Má cenu dávat soláry na TUV v podhůří?

Od: Datum: 16.08.13 15:14 odpovědí: 9 změna: 17.08.13 19:03

Zdravím! Přemýšlím, zda když už na ná je náš stát tak hodný, že nám chce přispěn na solární kolektory, zda toho při rekonstukci RD nevyužít. I přes dotaci je to ale investice za cca 40 tisíc, takže zvažuju, zda to má reálný smysl. Moje představa je, že by sloužily na ohřev TUV předevsím v létě, abych nemusel nechat běžet plynový kondenzační kotel, když nebude potřeba topit. Umístění je celkem příhodné, střecha je orientována na jih, sklon 45° co víc si přát. Horší je to s lokalitou, RD se nachází v podhůří Jizerských hor kousek od Jablonce nad Nisou, kde to s tím sluncem není zas až taková výhra. Uvažoval jsem o trubicových kolektorech, ale pořád si říkám, zda to má vůbec smysl do této oblasti pořizovat...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.08.13 15:22

Pro Váš případ...počítal jsem 4 osoby v domácnosti..je roční zisk v dané oblasti cca 3200kWh. Pokud šetříte vodou, pak to bude spíše tak 70% z této hodnoty.

Jestli se Vám to potom vyplatí...je snadný výpočet, který už zvládnete.

P.S.: uvažoval jsem 3 trubicové kolektory o součtové ploše cca 5,7m2.

V případě použití klasických plochých kolektorů by však zisk byl v podstatě "stejný"..liší se to jen o procentna..

Ohodnoceno: 7x

Datum: 16.08.13 23:19

Můj odhad roční spotřeby TUV je kolem 80 m3. Tzn. pokud dobře počítám dostávám se na nějakých cca 4500 kWh energie potřebné na ohřev. Zkusím to zítra propočítat a uvidím, jaká mi vyjde návratnost...

Datum: 17.08.13 18:53

Tak jsem to přepočítal a vychází mi návratnost 10 let a to při započtšní dotace ze zelené úsporám. Bez ní je to vůbec mazec. A to do toho nepočítám prostupové tašky pro trubky k solárům a podobné "drobnosti". Asi si nechám zajít chuť...

Datum: 17.08.13 19:03

Ano..to by tak v reálu mohlo plus mínus souhlasit.

Ohodnoceno: 0x

Od: pepiiiiiiiiiiik
Datum: 16.08.13 19:45

rudiik, ... ale určitě tam velice dobře "fičíííí" nějaký ten větřík, takže nebylo by zajímavé se orientovat na nějakou tu větrnou "minielektrárničku" ( třeba na střeše, či na nějakém samostatném stožárku ), ... a tak si vyrobit el. energii ... a tu pak využít k ohřevu vody? Zní to sice trochu složitě, ale kdysi jsem se o to také zajímal ... a na youtube např. pro inspiraci

by se snad něco mohlo najít ... i pro Vaši menší spotřebu, než je na zmíněném videu. Já osobně bych prošel všechny možné "příbuzné" stránky a mrkl na dostupná videa ( co všechno za nápady je na nich ) a "vsadím boty", že vhodné řešení určitě najdete. Já bych - v okolí Jablonce, či Liberce - moc na to sluníčko asi nespoléhal. To by se to sluníčko muselo ale "fest" snažit, abych s ním byl takový kamarád, že bych mu "zakoupil" "bandu" kolektorů.

Datum: 16.08.13 23:19

Tak mě tam moc nefičí, navíc nejsem zrovna fanda větrníků...

Od: aaaaaa*
Datum: 17.08.13 10:20
80m3 teplé? Tolik vody ve 3 nespotřebujeme celkem. Za Q je to 17-21 m3 vody celkem. .Jinak mám taky kombi kotel a v období kdy netopíme, tedy tak dub/kvě-zá spotřebujeme 140-200m3 plynu, údaje za 13 let. Tak počítej. Také jsem uvažoval a vychází mi, že nevyplatí a jsem od Tebe tak 50 km jižněji.

Datum: 17.08.13 10:58

Tak vychazel jsem z odectu v byte, kde jsme (hlavne diky zene) zvladali i 70m3 za rok. Ted uz se sice naucila trochu setrit, ale zas je nas vic. Navic na baraku nemusim resit vodny a stocny, takze se nemusim tak moc soustredit na spotrebu. Za ty udaje na spotrebu plynu diky. Zkusim od toho nejak odhadnout a dopocitat jak by to vychazelo. Ale teda 17-21 m2 za Q dela nejakych 68-84 m3 za rok, coz neni tak mimo uvazovanou spotrebu...

Od: aaaaaa*
Datum: 17.08.13 11:34
ale to je voda komplet, neumim zjistit kolik z toho ohřeje kotel. Ženské jsou plácalky, já byl celý Q sám s dítétem a 7m3.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.