu venku u sloupku ze zvonku umístěným v baráku. DěkujuSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.08.13 08:30
avatar
tak hlavně musí mít napájení. je mezi zvonkem a tlačítkem zapojeno zvonkové trafo? potom už stačí na spínač zapojit stejné vodiče jako na zvonek a tím uzavřít obvod
doplněno 24.08.13 08:45: venku zkuste propojit modrý s oranžovým a mělo by to zvonit :) jestli bude, tak je zapojte na tlačítko
Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomas22*
Datum: 24.08.13 08:43

Kabel ze zvonku vedl do rozvaděče.

doplněno 24.08.13 09:23:

Aha, tak to bude složitější. Kabel od zvonku z domu není ještě zapojený do rozvaděče a kabel zvenčí jakbysmet. Tak to nevím jestli zvládnu... :)

Datum: 25.08.13 00:19

Ahoj. Udělej to tak, jak ti to popsal Miki. Jen buď opatrný na to, aby ten kabel nebyl nějak napojenej na nějakou fázi v tom rozvaděči. Sichr je sichr. Musí tam být vývod z nějakého trafa. Ten kabel se musí trochu rozplést a potom si vybrat nějakou volnou dvojici barevnýho drátku s bílým. Je jich tam několik různobarevných dvojic.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.13 01:15
avatar
Nedělej nic, jak radí miki. To budeš tápat. Potřebuješ jasné a přesné informace. Kde vzal ty dvě barvy, které máš spojit jako tlačítko? Na sloupku je těch barviček poměrně dost!Jsou tam vůbec ty dvě barvy?
Jsi laik, systém pokus - omyl se nevyplácí.
Pokud chceš poradit, dej více solidních informací. Do zvonku na obrázku jdou dva páry, modrý a oranžový. Kde je druhý konec toho kabelu, je to ten bílý v rozvodnici? Zkus kousek vrchní bílé izolace odstranit.
Ten tmavý vícežilový kabel na třetím obrázku je totožný s tím tmavým v rozvodnici? Jsi si tím jistý? Jsou barvy a počet vodičů na obou koncích stejné? Není tam ještě další kabel s tenšími vodiči různých barev?
Kde je zdroj malého napětí pro zvonek, teda transformátor? Je to panelák nebo rodinný dům? V paneláku může být zdroj společný. I ve větším bytovém domě. Vyfotografuj celek rozvodnice, i s odholenými kabely, ať vidíme, či je trafo, a barvy vodičů. I na sloupku kousek odhol a dej foto.
A nepospíchej, práce kvapná, málo platná!
Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomas22*
Datum: 25.08.13 09:46

Kde je druhý konec toho kabelu, je to ten bílý v rozvodnici? - ano, ten bílý v rozvodnici je od zapojeného zvonku.

Ten tmavý vícežilový kabel na třetím obrázku je totožný s tím tmavým v rozvodnici? Jsi si tím jistý? - stoprocentně je to on, černý kabel na 3 obrázku je ten černý kabel na posledním obrázku u rozvodnice.

Jsou barvy a počet vodičů na obou koncích stejné? Ano

Není tam ještě další kabel s tenšími vodiči různých barev? Ne

Kde je zdroj malého napětí pro zvonek, teda transformátor? To netuším, jsem laik.

Je to panelák nebo rodinný dům? RD

Díky, pokud půjde o složitější akci, radši přenechám práci elektrikáři.

Datum: 25.08.13 16:04
avatar

tak jsme doma...

vpravo dole v rozvodnici to bude zvonkový transformátor, jeden z nesčetných typů na trhu. Foto není kvalitní... Je již zespodu připojený na síťové napětí, na horní straně předpokládám 4 svorky, označené 0 - 3 - 5 - 8 V nebo 0 - 8 - 12 - 24 V. ... to je výstup malého střídavého napětí vyhovujícího pro typ (střídavého) zvonku na tvém obrázku.

Bílý ( černý) kabel opatrně odhol více, a tak, aby jsi si nepopletl ty bílé drátky omotané jeden okolo modrého a druhý okolo oranžového. Není třeba moc, stačí jen tolik, aby jsi bezpečně rozeznal, který bílý které barvě patří, a aby jsi je mohl zapojit do trafa. U černého kabelu to bude trochu složitější, zdá se mi jako kabel staršího typu, resp. dost těžko rozeznat detaily. Ale to nevadí, odhol také potřebný kus izolace, nejen v rozvodnici, ale i na sloupku. V černém kabelu si vyber dva dráty, pokud je tam modrý s bílou a oranžový s bílou, nemůžeš se splést, pokud ne, urči si sám, jaké barvy ti vyhovují... je vhodnější použít stále dva drátky (m+b) a (o+b) spolu jako dvojitý drát, vedení bude mít menší odpor.

Samotné zapojení: černý kabel - jeden drát (nebo vybranou dvojici) zapojíš do svorky0 V nahoře na trafu . Na sloupku tu samou barvu (nebo dvojici) zapojíš na jednu svorku tlačítka . Na druhou svorku tlačítka připojíš další vybraný drát (nebo dvojici) a v rozvodnici ten drát spojíš lustrsvorkou třeba s modrobílým párem drátů v bílém kabelu. A oranžovobílý pár drátů z bílého kabelu zapojíš nahoře do trafa na svorku 8 V. Pokud nebudeš mít prohozené bílé v bílém nebo barvičky v černém kabelu mezi sebou, je možné, že jsi se ty nebo ten, kdo zapojoval zvonek spletl, tak po stlačení tlačítka zvonek vydá zvuk. Zkontroluj na zvonku napětí, na které je stavěný, většinou bývá na 8 V, může být i na větší či menší, podle toho můžeš připojit na 3 nebo 5 případně na 12 V, nevím, jaké hodnoty na trafu jsou. Ovšem snižováním napětí se sníží i hlasitost... zbylé volné vodiče v černém kabelu uprav a zaizoluj, aby se nemohly dotknout sířového napětí. A na sloupku také zaizoluj, a dbej, aby do kabelu nemohla zatékat voda. Pokud bude tlačítko v dosahu deště, doporučil bych ho vyměnit za vhodnější, do vlhkého prostředí, to, co máš, je do vnitřního prostředí, do sucha.

Musím tě ale upozornit, že elektrika je svinstvo a nebezpečná, neviditelná.Proto při jakékoliv práci v rozvodnici si pro jistotu vypni hlavní vypínač u elektroměru a nestrkej prsty do části s 230 V. To trafo na malé napětí je bezpečné, většinou oddělovací, neměl by jsi dojít úhony.

Ptej se, když nevíš nebo tápeš... jednoduchý obrázek zapojení je možné případně vložit...

je to sice práce pro elektrikáře, ale zapojit zvonek, tlačítko a trafo, to za peníze není kšeft, ještě tak pro kamaráda, co mezi tím vypije jedno dvě pivka a poklábosí...

Ohodnoceno: 4x
 
Od: tomas22*
Datum: 25.08.13 18:06

Děkuju za podrobný popis. Až seženu to venkovní tlačítko, tak se o to pokusím. Ještě jednou díky. Kdyby něco pak nejasného, písnu

Datum: 26.08.13 10:02

Bravo maestro hejkale, já bych na toto nervy neměl

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.