Přechod pro chodce těsně u výjezdu z garáže

Od: Datum: 22.08.13 12:11 odpovědí: 39 změna: 02.11.13 19:15

Ahoj všem, mám následující problém. Máme rodinný dům (řádně zkolaudovaný, postavený dle projektu potvrzeného stavebním úřadem), který má v podzemním patře dvojgaráž (sjezd do garáže je poměrně strmý, takže sjíždět do této dvojgaráže je třeba na couvačku). Dodatečně po několika letech bydlení během provádění dopravních změn v okolí (zejména různé opravy a úpravy silnilničních komunikací) u našeho domu vyprojektovali a zrealizovali přechod pro chodce, který a) míří přímo do vchodu našeho RD a dále b) je v těsném sousedství našeho vjezdu do garáže (zebra končí cca. 10cm před výjezdem z garáže). Vzhledem k tomu, že silnice u které náš RD stojí, je docela silně dopravně vytížená, je v současné době tedy situace taková, že pokud chci s autem zajet do garáže, musím najet na zmíněný přechod, vystoupit z auta abych otevřel bránu na pozemek + vrata do garáže, do auta opět nastoupit, stát na přechodu do té doby než se silnice uvolní a umožní mi do ní vjet abych mohl na couvačku zajet do garáže. Na přechodu + v jeho bezprostřední blízkosti tedy musím vykonávat řadu manévrů vč. stání. Z mého laického pohledu mě tohle připadá naprosto šílené a domnívám, že umístění přechodu nejspíš bude v rozporu se silničním zákonem. Prosím poraďte, co s tím? Jaký postup zvolit? Předem děkuji všem, kdo mi odpovíte.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.08.13 12:37
avatar

Zastavíte před přechodem ve vzdálenosti, kterou zákon povoluje, a pak provedete všechny popisované úkony - těch pár kroků navíc snad není problém.

Umístění přechodu můžete začít řešit na odboru dopravy městského úřadu.

doplněno 22.08.13 12:56:

Zastavíš tam, kde je to povoleno, takže až za zastávkou autobusu nebo na druhé straně ulice.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrk*
Datum: 22.08.13 12:53

Nezstavím, protože dál už je zase křižovatka. Situace je přesně takováto: Zastávka autobusu, přechod umístěný předně před vchodem do našeho RD, sjezd do garáže, cca.5m volných a křižovatka ve tvaru kříže (vyústění komunikace na naší straně také vzniklo až dodatečně po několika letech bydlení. když jsme stavěli, tak žádný přechod neexistoval a křižovatka byla ve tvaru T s vyústěním na protější straně našeho RD). Pokud bych měl zastavit za přechodem, tak za to bylo uprostřed křižovatky, pokud bych měl zastavit před přechodem, tak by to bylo v zastávce autobusu. A radit mi, že mám zastavit ve vedlejší ulici, to doufám nebudete, to bych bral jen jako pokus být vtipnej. :)

Od: petrk*
Datum: 22.08.13 13:05

to doplněno 22.08.13 12:56:

No jo, ale to je v reálu hodně daleko. Pokud bych měl opravdu zastavit jen tam, kde se to smí, tak by to bylo zhruba 100m od baráku. Jistě uznáš (s tím tykáním jsi začal ty) že je to naprosto nesmyslné řešení a navíc to stejně neřeší tu záležitost, že u přechodu budu couvat, vjíždět, zajíždět, kvůli chodci budu občas muset zastavit. Kde je logika takového počínání?

Datum: 22.08.13 13:16
avatar

A zastavovat tam, kde se to nesmí, má logiku? Prakticky každý rodinný domek má vjezd - kdyby každý chtěl zastavovat těsně u něj, aby nemusel udělat krok navíc, to by nemohl být přechod nikde (a koneckonců ani ta autobusová zastávka).

Mám pocit, že ani nechceš žádnou odpověď, jenom abychom ti dali za pravdu. Tak jo, máš pravdu.

(Tykání je v internetových diskusích tradice.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrk*
Datum: 22.08.13 13:33

Ad. vjezd do garáže. Sice zastavím 100m od domu, pěšky dojdu k domu, otevřu bránu + garážová vrata, vrátím se k autu, ale stejně budu muset provádět manávry u přechodu, protože do garáže je třeba zacouvat (jak už jsem zmínil, vjezd je poměrně strmý). Silnice do které vjezd ústí je navíc silně dopravně zatížena, takže budu muset v reálu na přechodu zastavovat a čekat až se silnice uvolní a já budu moct zacouvat.

Radit jiný postup je OK, ale musí se jednat o postup, který je realizovatelný. Radit cokoliv, co v reálu realizovatelné není, to je prostě jen pitomost. ;)

Ad. tykání - já to sice beru jako buranství, ale pokud chceš tykat, tykejme. :)

Datum: 22.08.13 12:47
avatar

1) Dodejte pesné GPS místa, abychm viděli situaci svým okem. (pokud chcete správné řešení)

2) "..že umístění přechodu nejspíš bude v rozporu se silničním zákonem.." proč by to mělo být v rozporu se zákonem?

3) zákon porušujete vy "..musím najet na zmíněný přechod, vystoupit..." že se najde i jiné řešení!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: petrk*
Datum: 22.08.13 13:00

Ad. porušení zákona. Já mám řádně schválený vjezd do garáže, někdo v jeho bezprostředním sousedství vyprojektuje a zrealizuje přechod - udělal to tedy v době, kdy věděl, že se v daném místě auto zastavuje. A já porušuji zákon? Ten, kdo ten přechod zrealizoval, přece musel dobře vědět, že se tam bude motat auto - např. tam bude zastravovat z důvodů zavírání/otevírání garáže. Je fakt, že v našem Kocourkově se nedivím ničemu, ale jinak bych vaši odpověď musel brát jen jako vtip.

Ad. GPS souřadnice. mapy.cz a google earth se bohužel neaktualizuje tak často, takže tam dotyčná situace ještě není zohledněna.

Datum: 22.08.13 13:08
avatar

Já tušil, že Vás rozhněvám. Když Vám poradím, abyste napsal stížnost na město, podal žalobu a nenechal si líbit ubližování státem. Možná že se mnou bude spousta lidí souhlasit, dá mě i bod za odpověď, ale to bych se musel červenat za tak špatnou radu.

Zákon porušujete vy, páš zastavujete na přechodu. Dokonce i couváte na přechodu?

Když nemáte GPS, tak alespoň foto, nebo domalujte přechod do obrázku.

Chcete rady a vysvětlení, nebo souhlas s Vaší zlobou?

Vtip to určitě není.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: petrk*
Datum: 22.08.13 13:21

OK. Nákres vytvořím a dodám.

No, beru to jako křivdu, to je fakt. Kde je logika toho přechodu? Jsem přesvědčen, že i vy byste to jako křivdu bral.

Já věc vidím nějak takto: Stavební úřad + všechny ostatní dotčené úřady nám tedy vůbec neměly povolit stavbu v dotyčném místě, příp. neměly o řadu let později povolit zmíněný přechod, ale povolit obojí je v rozporu s logickým uvažováním. A nutit mě abych zastavoval o cca. 100m jinde a do garáže vjížděl (couval) bez přerušení jízdy (bez zastavení), bez jakýchkoliv řidičských manévrů v těsné blízkosti přechodu atd... to je v reálu nerealizovatelný požadavek. To jinými slovy tvrdíte, že bez porušování zákona nemohu využívat vjezd do garáže.

Od: allesgutte
Datum: 22.08.13 13:21

Pane Cukrář při vší uctě k Vám věnujte se tomu čemu zdá se rozumíte tedy polyesternu,maltě,písku.izolacím atd...Ale nepiště prosím že tazatel tím že mu z ničeho nic postavili před vrátky a garáží přechod pro chodce a jemu chudákovi nezbude nic než na něj najíždět tak porušuje zákon...Jak jste na to přišel?To vám jednoho dne muže město před vstup do domu zabudovat veřejnou lavičku a Vy budete nucen přes lavičku lézt a tím porušovat zákon že na ni stoupáte..no kde to jsme?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.13 14:51
avatar

Vážený pane, tazatel sdělil, že zastavuje na přechodu. Porušuje tímto zákon? ANO-NE?

(něj najíždět tak porušuje zákon) najíždění na přechod není porušení zákona.

Děkuji

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aaaaaa*
Datum: 22.08.13 13:21

tak. Jedna fotka by byl lepší než půl stránky popis co kde je, v tom se ztrácím. Nevím kdo co porušuje, ale nejspíš ten kdo takto přechod navrhl neb být tam pořádná vrat, třeba vjezd do dvora, do firmy, nikdo normální by asi přechod vedoucí vlastně do další komunikace nemohl navrhnout. Tak jsem to tedy pochopil z popisu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrk*
Datum: 22.08.13 13:47

Dodám nákres, pak to bude jasnější. Už na tom pracuju.

Od: petrk*
Datum: 22.08.13 14:35

Tak tady je stručný nákres popisované situace:

Datum: 22.08.13 14:54
avatar

ze stručného nákresu nevidím problém, když přidáte gps místa, pak to bude ještě lepší..

že jsou přechody po ČR někdy namalovány nevhodně, není pochyb. Ale určitě nebudou protizákoně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrk*
Datum: 22.08.13 15:04

Pak je ovšem třeba zodpovědět dotaz, který považuji za základní:

Je možné v takto načrtnuté situaci autem do garáže zacouvat bez porušení dopravních předpisů, nebo to možné není?

Pokud to možné je, tak jak konkrétně? Můžete ten postup popsat krok po kroku?

Pokud to možné není, tak v Česku je v souladu se zákonem vystavit občana situaci ve které chtě nechtě musí porušovat zákony?

Datum: 22.08.13 16:06
avatar

petrk, nemějte mi to za zlé, ale já již mnohokrát naletěl na odpověď, že tazatel nedal přesné info. Můžete mi prosím, dát GPS místa o kterém tu mluvíme. Jak je široká silnice před vaším domem?

"souladu se zákonem vystavit občana situaci ve které chtě nechtě musí porušovat zákony" znám mnoho míst a situací, kde nemůžete jinak konat, nežli porušit zákon.

Příklad, na této silnici stojí a parkuje desítky aut, všichni protizákoně.

50°1925.215"N, 15°5434.577"E

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.13 16:08
avatar

Kolikrát denně vyjíždíš a zajíždíš do garáže? 10x nebo 20X? A pokud se Ti nelíbí některé dobře míněné rady,poraď se za nemalý peníz s právníkem a podej stížnost nejlépe k Ústavnímu soudu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrk*
Datum: 22.08.13 16:35

To je snad jedno jestli garáž použiju 1x ročně nebo 100x denně, co to mění na věci jestli je její použití za současné dopravní situace v souladu se zákony?

A rady? Dotaz na nějakém diskusním fóru mě snad ukládá povinnost, že se mě veškeré následující rady musí líbit? :)

Datum: 22.08.13 15:38
avatar

škoda napadat milanacukráře, lépe je hledat řešení...

tazatel zřejmě bude porušovat zákony, pokud se pokusí zastavit někde blízko, aby mohl otevřít vrata a garáž...

zákon o silničním provozu říká

§ 27

(1)Řidič nesmí zastavit a stát
c) na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a ve vzdálenosti kratší než 5 m před nimi,
d) na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 m před hranicí křižovatky a 5 m za ní; tvaru "T" na protější straně vyúsťující
f) u zastávky tramvaje, autobusu nebo trolejbusu bez nástupního ostrůvku v úseku, který začíná dopravní značkou "Zastávka autobusu", "Zastávka tramvaje" nebo "Zastávka trolejbusu" a končí ve vzdálenosti 5 m za označníkem zastávky, a tam, kde taková dopravní značka není, ve vzdálenosti kratší než 30 m před a 5 m za označníkem zastávky;

§ 24 Otáčení a couvání

(1) Při otáčení platí obdobně ustanovení o odbočování (§ 21) a při otáčení na křižovatce též ustanovení o jízdě křižovatkou (§ 22).
(2) Při couvání řidič nesmí ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.
(3) Vyžadují-li to okolnosti, zejména nedostatečný rozhled, musí řidič zajistit bezpečné otáčení nebo couvání pomocí způsobilé a náležitě poučené osoby.
(4)Řidič nesmí otáčet a couvat
c) na přechodu pro chodce,

bylo by vhodné toto řešit ve spolupráci s dopravním inspektorátem a správou komunikací...

na obrázku červeně zóna porušení zákona při zastavení a couvání...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.08.13 15:49
avatar

Na druhou stranu, pokud zastaví v odbočce "za rohem", tak to zdaleka není 100 metrů jak psal... a zastavení vozidla při manévrování (třeba při řazení zpátečky) není zastavení podle těch §§.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fribble*
Datum: 22.08.13 16:06

Co tedy poruším, pokud zastavím na vjezdu, otevřu vrata, popojedu vpřed, zařadím zpátečku a zacouvám do vjezdu?

doplněno 22.08.13 16:41:

§27/1n sice říká, že řidič nesmí zastavit a stát - před vjezdem na pozemní komunikaci z polní nebo lesní cesty nebo z místa ležícího mimo pozemní komunikaci, ale jde-li o vjezd na můj pozemek ...?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: petrk*
Datum: 22.08.13 16:06

Díky za odpověď. Tohle je konečně odpověď, která naznačuje nějaké řešení. Pokud jsem Vaši odpověď pochopil správně, tak mě město (příp. správce komunikace) zřejmě postavilo do situace ve které buď nebudu používat garáž, nebo při každém použití poruším nějaký paragraf dopravního zákona. Jen podotknu co jsem už zmínil v prvním příspěvku - dům a tedy i garáž, která je jeho nedílnou součástí, je řádně zkolaudován a byl postaven dříve než dotyčný přechod a nové rameno křižovatky.

Takže nejspíš jediná cesta je právník, který toto s dotčenými úřady projedná a dohodne přesunutí přechodu, což asi nebude nijak jednoduché, protože je to už postaveno (jsou u toho vybudovány chodníčky, snížené obrubníky, apod..).

Datum: 22.08.13 16:11
avatar

Já taky musím zastavit na místě, které mi zákonem nedovoluje zastavení (stání) musím otevřít ovladačem bránu (čekám až se otevře) a pak můžu vjet do dvora.

Běžně se porušují předpisy.

doplněno 22.08.13 16:12:

Nepřesunou přechod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrk*
Datum: 22.08.13 16:31

No dobře, ale jistě souhlasíte se mnou, že lepší je zákony neporušovat a to ani takové, které považujem za prkotiny, takže pokud mě současná situace neumožňuje použití garáže legálně a v souladu se zákony, tak je asi na místě dotyčný přechod přemístit.

Datum: 22.08.13 17:12
avatar

Petriku, naprosto s Vámi souhlasím, "že lepší je zákony neporušovat a to ani takové, které považujem za prkotiny"

zbytek již nesouhlasím, jak je široká silnice, dáte gps?

doplněno 22.08.13 19:15:

www.autoweb.cz/lze-nechat-zrusit-dopravni-znacku-ktera-vam-vadi/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrk*
Datum: 22.08.13 21:52

Díky za zajímavé doplnění.

Ale je fakt, že to asi nechám být. Za celou dobu, co v tom RD žiju, tam nikdy nebyl jediný policajt a pokud by se tam nějaký náhodou někdy ukázal a chtěl by prudit, tak bych jej slušně požádal aby mi ukázal jak mám garáž používat aby to bylo v souladu s předpisy, že mu auto rád půjčím na to aby s ním zajel a vyjel do/z garáže. :)

Datum: 23.08.13 08:02
avatar

Petře, opět s Vámi naprosto souhlasím.

Přeji hezký víkend

Milan...

a někdy někde na viděnou...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 22.08.13 16:58
avatar

Podle mne resite hloupost. Podle toho obrazku je videt, ze mate kam auto pichnout.

Vidim to jako fribble.

Zastavit u vrat a nebo blize ke krizovatce, otevrit si, co je potreba a zacouvat.

Na prechodu to neni a ze na minutu zastavite tesne za prechodem nebo blize jak xy metru od hrany krizovatky nikdo nikdy resit nebude.

Podobnych spornych situaci jsou po cele zemi tisice. Ale nejde to vse vyresit. Staci pouzit zdravy rozum.

-

Pokud by vam slo skutecne o nulove poruseni cehokoliv, ale zaroven ste liny odstavit auto za rohem, poridte si vrata na dalkove otvirani s vysilacem na dostatecnou vzdalenost, aby se vrata otevrela, nez k nim dojedete.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: petrk*
Datum: 22.08.13 21:38

Souhlasím, že je to v zásadě prkotina, na druhé straně diskomfort, který to znamená, vnímám jako natolik velký, že mě to prostě poněkud štve. Jsem přesvědčen o tom, že by zodpovědné úřady měly rozhodovat tak, aby zbytečně nebyly vytvářeny dopravně-konfliktní situace. Argument, že je takových míst v ČR tisíce, neberu, protože tato místa nepochybně vznikla v minulosti. Avšak záměrně vytvářet další, to mě připadá docela na hlavičku.

Od: cabman
Datum: 23.08.13 12:36

Podlě me neuspěješ. Představ ci co by museli říkat lidi kteří maji hned před garáží chodník?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.08.13 16:36
avatar

Tak to bude věc,kterou si tazatel asi představit nedokáže.Osobně řadím takové tazatele mezi hnidopichy,protože jak jinak nazvat přesvědčování jiných o své pravdě a o věci,která je v provozu docela normální.Tazatel jen neunesl fakt,že obec vybudovala nějaký přechod pro chodce v místě,které se mu nelíbilo.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.08.13 11:22
avatar

Jiří, proč já to tak cítím také...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hujer123*
Datum: 26.08.13 12:44

Udělal bych si elektrické otvírání brány, případně i garáže a zabil několik much jednou ranou. Zpohodlnil bych si vjezd íi výjezd z garáže, vyřešil problém s porušováním zákona a zhodnotil svou nemovitost..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.08.13 18:54
avatar

No,Milane i takoví se najdou a někomu nepomůže ani dobře míněná rada.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: lounacek
Datum: 27.08.13 20:58

Dobrý den. Jak čtu,je zde spousta lidí,kteří Vám takto debilně umístněný přechod před domem snad i přejí. Normální člověk to snad ani nemůže navrhnout. Musíte na město najít nějaké nařízení,podle kterého je dotlačíte ke zrušení či přesunutí přechodu. Mě zase město postavilo před dům autobusové zastávky MHD v obou směrech a s městem se peru již přes 3 roky-neůspěšně. Nyní mi ale svitla malá naděje a mohla by i Vám. Tyto nesmysly plánují na městech většinou diletanti a ti dělají chyby. Pročtěte tyto normy ČSN které mají zákonný charakter. ČSN 736425-1 ta se týká zastávek autobusů,trolejbusů a tramvají. Pak ČSN 736110-projektování místních komunikací, ČSN 736102-projektování křižovatek na silničních komunikacích,ČSN projektování silnic a dálnic. Některé normy mohou být novelizované. Musíte být ale trpělivý a něco na ten přechod najít a pak to městu omlaťte o hlavu.Hodně sil s městskými ůřady

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.08.13 21:58
avatar

louňáčku, toto snad nemyslíte vážně?

"Jak čtu,je zde spousta lidí,kteří Vám takto debilně umístněný přechod před domem snad i přejí."

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lounacek
Datum: 27.08.13 22:02

Jo myslím to vážně,když jsem četl ty kecy o tom,že má zastavit někde jinde když chce zajet do garáže. Kde to jsme když města si staví co se jim zachce a udělají lidem jen pakárnu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hankastaha
Datum: 02.11.13 19:15

dobrý den,

mám stejný problém a stále ho řeším s dopravním inspektorátem Kladno, tam mi pán tvrdil, že na to existuje výjimka a že mi ji napíše, zatím stále nic, ale jinak jinak si myslím, že by mělo jít vysoudit, to že obec či projektant pochybyly a měly by platit za snížení hodnoty nemovitosti.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.