Cekací doba pro získání dekretu na byt

Od: Datum: 16.08.13 18:19 odpovědí: 6 změna: 16.08.13 22:51

Dobrý den,

mám otázku na dekret pro městský byt. Bohužel abychom mohli v bytě bydlet tak podle zákona musí v bytě být hlášený rodinný příslušník a teprve až budeme v bytě bydlet tři roky tak máme právo mít dekret . Naše situace je taková že rodinný příslušník je hlášen v bytě vyloženě jenom kvůli nám, bydlí jinde a musíme všichni čekat tři roky než se bude moct odhlásit. Jinak o byt nemá zájem, rád by se odhlásil ale nemůže.

Nájmy nejsou zrovna nejlevnější, platíme 11.000. Když půjdeme na sociálku, příjmy se počítají za všechny osoby hlášené v bytě. Komplikuje nám to život a než uplyne ona tříletá lhůta tak je pro nás sociálka mrvá a když jsme bez práce tak se nemůžeme nikam obrátit o pomoc. Jsme v pasti a z čeho máme platit tak vysoký nájem to náš stát nezajímá.

Někde jsem ale slyšela že se mají nebo měli měnit zákony a ta stupidní tříletá čekací lhůta by se měla zkrátit na dva roky. Co je na tom pravdy, případně kde mohu tyto zákony najít?

Děkuji moc za odpověd

Katka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.08.13 18:33
avatar

Záležitosti kolem nájemného bydlení řeší Občanský Zákoník. Ten se skutečně mění, od 1.1.2014 bude platit nový. Jak se to konkrétně dotkne Vaší záležitosti nevím. Znění onoho zákona určitě najdete na Internetu.

Mimochodem "dekrety" na byt neexistují už 20 let. Dnes musíte podepsat "nájemní smlouvu" :D.

doplněno 16.08.13 18:39:

Ovšem když tak čtu znovu Váš dotaz, moc ho nechápu. Proč by v bytě musel být hlášený někdo další? Tohle vidím prvně. Zkuste si najít příslušný paragraf v současném O.Z. (Zákon č. 40/1964 Sb). Nejde spíš jen o nějakou obecní vyhlášku? Nepochopila jste to nějak špatně?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.08.13 21:03
avatar

Působí to na mne dojmem, že smlouvu uazvřel ten rodinný příslušník, a tazetelce že jde o přechod nájmu.

Ovšem pokud by k přechodu nájmu došlo, trval by nájem další dva roky, během nichž byste situaci stejně museli řešit.

Nebylo by pro Vás ve stávající situaci výhodnější sehnat si jiné (levnější) bydlení?

Více k přechodu nájmu třeba zde.

doplněno 17.08.13 01:47:

@Lesi2311, to je pravda. Tady navíc asi nepůjde ani o společnou domácnost, (ten příbuzný tam pravděpodobně má jenom trvalý pobyt, když žije jinde).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.08.13 21:18

no jo, jenže to by museli nájemce třeba umlátit lopatama ;), protože Občanský zákoník o přechodu nájmu mluví pouze v případě smrti nájemce.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.08.13 19:17
avatar

Nešetřilo by vám nervy přestěhovat se?

Jinak si myslím, že tohle nový občanský zákoník řešit nebude.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.08.13 20:32

pokud vám jde o přechod nájmu při opuštění společné domácnosti nájemcem, tak ten už neplatí tuším od listopadu 2011. teď nájem přechází pouze v případě smrti. při opuštění společné domácnosti jedině tehdy, pokud jde o společný nájem mezi manželi, tak pak nájem přejde na toho manžela, který domácnost neopustil. pokud se tedy bavíme o občanském zákoníku. novela by v tomhle neměla mít nijak výrazné změny.

možná to u vás upravuje nějaká místní vyhláška (pokud se to týká městských bytů), pak je potřeba přečíst si ji a ne se spoléhat na novelu občanského zákoníku.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 16.08.13 22:51

z čeho máme platit tak vysoký nájem to náš stát nezajímá.

Katko, proč by stát měl zajímat váš nájem? Za 11 tis to nebude malý byteček někde v pohraničí, ale ve městě. A stejně jste bez práce. Tak proč se neodstěhujete třeba do toho pohraničí, tam práci nebudete mít taky a nájem budete platit třeba 4 tisíce.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.