Vrzani drevenych schodu

Od: Datum: 11.08.13 13:04 odpovědí: 19 změna: 19.09.14 10:15

Dobry den, najde se nekdo kdo poradi jak odstranit vrzani drvenych schodu? Schody jsou v baraku typu Okal cca 20let stare. Jsou vyrobene z nejake preklizky a nedaji se bez zniceni rozebrat,nejake viditelne spary, abych pouzil nastrouhane mydlo, take nejsou.. je to vse pomerne natesno. Schody vrzaji tak, ze v noci mam strach na ne vstoupit abych neprobudilmaleho synka.

Poradte co s tim, ja si rady nevim.

Dekuji predem za pomoc.

Lubos


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.08.13 13:52
avatar
No bez rozebraní to nevidím moc nadějně. Asi by se to muselo vidět pak by se dalo poradit více. Dej sem nějaký fotky.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.08.13 14:16
avatar
Za těch 20 let materiál schodů zřejmě dobře proschl. Vrzání vzniká třením drsných ploch o sebe.
Já osobně bych zkusil na jednom schodu vstříknout mezi stupeň a nosníky třeba sílikonový olej nebo něco jiného na snížení tření. Na zkoušku.
Myslím, že moc na těsno ty spáry po dlouholetém zatěžování nebudou. Určitě to lepidlo povolilo, když to při chůzi vrže. Použít hever a zkusit roztáhnout spáry.
Pokud jste laik, zkuste pozvat truhláře nebo tesaře, ten má více zkušeností. My tady jen hádáme a předpokládáme...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: kvac
Datum: 11.08.13 18:10

Připojuji se k hejkalovi. Při montáži by šlo stykové plochy namazet mýdlem nebo nějakým jiným prostředkem. Když už jsou hotové, tak fakt jenom zkusit na jednom schodu do škvíry stříknout sprej silikonového oleje, ale POZOR! Nestříknout vedle. Zamaskovat všechny povrchy kolem. Jinak budou schody klouzat ještě rok a poletíte z nich jak namydlený blesk.

Zkušenost: při prostříknutí pantů skříně se sprej dostal na dřevěné kolíky věšáků půl metru od skříně a všechny oblečení z věšíků klouže, nedrží i po důkladném otření.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 11.08.13 14:28

Předpokládám, že jde o (´okalnícké´) schody do podkroví - rozeber zespod ten podhled a ze spodní strany zalep spáry (z horní, pohledové, jsou zalištované a zalepené lakem) - nejlíp nějakým lepidlem typu A48 - lepí i ´tmelí´.

doplněno 11.08.13 14:48:

Aha - tak s tímto bez fotky nikdo neporadí (a i s fotkou to bude jen takové přibližné) - tyto schody nejsou součástí unifikované dodávky Okalu, takže mohou být naprosto libovolné konstrukce (dle majitele příp. jím najatého řemeslníka).

Nejlepší by asi bylo ke schodům fyzicky tesaře nebo truhláře přivést, ať po poradí ´vlastnooční´ prohlídce (a případně i provede opravu).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: darkous
Datum: 11.08.13 14:40

Bohuzel jde o schody z prizemi do 1. patra.. rozebrat se nedaji bez toho anich bych boural cast stropu v prizemi a to se mi zrovna nechce. Kousek jejich konstrukce je videt v malem uloznem prostoru pod nimi schodnice jsou zasunuty do vyrezanych zarezu v postranicich.. omluvte me pojmenovani.. nevim jak se cemu odborne rika.. .. nafotik ten kousek muzu a supnu to sem..

Datum: 11.08.13 16:35
avatar

Já si myslím, že neuděláte vůbec nic. Pamatuji si, co se táta navymýšlel, aby nevrzaly parkety a postel *ee* Postel nakonec vyřešil, ale parkety nikdy! Všichni jsme si zvykli, nikoho vrzání nebudilo, patřilo to k domovu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: darkous
Datum: 11.08.13 17:31

tak prikladam foto..

Jestli jsou unifikovane ci ne nedokazi rici, ale vsechny okolni okaly (je jich tu vice)je maji stejne..

Od: kjanik112*
Datum: 11.08.13 18:47

Kolego Hejkale, doplním Tě : vrzání také vzniká při tření stejného druhu dřeva o sebe. Koláři už před staletími věděli, že dřevěné kolo vozu muselo být začepováno vždy do jiného druhu dřeva, jinak kolo vrzalo. Např. náboj kola byl jilmový, špice ( šprušle) akátové, kruh jasanový. Páni řemeslníci, kdo si má pamatovat, co věděli už naši pradědečkové?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.08.13 21:35
avatar

Zdravím,
podle fotek to odhaduju,, že příčina vrzání je v prohýbání schodnice (nášlapné části), protože v zadní části (u podstupnice) není ničím vyztužená.
Otestovat si to můžete 2 způsoby:
1) postavte se na schod a zkuste se na něm jako zhoupnout - nejdříve jen na krajní části schodnice (na hraně), tam kde je schodnice podepřená podstupnicí a potom vzadu - špičkou nohy - rozdíl poznáte sám
2) pokud by se vám tohle nezdálo jako průkazné, vezměte nějaký trámek nebo trubku potřebné délky a vybraný schod - nejdříve schodnici - zespodu (z úložného prostoru) podepřete a ideálně vyklínujte proti podlaze. Pak udělejte to samé, co píšu v bodu číslo 1.
Tímto postupem si zjistíte, kde a proč přesně schody vržou (co je kde volného).
Dále máte opět 2 možnosti, jak se toho vrzání zbavit:
1) namícháte si mýdlovou vodu (středně hustou) a ideálně pomocí injekční stříkačky s jehlou budete tuto vodu z vrchu schodů vpravovat do spáry tak dlouho (třeba i opakovaně), až to vrzat přestane (voda tam vyvzlíná a pak se vypaří, mýdlo tam zůstane). Injekční stříkačkou proto, abyste si zamezil polití schodů, což by vám mohlo zanechat an schodech fleky.
2) vezmete si řídké lepidlo na dřevo (třeba Herkules či něco podobného), trochu to rozředíte vodou a další postup je stejný viz výše. Variantou je použití řídkého epoxidu (prostě nějakého dvousložkového lepidla - bude rychleji tvrdnout.
Rozdíl mezi oběma variantami je hlavně v tom, že u mýdlové vody můžete schody bez problémů stále používat, u lepidla by bylo dobré vždycky počkat až to lepidlo zatuhne a pak teprve schody využívat.
Přeju úspěch.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: darkous
Datum: 11.08.13 21:53

schody samozrejme u stredu vrzaji daleko vice nez kdyz naslapuji co nejvice u boku..predni a zadni cast schodu se nijak nelisi. tak to je stejne. Ale i pri opatrnem naslapovani na bocich to stejne vrze..

Nicmene zkusim tedy mydlovou vodu a budu se modlit aby to zabralo..

Datum: 11.08.13 23:06
avatar

No, možná se mýlím, ale z těch fotek to vypadá, že minimálně podstupně jsou z dřevotřísky. Do té naprat vodu, to je přímo ženiální nápad *smich*. Schodišť jsem už ,,pár realizoval, ale do žádného jsem nějaké mýdlo či jiné přísady zavánějící woodoo nedával. Je 21. století, takže ani disperzní lepidla už nejsou to pravé. Vzhledem k tomu, že schodiště je dřevěná konstrukce, tak použijeme co? Použijeme konstrukční lepidlo! Třeba Soudal 60A, ten je na bázi polyuretanu, takže velmi dobře vyplní lepené spáry a pak neexistuje aby schody vrzaly. To by ostatně bylo dost brutální řemeslnické faux - pas, kdyby vrzaly.

Takže má rada - než začnete schody zalévat, mydlit, olejovat a pod - vezměte k nim někoho, kdo cosi o schodištích ví. Opačný postup se povětšinou silně prodraží.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.08.13 16:12
avatar

Nebudu rozporovat vaše tvrzení. Jen teda podotknu, že té vody tam není potřeba nalít litry, ale poslouží jen jako nosné medium pro to mýdlo a využije se přitom vzlínavosti vody.
A k tomu lepidlu Soudal 60A. Vzhledem k tomu, že schody rozebrat nejdou (kdyby rozebrat šly, tak samozřejmě výše zmíněné lepidlo je ideální), můžete mi vysvětlit, jak to lepidlo dostanete do těch spár těch schodů? Když to vrže, tak tam asi nebudou spáry třeba 5mm, ale tak max. 0,1mm. Že by si tam to relativně tuhé lepidlo zavlínalo (bez nějakého ředění - otázka je čím ho zředit), o tom silně pochybuju. A že by tazatel chtěl nanést housenku z lepidla na povrch, o tom pochybuju také.
Docela by mne tedy zajímal váš postup - rád se poučím. Děkuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: darkous
Datum: 12.08.13 17:08

@ronyx to vystihl presne..ze spodu se dostanu tak k 6ti schodum zbytek je uz nedostuny a z vrchu tam neni skoro nic, navic jsou stupnice i podstupnice zapustene do bocnic.. jeste mne napadl nejay silikonovy olej? to by asi nepomohlo ze?

Datum: 12.08.13 17:31
avatar

Olej bych tam já osobně teda nedával, protože jakákoliv mastnota, natož silikonoví olej lej v podsatě pak už neodstranitelná a nic na ní nedrží. Ono z tohoto pohledu není ani ta mýdlová voda (přesněji mýdlo) nic moc. Nnejlepší řešení by bylo ty spáry vylít nějakým nejlépe hodně vzlínavým (čili řídkým) epoxidem. Ale typ (jméno) vhodného epoxidu mne nenapadá.

doplněno 12.08.13 17:33:

Ještě mne teď napadl třeba hodně naředěný nitrolak, aplikovaný také injekční stříkačkou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: darkous
Datum: 12.08.13 22:12

klasicke tekute mydlo asi take neni pouzitelne, co?

 

Datum: 12.08.13 22:30
avatar

možná že by to taky šlo ho když by se trochu naředilo

doplněno 12.08.13 22:32:

vyberte si vždycky jeden schod a zkuste co se osvědčí nejlíp

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.08.13 23:11
avatar

Hodně schodišť jsem už udělal, ještě více jsem jich viděl, ale poprvé vidím na podstupních dýhovanou dřevotřísku.

Že schody vržou je špatně a hooodně špatně. Otázka, co s nimi udělat, když nejdou rozebrat. Abych se přiznal, sám tak nějak nevím. Vzhledem k použité dřevotřísce bych se velkým, ale opravdu velkým obloukem vyhnul vyhnul čemukoliv kde je voda. Dřevotříska ihned nabobtná a hlavně, už se nikdy nevrátí zpátky, jako klasický dřevo. Zůstane už nabobtnalá. Potvora. Asi bych zkusil nastrouhat co nejjemněji suché mýdlo a modlil se, že tam nějak do spáry zapadne. A snad trochu zafunguje.

Jediný spolehlivý řešení je rozbourat půlku baráku, schody rozebrat a znova složit. Vše znova řádně slepit. Nebo spoje stupňů a podstupňů namazat suchým mýdlem. To je spolehlivá metoda proti vrzání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.08.13 07:21
avatar

jenyk - rozebrat a znovu složit. Já dodávám: z kvalitního dřeva! ;) Je totiž možné, že nevržou spoje, ale ta dřevotříska sama, když se zatíží a prohne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asso*
Datum: 19.09.14 10:15

Řěšil jsem stejný problém.

Základ je sundat desky pod schodištěm aby se člověk k těm schodům také dostal. Desky jsem tam již nevracel protože není důvod. Všechny schody jsou sponkovány ke schodnici. Nejsou lepeny. Proto jsem sponky vytahal a schodnici a schod spojil vždy asi 70 cm dlouhým bukovým hranolem 3x3 cm. Hranol je lepen polyuretanovým lepidlem a jestě prošroubován. Velmi se to osvědčilo a vrzání téměř podotýkm téměř ustalo. Pak jsem ještě na dvou schodech vystužil stejným způsobem vertikální schodnici a přilepil jsem ji k hlavnímu nosníku schodiště. No a je po vrzání. Zapomeňte na nejaké mýdlo a podobné věci mezi schody. Bude li třeba pošlu fotky tam to je jasně vidět. jan.baudys@gmail.com

Mějte se

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.