Konstrukce podlahy v podkroví

Od: Datum: 21.08.13 13:03 odpovědí: 17 změna: 28.08.13 17:24

dělám podlahu v podkroví a jelikož bojuji s každým centrimetrem na výšku, napadlo mě následující.

Nedávat fošny na trámy, ale z boku trámů přidělat UD profil. Ten proto, že je lehký a dobře ho srovnám a připevním a zároveň by dělal pojistku, podporu lati.. Nad něj přišroubovat vruty 6x120 střešní latě 6x4 jako na výšku a fošny položit na ty latě a něčím jako 5x80 je šikmo ukotvit do trámů. Latě tak po 30 cm, předvrtené otvory aby to netrhalo. Co vy na to? Bude to pevné, nepropadne se to do přízemí? Uštřených cca 4-5 cm by se hodilo.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.08.13 13:22

Něco podobného jsem kdysi také dělal, ovšem žádné CD profily, ale nařezal jsem si z fošen asi 7 cm široké latě ( fošen jsem měl dost

, tak jsem to neřešil), tyto jsem z boku trámu připevnil silnými vruty podle mé výškové potřeby a podlahu jsem tenkrát udělal z OSB desek -tuším 2,5 cm, pochopitelně předtím minerální izolaci. Jak koukám na foto, zřejmě jste si také vynosil na valník veškerý sutinný záklop, který jste tam měl ještě určitě "po němcích". Tedy je-li tomu tak tak vězte, že pokud máte pod touto podlahou obyvatelné patro, tak již nebudete mít nikdy takovou zvukovou pohodu - protože záklop byl záklop, naši předchůdci nebyli blbí a čerpali z levného ale účinného materiálu. Nevýhodou je prašnost a pod.

doplněno 21.08.13 14:30:

OSB desky nemám mezi trámy, ale jako finální podlahu, kterou má vše všech pokojích a na chodbě v patře, viz foto

Ohodnoceno: 2x

Od: aaaaaa*
Datum: 21.08.13 13:56

no ty UD jsem myslel jen jako sichr, by to celé nenesly jen ty vruty v těch latích. Plus tedy jak jsem psal, jsou lehké, lehce si je srovnám do roviny, předvrtané latě pak bych jen přikládal a šrouboval. Já pro změnu mám latě, původně na něco co již nebudu dělat, tak bych je zužitkoval. Zásyp naštěstí v dutinách nebyl, zatím mám čistých tak 70m2 z 90 a bylo toho asi 14 pytlů (malých-kufr u oktávky jsem měl plný), vesměs to co propadlo když jsem sundával půdovky a tu mazaninu. Té mazaniny byl tuny. Zda dávat do dutiny izolaci to nevím. Na fošny chci dát geotextilii, podsyp, izolaci, sádrokarton.

Když to máte na vlastně stejném principu - drží to? Ty OSB tedy vložené mezi trámy? Jak silné vruty - budou ty 6x120 OK?

Datum: 21.08.13 17:39

Bez UD profilu a půjde to...

proč zásyp?

doplněno 21.08.13 19:56:

aaaaa, bez podrobností se těžko radí...

vruty, zkuste cvičně zašroubovat 2x vrut přes lať , tak jak asi bude. Pak začněte postupně zatěžovat vruty závažím...samozřemě na střih, nikoliv na tah.

Víte kolik udrží na střih?

Ohodnoceno: 2x

Datum: 21.08.13 18:55
zásyp pro srovnání. Jednak vzniknou mezery mezi trámy které mají občas oblinu, fošny také nejsou vždy přesně 45 mm. A celkově trámy letí o 3,5 cm, ale to je v celé ploše, budu dělit na 3 místnosti a v rámci jedné to je již jen 1-2 cm. UD jednak jako pomůcka, jak jsem psal, jsou lehké, lať pak již jen položím a šroubuji. Jsem sám, 4m lať se blbě drží. No a pak jako sichr, původně jsem chtěl přidělat do trámů úhelníky ze stejných důvodů jako ten UD. Jen nevím, zda to ty latě přišroubované po 30 cm vruty 6x120 či 140 udrží. Dnes jsem tu měl tesaře ohledně jiné věci a ten pravil, že to není špatný nápad a že to je na střih a že udrží. Tak nevím a víc hlav ...
Překvapil mě tedy myšlenkou dělat příčky až na hotovou SDK podlahu, to vidím akusticky špatně. Chci je dělat na tuto fošnovou.
Datum: 21.08.13 20:36

Kolik udrží na střih to právě netuším, v ruce ten 6x140 ohnu, ale když jsem si to představil na střih, tipoval bych, že taková lať, dva vruty, že mě udrží a to tedy rozhodně nejsem docent, krapet přes.

Datum: 27.08.13 20:47

Měl byste si vytvořit rovinu těsně nad nejvyšším trámem např. přišroubováním hranolku nebo latě k boku trámů, na to osb desky a máte podlahu. Pokud bude zateplená ( měla by být ) volil bych foukanou izolace např. Climatizer

Ohodnoceno: 0x

Datum: 27.08.13 20:52

izolaci a zaklopit OSB deskou? V žádném případě..

http://cukrar.rajce.idnes.cz/…ta_obrazky/#plisen_OSB_02.jpg

Datum: 27.08.13 20:57

Dobré fotky, ale špatně technologicky. Izolace se dá zaklopit OSB deskou ale v případě, že je provedena správná parozábrana - paropropustná, což na fotkách nevidím a v případě foukané izolace se naopak parozábrany nesmí provádět

Datum: 27.08.13 21:53

Stany, co je to za slovní spojení?

"správná parozábrana - paropropustná" buď parozábrana nebo propustná..

V uvedených fotkách (nejou moje ale zdroj je z firmy Juta, je špatn ě proveden záklop, který nesmí být nepropustný. Páč nedovolí odcházet kondenzátu z izolace.

http://cukrar.rajce.idnes.cz/…Juta_obrazky/#zaklop_vaty.jpg

omlouvám se, jdu spát a několk dní nebudu u počítače..

doplněno 28.08.13 12:34:

Stany, klidně povedeme polemiku,

"Na fotkách je jasně vidět, že nebyla použita ani paropropustná a tepelná izolace se přímo dotýkala podlahy, na které se srážela voda, kterou vycucla vata a vznikla ukázková plíseň."

proč by měla být difuzka pod záklopem? K čemu? Když parotěsná deska nepustí nic. Difuzka tam být nemusí, záklop musí být difuzní, aby rosný bod (a z něj kondenzát) mohl odcházet pryč.

Datum: 28.08.13 12:25

Slovní spojení bylo myšleno tak, že pod vatu jde parozábrana a nad vatu jde paropropustná. Pokud je tam vytápěná místnost je jednoznačně na místě parozábrana i paropropustná v kombinaci se vzduchovou mezerou.

Na fotkách je jasně vidět, že nebyla použita ani paropropustná a tepelná izolace se přímo dotýkala podlahy, na které se srážela voda, kterou vycucla vata a vznikla ukázková plíseň.

Datum: 27.08.13 21:06

K těm fotkám:

Chyba byla v tom, že na vatě měla být provedena kontaktní paropropustná fólie, následně vzduchová mezera a potom záklop OSB deskou. Pod vatou samozřejmě parozábrana. Jěčtě by mně zajímalo, kolik vody jste z té vaty vyždímali?

doplněno 27.08.13 21:11:

Navíc ta OSB deska mně připadá spíš jako dřevotříska...

Datum: 27.08.13 21:54

paropropustná folii být nemusí, není důvod

ano musí tam být odvětrávaná mezera mezi izolací a deskou OSB nebo dřevotřískou. Podle velikosti místnosti až 10 cm mezera.

Datum: 27.08.13 22:09

no jen mi není jasné, kam by mi odvětrávala podlaha. OSB desky zavrhuji, dám sádrokarton. Mám to vymyšlené - fošny>geotextilie>podsyp, isover T-P 25mm>sádrokarton2x12,5>finálka.

Dnes odpoledne jsem začal, mám jeden pruh v délce asi 3m, koupil jsem si na to vruty rapi-tec, paráda, sice dražší, ale běžný vrut ohnu v ruce, tyto jsou speciál stavební. Pro sichr budu ještě pod lať dávat PU lepidlo. Ale drží to, chodím po tom v pohodě. Ještě váhám zda vložit nějakou izolaci, asi něco rolovaného, mám trochu 10 cm unirolu. Je to sice nad vytápěným přízemím, ale jednou třeba přijde doba, kdy bude podkroví téměř neobývané. A ta vata v dutině by mohla i pomoci tlumit hluk, takhle vlastně je to jak bubínek.

Datum: 28.08.13 08:48

aaaa.., Asi jde o nedorozumění, bavíme se o zateplení podlahy na půdě?

Datum: 28.08.13 12:21

Předpokládám, že se bavíme o podlaze, nicméně potom mi není jasné, kam chce tazatel SDK? Nebylo myšleno desky Rigidur?

Datum: 28.08.13 17:24

buď sádrovlákno (rigidur) nebo sádrokarton a jelikož cenově je to bomba přemýšlím na dím, slepit normální sádrokarton. Nikde jsem se nedopídil rozdílu mezi normálním SDK a SDK používaným na podlahové dílce.

Datum: 28.08.13 17:22

ne, to zateplení se sem zavleklo, šlo mi především o tu konstrukci na latích zda to udrží. Když už tak jsem se jen připojil dotazem na to zda má cenu vkládat do dutiny izolaci.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.