Odkouření kondenzačního kotle

Od: Datum: 16.08.13 09:20 odpovědí: 9 změna: 17.08.13 00:32

Zdravím,

může mi nějaký znalec vysvětlit, jaký je rozdíl mezi děleným a koaxiálním odkouřením u kondenzačního kotle? To, že dělené má sání vzduchu zvlášť a odvod spalin taky, to chápu. Spíš mi jde o praktické využití, tzn. jaké výhody má která varianta a zda mají nějaká specifika, kdy jdou nebo nejdou použít. Dělené mi totiž vychází orientačně skoro o polovinu levněji, než koaxiální. V mém případě bude kotel ve sklepě, odkouření by mělo být vedeno podél současného komína a vyústěno na střeše (cca 12m). Otázkou je, zda ho provést jako koaxiální nebo zda sání zajistit skrz obvodovou zeď (cca 4m od kotle).

Díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 16.08.13 09:56

Vždyť sis - v podstat, odpověděl sám... ;)

Koaxiální má výhodu např. v případě, že máš nevyužitý (dost velký) sopouch ve stávajícím komíně - jedním sopouchem vedeš obé - sání i odkouření (jeden ´komín´, dvě funkce).

doplněno 16.08.13 10:07:

Jasně - v podstatě postavíš nový (nezávislý) sopouch vedle stávajícího komína pro odkouření. Můžeš i ještě jeden pro sání - a nebo sání realizovat přes - jak píšeš, obvodovou zeď domu. V prvním případě bys musel 2x 12 m, v druhém budeš budovat 12 m odtah a 4 m sání. V takovém případě je lepší druhá varianta - pokud nevadí průraz obvodové zdi a větrací mřížka na fasádě.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.08.13 10:02

Komín by měl zůstat nezávisle, pro případ instalace krbové vložky. Odkouření povede vedle něj, kde vznikne jakási technická šachta i pro další rozvody.

Od: hop®
Datum: 16.08.13 19:07

Jen pár důvodů...

Koaxiální se používá, pokud nechceme mít rouru od sání vyvedenou skrz nejbližší zeď ven na fasádu, nebo pokud nemáme velkou místnost, z které by kotel mohl nasávat...

Oddělené se používá, pokud by to koaxiální bylo příliš dlouhé...

... vše je dané tabulkami výrobce pro konkrétní kotel...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 16.08.13 23:26

Jak tak nad tím uvažuju, asi radši použiju dražší koaxiální. Jednak nevím, zda si chci hyzdit stěnu nasáváním vzduchu, druhak mě trochu odrazuje nutnost udělat díru v 60cm zdi z žulových kvádrů. Matně si vzpomínám, že když tam zaváděli plyn a potřebovali díru skrz, byly z jejího prorážení všichni zůčastnění děsně nadšení...

Datum: 16.08.13 23:36

Ano, ale zkontrolujte si maximání délku odkouření podle vybraného kotle! Pokud nejste odborník, raději předem konzultujte své rozhodnutí s "kotelníkem", který Vám bude topení instalovat!

Datum: 16.08.13 23:47

To samozřejmě udělám. Podle dokumentace výrobce je koax u vybraného kotle možný až do 23m. Já budu mít cca 12, takže by to mělo být OK.

Datum: 16.08.13 23:49

23m? To má snad jen BAXIna, tu nějak nemůžu doporučit...

Datum: 17.08.13 00:28

Ano, plánuju Baxi, konkrétně bych rád Luna Platinum HT. Nějaké špatné zkušenosti s Baxi?

Datum: 17.08.13 00:32

No, mám za sebou asi 100 kotlů, komplet, a z toho jen dva měly problém už při instalaci, z výroby, možná nějakou shodou okolností...

doplněno 17.08.13 00:33:

...různé značky, problémové byly oba Baxíci...

... nechci z toho dělat katastrofické závěry...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.