Zapsání chatky na katastr

Od: Datum: 01.12.13 22:43 odpovědí: 5 změna: 02.12.13 21:02

Dobrý večer, prosím o radu: koupili jsme chatku na pronajatém pozemku, který patří městu a dále ho pronájímá zahrádkářskému svazu, který ho dále pronajímá mě. Na pronajatém pozemku stojí chatka stará cca 40 let. Mě by zajímalo co vše potřebuji k vyřízení, aby chatka byla zapsána v katastru nemovitostí a dostala ev.č., kde začít? Na jaký úřad jít prvně. Jinak k chatce nemám žádnou dokumentaci a jelikož to je vlastně věc movitá tak mám jen kupní smlouvu s předešlím majitelem, ale ten nic dalšího nemá, jelikož chatku také nestavěl. Děkuji moc za radu a snad je to srozumitelné


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 01.12.13 23:06
avatar

Dobrý den, nerozumím formulaci, že chatka je věc movitá, když ji chcete zapsat do KN. Tak to si ujasněte. Za nemovitost je považována stavba, která je pevně základy spojená se zemí.

Pokud je chatka např. jen umístěná na pozemku bez základů, tak by to nebyla nemovitost. Ale, jinak bych asi začal na příslušné radnici na stavebním odboru, kde by mohlo být k dohledání i stavební povolení (pokud někdy bylo). A proč usilujete o to evidenční číslo a ten zápis do KN? Zdravím!

doplněno 01.12.13 23:44:

No, tak tu historii neznám, ale pokud nebyla stavba ani ohlášena, tak na radnici asi nebude záznam. Pokud se tam zeptáte, tak Vám postup řeknou - patrně dodatečné stavební povolení a potom kolaudace. Raději se ještě zeptejte třeba sousedů v té kolonii, jakou mají zkušenost, ať na tu stavbu zbytečně neupozorňujete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kytina*
Datum: 01.12.13 23:27

No, evidenční číslo, zvyšuje cenu pro případný prodej a co se týká té chatky tak základy má, ale má ten rozměr 4x4 m a dříve nebylo potřeba tuto stavbu hlásit, takže tak..., ale já bych ji chtěla zapsat a asi zajdu na příslušnou městkou část a začnu zjišťovat co a jak? Díky a také zdravím

Datum: 02.12.13 01:43
avatar

Asi nemá cenu to řešit. Nemyslím si, že to nějak zvýší cenu Vaší investice. Chatka je na pozemku jiného vlastníka. Možná dřív byla braná jako stavba přechodného charakteru. Se zápisem do KN by musel tento jiný vlastník souhlasit, resp. pozemek pod chatkou odprodat nebo zřídit věcné břemeno a před tím nechat pozemek pod chatou zaměřit, ale to asi není pravděpodobné. Zaměření je celkem drahá sranda. Podívejte se do KN (cuzk.cz), jestli na okolních pronajatých pozemcích jsou chatky zapsané a zkuste se poptat majitelů, třeba některý řešil zápis nedávno. Pokud k chatce nejsou žádné doklady, může se také jednat o černou stavbu kterou některý z předchozích majitelů porušil podmínky pronájmu. Je otázka, zda bude možné argumentovat vydržením minimálně věcného břemena vzhledem k rokům, které tam stojí.

Asi nejlepší bude se zajít poptat na katastr nebo majetkový odbor města. Stručně vysvětlit o co jde, třeba dají alespoň radu ve stylu jít do toho / blbost. Btw. kupovat chatu na pronajatém pozemku je si myslím nesmysl. Taková chata nikdy nebude mít hodnotu, protože na cizím pozemku nejste svým pánem. Stačí aby Vám pronajímatel neprodloužil nájemní smlouvu a můžete si chatu tak leda odnést na zádech. Třeba tady u nás se město rozhodlo udělat ze zahrádek stavební parcely a zahrádkáře bez pardonu vyhodili a chatky jim srovnali se zemí. Měli na to právo když je to jejich pozemek. Zásada je mít vlastní pozemek, klidně i bez chaty a tu si třeba postavit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 02.12.13 02:18

Stručně. Do konce roku to nestihnete a od 1.1.2014 bude pravděpodobně platit nový občanský zákoník, který vám neumožní zapsat stavbu na cizím pozemku. Musela byste od města pozemek pod chatou koupit. Pokud by zapsána byla, bylo by jejím majitelem město jako majitel pozemku a nikoliv vy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.13 21:02
avatar

Na chatky na zahrádkářských osadách nebylo potřeba stavební povolení.Pozemek je ve vlastnictví osady,organizace Svazu zahrádkářů.Ale možná že i ten Svaz jej má pouze v užívání od obce.To je potřeba nejprve zjistit.Pokud by se dohodli všichni zahrádkáři a podobně jako bytová družstva,si mohou pozemek i s chatou odkoupit od obce.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.