Správnost zapojení

Od: Datum: 23.08.13 12:15 odpovědí: 41 změna: 29.05.17 23:26

Dobrý den.

Chystám se na rekonstrukci bytu a chtěl bych jenom posvětit nebo pozměnit návrh zapojení elektroinstalace. Podle současné normy musí mít všechny zásuvkové okruhy proudový chránič. Jsem si vědom nevhodnosti jediného proudového chrániče pro všechny zásuvkové okruhy (po revizi plánuju napojit proudový chr. jenom na koupelnu). Hledal jsem na internetu správná zapojení, ale všechna byla buď specifická nebo pod ním byla diskuze se stovkama rozdílných názorů, tak mě to spíše zmátlo než navedlo na správnou cestu. Dále vím o tom, že by se světelné okruhy měly dělit aspoň na poloviny bytu, a asi to tak udělám, ale v návrhu mám zatím jen jediný světelný okruh.

Předem děkuji za reakce a rady

P.S. Rady typu: "sežeň si elektrikáře" si nechte. Já se tu ptám na konkrétní problém a né na to, kde mám koho schánět. Děkuji

doplněno 23.08.13 12:18:

První schéma zapojení je jenom "pro revizáka", druhé schéma je jaký by měl být stav po revizi (zapojení prod.chr. jenom na koupelnu)Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: fribble*
Datum: 23.08.13 14:26

Já bych to jinak neřešil, i mě jeden proud.chránič pro víc místností připadá jako volovina. ale norma je norma. Revizi a pak přepojit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.08.13 18:17

Jistě, volovina...ono chránit se před poruchovým proudem, který zastavuje srdce je volovina?

Norma říká jasně - chránič na VŠECHNY zásuvky (vyjímky nejsou v domácnostech podstatné) a nevidím důvod dát chránič i na obvody osvětlení. Pokud je instalace v pořádku a používáte spotřebiče, které jsou v pořádku, tak chránič nikdy nespadne. Pokud Vám jednou za rok praskne žárovka a stane se, že přechodový jev vyvolá vybavení chrániče, je to tak velký problém? Apropos...kolik máte dnes doma klasických žárovek?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eltech*
Datum: 23.08.13 15:17

Když už se oháníte normami tak, dle zákona smí na elektrických zařízeních pracovat pouze osoba způsobilá minimálně dle §5 vyhlášky 50/1978 Sb. mimo jiné, jedna z norem určuje, že jednotlivé fáze mají být rovnoměrně zatížené, což podle žádného z Vašich nákresu moc neodpovídá.

Potřeba proudového chrániče je normou vyžadována z důvodu bezpečnosti, FÍčko není nutné na zásuvkové obvody, ve kterých je stacionárně zapojen spotřebič, který slouží k uchování potravin a je nežádoucí náhodné vypnutí chániče jedná se hlavně o lednice, mrazničky a jiný chladíci či mrazící zařízení (pokud tedy zrovna nejsou v koupelně *smich*)

Opravdu je holý nesmysl mít na jediné FI všechny zásuvky v domě/bytě či dokonce jsem se setkal s amatérskou instalací jediného FI na celý rozvaděč.

řešení 1)Jako elektrikář bych doporučil instalovat FI popřípadě LFI (chránič s jističem) na každý zásuvkový obvod v jedné místnosti nejen z duvodu bezpečnosti a neměl by jste problém s revizí.

řešení 2) nechte sebe a celou rodinu proškolit na §4 vyhlášky 50/1978 Sb. pak na jednotlivé obvody nebudete chránič potřebovat a bude nutné jej osadit jen na obvody v koupelně.

řešení 3) v případě že provedete připojení jak je zakresleno v 1. schémátku pravděpodobně revizí neprojde a bude požadována náprava, po úpravě přijde opět revize a vydá potvrzení, které ovšem pozbyde platnosti v okamžiku dalšího zásahu do rozvaděče (úprava dle schémátka č.2) v případě že revizi potřebujete kvuli pojišťovně a nedej bůh se něco stane (požár, úraz el. proudem) tak vyšetřovatelé odhalí onu úpravu rozvaděče po revizi a pojistné plnění zanikne.

! NEDOPORUČUJI!

v případě že revizi nepotřebujete (kvuli pojistce, kolaudaci, atp., ...) zapojte si to na vlastní odpovědnost jak chcete a doufejte, že se nic nestane.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eltech*
Datum: 23.08.13 15:54

Ještě doplním:

po podrobném prohlédnutí schémátek a dotazu mi není jasné zda se jedná o starou (Al) nebo novou (Cu) instalaci, (dle použitého hlavního jističe 3 x 20A) se mi to jeví jako staré Al rozvody, v tomto případě zapomeňte na to, že jakkoliv projdete revizí, v případě rekonstrukce elektroinstalace je normou vyžadována i výměna Al vedení, za Cu vedení.

"všeobecně se doporučuje zásuvkové obvody jistit jističem B 16A a světelné okruhy jistit jističem B 10A"

pokud jde o vedení v Cu:

pro 16A jistič je přípustný průřez vodiče 2,5 mm2

pro 10A jistič je přípustný průřez vodiče 1,5 mm2

v případě hlavního jističe 20A bych doporučoval zkontrolovat materiál a průřezy vodičů použitých v rozvaděči jestli odpovídají požadavkům norem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: shneck*
Datum: 23.08.13 16:15

No zatím to je stará Al instalace (ještě s pojistkama) a plánuju celkovou rekonstrukci bytu, což samozřejmě obsahuje i kompletní předělání elektroinstalace...Samozřejmě v Cu.

Od: shneck*
Datum: 23.08.13 16:11

Děkuji za obsáhlou odpověď... Mám jenom pár upřesňujících otázek a postřehů.

To že mají být fáze rovnoměrně zatížené, vím...ale nevím co si mohu dovolit napojit na jednotlivé fáze. Budu mít klasickou domácnost, kde se denně vaří, občas peče (trouba 2700W, deska 6500W), mám PC v obýváku, pračka jede také skoro denně, svítidla budou v celém bytě LEDky celé s příkonem cca 70W. Teď prosím doporučte co dát na jakou fázy.

Protože, když budu vařit, tak budou fáze, na které bude připojená trouba a deska vytížené nepoměrně více než zbývající a naopak, když vařit nebudu, tak pojede v podstatě na maximum ta zbylá/zbylé. Rád si nechám poradit, co kam připojit.

Navíc, jak píšete, tak bych rozuměl situaci, kdy bych nemusel dávat zásuvku s lednicí na proudový chránič, ale v normě jsem se dočetl, že to je možné pouze v případě, jde-li o "zařízerní kancelářské techniky velkého rozsahu nebo pro chladící a mrazící zařízení potravin velkého objemu, tj. zásuvky pro napájení zařízení, jehož nežádoucí vypnutí by mohlo být příčinou značných škod". Což podle mého domácí lednička ani PC není.

Potom jsem se chtěl zeptat, z jakého důvodu by neprošlo revizí 1. zapojení. Co je tam špatně (abych se vyvaroval zbytečných chyb).

Předem děkuji za odpověď

Od: eltech*
Datum: 23.08.13 17:00

Mohl bych vám zde samozřejmě vypracovat kompletní projekt, ale to bych byl sám proti sobě, když se elektroinstalacemi živím, každopádně na takto rozsáhlý projekt bych určitě doporučil elektrikáře, laik by napáchal více škody než užitku, varná deska bude pravděpodobně 3-fazová (usuzuji tak dle celkového příkonu) trouba bude zřejmě jednofázová a předpokládám že bude pernamentně připojená do sítě. každopádně sám uznáte že dle vašeho nákresu se nedá postupovat pokud se jedná o 3-fázovou varnou desku. Pokud by se jednalo o jednofázovou desku byl by pro ni potřeba jistič minimálně 32A při plném výkonu! což by znamenalo i rekonstrukci přípojky od energetiků (navýšení kapacity a s tím spojena spousta poplatků energetikům nemluvě o zvýšení měsíčních plateb za vyšší rezervovanou kapacitu) navíc navýšení kapacity pokud bydlíte v bytě by asi nebylo možné a když ano tak velice nákladné.

podle hrubého výpočtu je (za předpokladu 3-fázové varné desky) kapacita 3 x 20A "jen tak tak" dostačující i s předpokládanou rezervou pro ostatní spotřebiče tudíž, by myslím nebylo třeba, kapacitu navyšovat.

Mimo jiné:

i lednice v domácnosti se dá považovat za chladící zařízení které v případě vybavení chrániče může způsobit značné škody. (pokud v ní máte 100 Kg kaviáru *smich* poznámka k pousmání) ale i tak pokud máte v mražáku pár kilo masa a v lednici uzeniny může dojít k podstatnému narušení domácího rozpočtu vlivem náhodného vybavení chrániče během několikadenní dovolené, jde spíše o to jak je lednice veliká podle toho se volí způsob zapojení. Domácí PC je možné napojit na zásuvku bez chrániče v případě že jeho zdroj způsobuje opakované vybavení chrániče (některé zdroje v PC toto vybavení běžně způsobují)

V případě že by jste měl zájem a byl v rozumné dojezdové vzdálenosti mohu vám nabídnout kompletně své služby od projektu, přes instalaci, po záruku. Nedělám revize, ale tento Váš projekt jako profesionál bez problému zvládnu tak aby revize prošla bez obcházení a problémů. Co se setkávám tak kompletní rekonstrukce elektroinstalace v bytě 3 1 se pohybuje včetně práce a materiálu mezi 20 - 30ti tisíci Kč.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mike32*
Datum: 23.08.13 16:28

Mohu se zeptat jestli máte nějakou kvalifikaci, která je nutná pro tyto práce? Říká Vám něco vyhl.50? Pokud nemáte, tak jakékoliv radění odmítám ... právě to co nehcete poradit : " sežen si elektrikáře " Vám musím s pozice své profese a zákona poradit jako na prvním místě!

doplněno 23.08.13 16:49:

zatím to ale vypadá, že jste jeden z těch rádoby "fušerů", kterým se rozsvítí až když už je pozdě ... tzn. dojde ke škodě na majetku či ještě hůře ... někomu na zdraví ...

Poznámka : fušer - ten kdo fušuje do řemesla : svojínekompetentníaktivitouse plete dosférynormálněovládanépříslušnýmodborníkem

Ohodnoceno: 0x
 
Od: shneck*
Datum: 23.08.13 16:53

Já to plně chápu, ale ptám se zde právě proto, abych se nerozsvítil.

Od: mike32*
Datum: 23.08.13 17:06

Já Vás taky plně chápu ... ale musím Vám doporučit obrátit se na příslušného odborníka a pokud Vás stejně nikdo nepřesvědčí, že je to jedině to nejlepší pro Váš majetek a Vaši elektroinstalaci, tak alespon důslednou konzultaci rovněž s příslušným odborníkem přímo na místě ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: shneck*
Datum: 23.08.13 17:18

To mám v plánu (konzultaci na místě). Bohužel je doba dovolených a všichni známí elektrikáři již někdě dělají nebo jsou na dovolených. Bohužel nákup materiálu a rozpočítání potřebného materiálu musím udělat co nejdříve. Proto se zde ptám. Potřebuju zjistit jak to navrhnout správně a pokud možno s minimem proudových chráničů a hlavně jak to správně zapojit.

K tomu mému zapojení mě ještě mě napadla varianta, že okruhy zásuvek nebudu dělit na místnosti, ale na poloviny bytu: ložnice+obývák 16A a koupelna+kuchyň 16A. Nepoužil bych ale zvlášť 2x chránič + 2x jistič, ale 2x "chráničojistič" (jak psal eltech LFI)

Od: eltech*
Datum: 23.08.13 17:33

je možné rozdělit tak jak píšete s malou úpravou trouba, varná deska (popřípadě lednice bez FI) doporučuji vlastní jističe!

K osvětlení LED pokud se jedná skutečně o celkový příkon 70W stačí jeden jistič, teoreticky je i jistič B 1A dost naddimenzovaný zde jde spíše o to jaký průřez vodiče bude použit podle toho bych volil jištění.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: shneck*
Datum: 23.08.13 19:44

No zásuvky by byly na 2 okruhy přes ten LFI, verná deska a trouba budou připojeny na pevno (né přes zásuvky) a oba budou mít vlastní 16A jistič. Světla bych dal na 2 okruhy (aby při výpadku nezhasl celej byt ale jenom polovina), taky bez FI. Co vy na to? Viz. schéma dole

Od: eltech*
Datum: 23.08.13 17:21

Souhlasím s Vámi "mike32" nejedná se o výměnu žárovky, popřípadě jedné zásuvky, nebo jednoduchého vypínače. toto je opravdu věc pro odborníka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: shneck*
Datum: 23.08.13 18:24

Šlo by to takto? Nejsem si jist správností zapojení těch chráničů s nadproudovou ochranou, kdyžtak mě opravte, ale takto by to vyhovovalo?

Datum: 23.08.13 21:52
avatar

6,5kW varná deska určitě není jen na jednu fázi, co je to zač?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: shneck*
Datum: 24.08.13 07:28

Je to ejaká Gorenje...Těch 6,5kW je součet všech ploten.

Jenom odbočím, u kamaráda, který má podobnou jednofázovou, jsem zkoušel zapnout všechny plotny, pustit troubu (také podobnou jednofázovou) a ještě jsem pustil mikrovlnku a nic nevypadlo...a to má maximální hodnoty jističů 16A. Nevim co má kam zapojený, ale jenom to uvádim jako příklad...

Datum: 24.08.13 00:00
avatar

- Světla koupelna nejdou přes chránič (FI),

- ty "nuláky" do chráničojističů samozřejmě z "modré" svorkovnice (N),

- ochranné vodiče budou možná potřeba i u svítidel (podle provedení, nebo při budoucí výměně),

- svorkovnice PE (zde zelená) by měla být přizemněna (přizemněný bod rozdělění PEN vodiče).

Jinak v koupelně nezapomeňte provést ochranné pospojování (větších) vodivých předmětů i ochranného vodiče v zásuvce (vše propojit samostatnými vodiči do ekvipotenciální svorkovnice (umístěna tamtéž) a odtud spoj jedním vodičem do bytové rozvodnice na svorku PE svorkovnice (zde zelená).

doplněno 24.08.13 00:16:

Málo se ví o tom, že některé přístroje, a bývá to často výpočetní technika, vykazují poměrně velký (i několik mA) tzv. unikající proud. Tedy proud, který protéká (většinou přes kondenzátory v odrušovacích filtrech)z přístroje do ochranného vodiče jako normální provozní stav. Když se v domácím rozvodu zapojí několik takových zařízení a chránič FI je centrální pro všechno tak samozřejmě tyto proudy "vidí" a stačí ho pak jen málo "pošťouchnout" aby vybavil (spadl). Proto je vhodné používat chráničů více, nahodilé výpadky se omezí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: shneck*
Datum: 24.08.13 08:10

Děkuji za odpověď.

Stropní svítidla v koupelně musí jít také přes FI?

Ty nuláky opravím, za to se omlouvám (vycházel jsem ze zapojení, kdy jde N napřed do chráničě a pak na společnou svorkovnici)

Ochranné vodiče u svítidel asi nepůjdou nikam zapojit. Budou to stropní LED svítidla v sádrokartonovém podhledu. Samozřejmě rozvod bude trojřílou, ale ochr.vodič bude zřejmě slepý...

Co se týče přizemnění...Kam bych to měl přizemnit v bytovém cihlovém domě v 1.NP?

To ochranné pospojování mám chápat tak (v mém případě), že samostatným PE (zelenožlutým) kabelem propojím vanu, pračku a žebříkový radiátor do svorkovnice, která bude umístěná v koupelně, z níž povede jeden PE kabel do bytové rozvodnice?

A o tom, že některé přístroje propouštějí proudy, jsem se někde dočetl. Bohužel nevím co s tím. Musel bych dát zvlášť chránič na zásuvku PC, zvlášť na TV, zvlášť na druhou TV, zvlášť na zásuvkové obvody po místnostech a nechat jednu zásuvku bez proud.chrániče na lednici...No a pak klasicky okruhy na světla, troubu a desku...Což mi přijde "přechráničované"...Nebo?

doplněno 24.08.13 09:23:

Ještě jednou jsem to přepracoval...Už se blížím fungujícímu a schvalitelnému návrhu?

Datum: 24.08.13 15:26
avatar

1. Jak píše i kolega, v koupelně musí být všechno, co je napájené z 230V zapojeno přes FI. Bojler má (měl?) výjimku a také obvody napájené bezpečným napětím 12V (jeho zdroj umístěn mimo prostor koupelny).

2. Třívodičový přívod ke svítidlu se uplatní spíš v obývacím pokoji, kde je pravděpodobnost kovového provedení přece jen větší. Koupelnová svítidla se budou vždy vyrábět v provedení izolovaném a tedy ochranný vodič potřeba zřejmě nebude, nechá se nezapojen. Třídrátový vývod je ale plnohodnotný. (Modrý do světla, zelený volný).

3.Přizemnění je docela oříšek. Jde o to, že kdyby se přerušil přívodní vodič PEN (zde zelený v hlavním přívodu) tak proud nemá kam "odtékat" - napětí fáze "projde" přes FI, zapojený spotřebič, vrací se přes FI (jako za norm. stavu a ten tedy žádnou poruchu nevidí) na svorkovnici N (modrá) a odtud i na PE (zelená) ze které se dostane na všechny části spotřebičů i jiných předmětů spojených s ochranným vodičem.

Proto je žádoucí svorku PE přizemnit, aby byla zem "jistější". Pravdou ale je, že se zase pak může instalace provozovat i s výše popsanou závadou aniž by něco bylo znát a poruchový stav přívodního vodiče PEN by zřejmě odhalilo až měření impedanční smyčky při revizi instalace. Samovolný vznik této závady je ale velmi málo pravděpodobný a spíš se počítá s náhodným zásahem do instalace.

Samotný způsob provedení přizemnění je ale oříšek - nejlépe by bylo vést samostatný vodič až k některé ze svorek domovního ochranného pospojování, v panelových domech vedl uzemňovací pásek šachtou u jader, jinde ovšem pospojování nebývá v dosahu nebo nebývá provedeno vůbec, popř. jen zčásti. V nouzi tedy zbydou kovové rozvody přítomné v bytě a přesně nevím (nejsem přímo z oboru) jak je jejich použití pro tento účel povoleno, zřejmě by bylo jejich spojení se zemí prověřit. Pokud by bylo možno a využíval se i plyn, musel by být plynoměr přemostěn uzemňovacím vodičem. Jinak by se dalo považovat za přizemnění i ono koupelnové pospojování, pokud je spojeno také s jedním ale lépe s více uzemněnými rozvody (vodičem patřičného průřezu, tuším 10mm2 Cu).

V tom 1.np byste se ale možná k nějakému slušnějšímu uzemňovacímu bodu mohl dostat.

4. Pospojování jste pochopil správně (doufám že se za poslední rok předpis nezměnil) Spotřebiče, které se zapojují do zásuvky, jsou "pospojované" přes ochranný kolík - vodič pospojování vede na svorku kolíku v zásuvce, kryt spotřebiče se už dalším vodičem nepropojuje, k propojení tedy slouží jeho napájecí kabel.

5. Jinak celkově ještě bude asi shcema potřeba "učesat". napájení některých světel ze zásuvkových obvodů (16A) má tu nevýhodu že byste (pravděpodobně, pokud je vedení delší) musel i k nim vést stejně silné vodiče jako k zásuvkám právě z důvodu velikosti jištění toho obvodu.

Hlavní světla v místnostech by tak bylo lépe zapojit na jeden nebo dva samostatné okruhy. Mít tedy zásuvkové i světelné okruhy zvlášť.

Varná deska se bude připojovat pravděpodobně dvou nebo třífázově (už kolegové psali).

Já osobně bych použil tak jeden až dva chrániče (pro koupelnu + zásuvky kde je předpoklad častějšího provozu a střídání spotřebičů), ale zde platí: co člověk - to jiný názor.

Nevím jak se změnilo doporučení norem za poslední rok, ale FI býval nutný jen pro "celou koupelnu" a zásuvky ze kterých jsou napájeny spotřebiče používané v exteriéru, tedy mimo stavbu. Například lustry, zásuvky v kuchyni mít chránič nemusely.

Jen tak pro vysvětlení zkratek:

PEN (žlutozelený) je vodič který má dvě funkce: vede pracovní proud a spojuje kovové části přístrojů se zemí. Pokud tyto funkce rozdělíme do dvou vodičů pak je: N modrý (vede pracovní proud) a PE (opět) žlutozelený (uzemňuje). Oba už v instalaci nikdy nespojujeme (po rozdělení), jinak FI nefunguje (opravte u světel a připojit modrý).

Průřez vodiče PEN v hlavním přívodu by měl být min. 16mm2 Al nebo 10mm2Cu (pokud jištění nevyžaduje vyšší)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: shneck*
Datum: 24.08.13 16:16

Níže jsem již přiložil opravené schéma (světla v koupelně zapojena stále na "chráničojistič" zásuvek 16A, ale ještě přes 6A jistič kvůli vypínači).

Světla budou v celém bytě v sádrokartonovém podhledu, tak ani v obýváku nebudu zemnit

"Oba už v instalaci nikdy nespojujeme (po rozdělení), jinak FI nefunguje (opravte u světel a připojit modrý)" To byla chyba kreslení. Nic se tam nespojuje (značka žárovky měla jenom 2 přípojné body a PE vodičem jsme chtěl zdůraznit, že to stejně budu tahat trojžílou, tedy zelenožlutý vodič bude nezapojen)

Datum: 24.08.13 21:31
avatar

Schema níže jsem zkouknul - zapojení jističe 6A za 16A není vlastně technicky ani bezpečnostně na závadu ale přece jen jde trochu "proti srsti" logice že jeden obvod vypíná jeden jistič. U 16A by pak bylo vhodné mít na panelu poznámku např. "Vypíná i světla 1".

Nevím jestli chráničojistič není dražší než obě funkce samostatně, bylo-li by dost místa, uvedený problém by odpadl.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: shneck*
Datum: 24.08.13 22:05

Kouknu se kolik by to stálo zvlášť, ale dá se říct, že by tento (níže uvedený plánek) mohl obstát?

doplněno 25.08.13 07:42:

Tak jsem se pohlédl po cenách jističochráničů a chráničů a vychází to +- nastejno. Třeba zde http://www.hqsystems.cz/index…a-23-116b0303-pep-6pje-detail je jističochránič za 540kč a je jednomodulový. Nebo zde jsou chráničojističe (546 až 640) a po překliknutí v menu na chrániče jsou za 648

doplněno 25.08.13 07:42:

http://www.eshop-rychle.cz/do…ic-jistic1-modul-I-916-n-30mA

Datum: 25.08.13 15:50
avatar

Aha, tak koukám že bejvávalo. Dnes už ceny kombinací klesly, tedy v ceně problém nebude, možná se tak nakonec i ušetří.

Můžete také sledovat parametr vypínací proud (zkratová odolnost) jako základ bývá 6kA, odolnější provedení (trochu dražší) mívá 10kA. Konkrétní potřebu by určilo změření tzv. impedanční smyčky ve vašem odběrném místě, většinou ale zřejmě 6kA vyhoví. 10kA by možná mohlo být třeba v malé vzdálenosti od transformátoru a v husté zástavbě, kde jsou silnější vodiče rozvodné sítě, tedy malá impedance smyčky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: technoman*
Datum: 23.08.13 22:38

schneck: Přes proudový chránič MUSÍ být zapojeno i světlo v koupelně!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: technoman*
Datum: 24.08.13 13:26

Světlo nelze jistit 16A jističem / chráničojističem protože jmenovitý proud běžného - světelného vypínače je jen 10A!

Ohodnoceno: 3x
 
Od: shneck*
Datum: 24.08.13 13:59

Vidíte...to jsem nepostřehl...Teď jsem to přepracoval, že světla v koupelně jdou ještě přes svůj 6A jistič...a ostatní světelné okruhy jsem také snížil z 10A na 6A jističe. Už se blížím? :)

Datum: 24.08.13 18:46

Kolíky zásuvek PE v koupelně se nepospojují už dávno. Ani to moc nejde..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: technoman*
Datum: 24.08.13 21:24

Jo už se blížíte, ještě doplnit vypínače ke světlům aby furt nesvítíly*smich* a ještě bych provedl pospojení trouby a varné desky, mají-li nějakou vnější ochrannou svorku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: shneck*
Datum: 25.08.13 06:38

Tak podle všech diskutérů bude deska s pčíkonem 6,5kW určitě 2 fázová, předělal jsem proto návrh na dvoufázovou desku, del rady technomana jsem zakreslil pospojení desky a trouby. Ještě je nemám, tak nevím jestli mají ochr.svorku. No a vypínače světel...*smich*

doplněno 25.08.13 07:22:

Jenom doplním, že jsem zapoměl přepsat označení těch jističochráničů. Jsou to pořád ty LFI 16A

Datum: 25.08.13 16:11
avatar

Tak on ten přívod k troubě/varné desce bude asi stejně jen jeden (5x2.5) do svorkovnice někde poblíž (vzadu) a z ní se pak vyvedou oba přívody, což se za pospojování považovat dá a není nutno tam dávat další vodič, zase ale - země není nikdy dost.

Hlavní vypínač "sporáku" už nemusí být, jako dřív, instalován (v dosahu) a je na uživateli, zda jej bude instalovat. Vypnutí ale dnes většinou smaže hodiny, tedy je nežádoucí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: shneck*
Datum: 25.08.13 18:23

K varné desce přivedu tři fáze a až ji objednám, tak uvidim co to je zač. Bylo mi vysvětleno, že se stává, že to je jednofáze, ale proklemovaná ve svorkovnici na tři svorky...To by se údajně dalo bez poškození záruky vypojit a napojit připravené tři fáze (jinak bych asi nemohl vařit na všech plotnách naráz). Jednofázová trouba je prý normál...když to vezmu selským rozumem, tak i malé vysavače mají příkony 2700kW a vesele běhají na všech zásuvkách.

A s tím vypínačem jsem rád, že není požadován. Už nevím kam bych to všechno dával :) A ještě kdyby musel být v dosahu...

pro ferda60: Každopádně mockrát děkuji za odpovědi a snahu pomoci.

Od: eltech*
Datum: 26.08.13 01:50

ještě to chce doladit ale v podstatě ano, jen bych udělal pár úprav:

Světla v koupelně nemusí jít přes LFI

o dvoufázové desce slyším poprvé ale v dnešní době je možné asi vše

jak jsem již zmiňoval výše je zde špatně rozložení zátěže jednotlivých fází

já bych volil zřejmě takto všechny fáze k desce a troubě to je samozřejmé dále na L1 bych připojil třeba světla, na L2 třeba zásuvky ložnice+obývák a na L3 třeba kuchyň + koupelnu i když celá kuchyně na jediný společný jistič není zrovna rozumné

Světla určitě napojit bez FI raději natáhnout jeden drát z VRCHU jističe v. desky z 1. fáze ke všem 3 (2) jističům světelných okruhů stačí napojit na jeden jistič celé osvětlení jádra (kuch+koup+WC+chodba) a zbylá světla na druhý jistič

dle nákresu jste rozdělil vodič tak jak by to v rozvaděci být nebylo

doplněno 26.08.13 01:52:

kolegové elektrikáři jistě odpustí úpravu ale je 1:54 v noci a mám za sebou dlouhý den

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.08.13 03:57
avatar

Myslím, že to není úplně dobře. Přes ty LFI jde jen L a N, žlutozelený PE tam nemá nic na práci.

To rozdělění PEN se mi ale nezdá (v návrhu tazatele) vyloženě špatně. Možná by měl být modrý N vyveden ze svorkovnice co nejblíže přívodu PEN aby proud netekl zbytečně přes celou svorkovnici. Dvě oddělené svorkovnice přeci chybou nejsou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eltech*
Datum: 26.08.13 11:23

tento návrh jsem dělal v jednu v noci samozrejmě není to PE vodič, ale PEN ten co jde do LFI, nahoře je centrální PEN svorkovnice, toto je jen ukázka možného rozděleni PEN vodiče na PE + N přímo chráničem, samozřejmě modrý drát může být připojen k vlastní N svorkovnici rozdělením PEN na PE+N před chráničem

Ohodnoceno: 0x
 
Od: shneck*
Datum: 26.08.13 09:39

No pokud je pravdou, že zapuštěná stropní světla v koupelně nemusí být přes FI, tak samozřejmě souhlasím, že světla budou jenom na 2 jističe. V jednom z minulých návrhů jsem to tak měl, ale okamžitě pod tím někdo okomentoval, že přes FI musí být.

Co se týče dvoufázové desky, dneska mi přišla odpověď od prodejce a potvrdil, že je na 230 a je DVOUFÁZOVÁ. Vysvětluju si to tím, že polovina desky je F1+N 230V a druhá polovina na F2+N 230V. Každopádně k ní navedu tři fáze a uvidíme.

Kuchyň jsem dal na jeden okruh, protože lednice cca 200W, mikrovlnka cca 800W-občas, digestoř cca 150W-občas, rychlovarka 1800W-občas a všechno toto ve starém bytě drží taky 16A jistič. Je mi jasné, že pokud toto vše zapnu, ještě k tomu budu vařit, péct, luxovat, prát a do toho si napojím nabíječku na mobil, tak mi to asi vylítá :)

No a rovnoměrnost zatížení fází...Budu se řídit vašim doporučením.

Od: eltech*
Datum: 26.08.13 13:34

pokud navedete vodič 5 x 2,5 tak jedna fáze Vám zustane volná pro troubu a je možné ji takto připojit jak tu již výše někdo zmínil jelikož se jedná o napevno instalované spotřebiče (bez zásuvky) nevyžadují ochranu chráničem

doporučuji spočítat příkony, pokud budete mít zaplou jen pračku v koupelně a zapnete rychlovarnou konvici je skoro jisté že se vybaví jistič popř. chráničojistič!

rovnoměrnost zatížení fází je také individuální pokud varná deska má 2 fáze připadá na jednu fázi max. zátěž 3250W což je asi 14A

trouba by měla mít tuším 2700W to je cca 11-12A

každopádně pokud jsou u varné desky fáze rovnoměrně zatížené zbývá v případě plného výkonu 6A (cca 1380W) než vylítne hlavní jistič (3x20A)

při plném výkonu trouby zbýva cca 8-9A (cca 1840-2070W)

tudíž z vrchní strany jističe (3x16A) z té fáze na kterou je za jističem napojená trouba např. L3 udělat odbočku na kuchyň+koupelna kvůli rozložení zátěže ale i tak nebude ideální péct kachnu a prát při tom 2700+2300W odběr cca 22A což by mohlo vybavit hlavní jistič v celém bytě, který je pouze 20A

když už nechcete firmu aby toto udělala tak dbejte zvýšené pozornosti při volbě průřezu vodičů v rozvaděči na horní kontakty jističú a LFI

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 26.08.13 09:52

Já jsem stejně pořád nepochopil myšlenkové pochody některých českých lidí, proč se zuby nehty brání chráničům - tedy hlavně těm centrálním. Jak už jsem psal, pokud je vše v pořádku, chránič drží, nevybaví. Pokud vybaví - je něco v nepořádku a je třeba se tím zabývat. V západních zemích už je to desetiletí běžné.

Osobně radši ochráním život svůj a svých milých než špekulovat nad tím, jestli mi náhodou jednou za rok nevypadne "fíčko".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: shneck*
Datum: 26.08.13 10:25

Já se chráničů nebráním. Jenom nechci ten centrální z důvodů:

některé přístroje, a bývá to často výpočetní technika, vykazují poměrně velký (i několik mA) tzv. unikající proud. Tedy proud, který protéká (většinou přes kondenzátory v odrušovacích filtrech)z přístroje do ochranného vodiče jako normální provozní stav. Když se v domácím rozvodu zapojí několik takových zařízení a chránič FI je centrální pro všechno tak samozřejmě tyto proudy "vidí" a stačí ho pak jen málo "pošťouchnout" aby vybavil (spadl). Proto je vhodné používat chráničů více, nahodilé výpadky se omezí.

Nevím jestli mám PC, TV apod s těmito úniky, ale pokud riziko nasčítání unikajících proudů mohu minimalizovat, tak to udělám. Zase ale nechci pro každou místnost svůj chránič, protože je to neúměrně drahé.

Datum: 28.05.17 14:16
avatar
Tak jak to nakonec dopadlo?
Byl jsem vždycky v tom přesvědčení, že není dobré mít na dosah jednofázové spotřebiče připojené na různé fáze, i když to jde proti rovnoměrnému zatížení fázi.
Docela by mě zajímal názor ostatních co by porodili.?!
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.17 23:26

Je naprosto zbytečné se o takové věci starat, ba naopak třeba trouba a rychlovarná konva by měly být právě na různé fáze, byť můžou ležet hned nad sebou. Možná propojená elektronika, třeba počitačovou či televizní sestavu je lepší mít na stejných zásuvkách.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.