Jakou vnitřní omítku?

Od: Datum: 10.08.13 10:10 odpovědí: 8 změna: 12.08.13 23:31

Dobrý den, koupili jsme starší rodinný domek a chtěli bychom provést nové omítky v jedné obytné místnosti. Bylo by to cca 45 m2 plochy. Strop bych asi nechal, zo rákosu se mi nějak nechce a řešil bych to asi podhledem, i tak je zde omítka v pořadku. Původní omítku obouchám až na zdivo a spáry vyškrabu na 1 cm. Když už budu dělat nové omítky určitě udělám nový rozvod elekriky v mědi.

Chtěl bych se Vás poprosit, zda byste mi nemohli ze své praxe doporučit nějakou jádrovou a štukovou omítku, kterou bych mohl na zdivo z pálených plných cihel provést. Jelikož nejsem v omítání zkušený, prosím Vás případně i o rady, a to spíše polopaticky.

Musí se špric namíchat samostatně nebo existuje už i namíchaná směs? Potřebuje člověk míchačku na přípravu omítek nebo se lze obejít i bez ní?

Nesmějte se, každý jste někdy začínali a teď jsem na řadě já.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.08.13 11:40

Než začnou odborníci, tak jedna laická. Já jsem to dělal tak, že jsem si špric namíchal z hodně řídké zdící a hrubou omítku jsem kupoval pytlovanou... na to abych si to míchal sám, jsem si netroufl a zedníka jsem nechtěl pro ten pocit "že jsem si to dělal sám". Osekal jsem starou omítku, protože mám kotovici, tak penetrace , rozvod elektřiny a zasekání krabic, pak našpricování řídkou zdící, nabití rabicového pletiva (penetrace a rabicové pletivo se vás netýká), pak jsem dal lišty na tahání hrubé omítky (lišty jsem dával nerezové, které tam pak zůstanou, protože se s nima dobře pracuje... dával jsem je na sádru, aby to bylo rychle zatvrdlé a já mohl jít dál) a omítal, po zavadnutí filcoval hrubým filcem. Protože je kotovice řádně křivá, mám někde i 8 cm omítky a o metr dál třeba 1 cm. Bez míchačky to nepůjde. Po uzrátí omítky přijde fajnová ve dvou vrstvách natáhnout a zafilcovat.

Tak a teď začnou psát odboríci, že to bylo všechno špatně... ale takhle jsem to dělal a mám to rok, zdi jsou rovné jako sklo a nikde ani vlásek prasklinky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 10.08.13 11:59
avatar

Pokud není původní omítka vlhká, není bezpodmínečně nutné vyškrábávat spáry, to je postup pro vlhké zdi a následnou aplikaci sanačních materiálů.

Nové zdivo je možné špricnout řidší "obyčejnou maltou", většinou používáme MV2 od Knaufu. Pokud máte možnost přivezení a složení písku, je cenově výhodnější míchat přímo písek - vápno - cement (5:2:1). Při menším množství stačí ruční míchadlo, případně jen "vrtule" do silnější míchačky, na větší objemy je lepší a rychlejší si někde zapůjčit míchačku.

K docílení rovné zdi používáme omítníky z černé pásové oceli (30x5mm), třeba v Kondoru nejsou předražené a na menší zeď stačí dva nebo tři, podle šířky zdi a délky strhávací latě. Po nahození zdi se omítníky vyndají a vzniklé prohlubně se dohodí a pak seškrábnou škrabákem podle okolní zavadlé omítky. Po očištění je omítník připraven na další zeď. Není potřeba usazovat omítník do jiného materiálu, na suché (jen navlhčené) zdi tuhne malta tak rychle, že je někdy problém na menší vrstvu malty omítník usadit do roviny a první pokus. Pokud jsou zdi hodně křivé, je nutné větší vrstvy mezi omítníky nejprve prohodit a po zavadnutí malty teprve házet do finální roviny, na tu poslední vrstvu si necháme 1 až 2 cm tloušťky.

A nesměju se, dotaz je rozumný a logický, hodně štěstí při práci! :)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.08.13 13:23
avatar

Jen doplním-osobně nejraději používám směsi od Cemix,teda pkd není písek + vápno.Jinak místo pásků jak píše hop,lze použít i kulatina cca8-10mm prům.nebo nařezat z rovné latě dřevěné omítníky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.13 14:08

Budu dělat stejně jako Vy, vybral jsem si sádrovou omítku, tuším, že od rigipsu. Míchání vrtačkou. Návod jak míchat bývá na pytlích, popř. se zeptat u výrobce. Od rigipsu a podobných firem lze zdarma objednat i technika, kterej přijede, vysvětlí, popř. ukáže.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ga
Datum: 11.08.13 00:01

Děkuji za rady. Tak to vypadá, že pokud neseženu na obci někoho, kdo by nám byl schopen zapůjčit míchačku, pořídíme si ruční míchačku. Zprvu bych radši využil již připrvené směsi, kterou bych na špric pořádně zředil. Dostatečně dlouhou rovnou lať by neměl být problém najít.

Pokud bych měl shrnout, co vše bych měl mít připraveno pro realizaci omítek, tak to je následující (popřípadě mě vyveďte z omylu nebo doplňte, budu velmi rád):

- elektroistalační materiál (vše po nové rozvody elektriky)
- zdící materiál (malta na špryc, jádrovka, štukovka) - zde můžete klidně doporučit jakou volit jádrovou a štukovou omítku
- omítníky + vodováha či olovnice
- stahovací lať
- potřeby (kýbl na maltovinu, lžíce, hladítko) - zde by bylo dobré opět doporučit jaké nejlépe volit
- míchačka

Od: hop®
Datum: 11.08.13 00:36
avatar

- elektroistalační materiál (vše po nové rozvody elektriky)

- ano, nataženou a přisádrovanou kabeláž, pokud použijete kabely CYKYLO (ploché), nebude je muset tolik (nebo vůbec) zasekávat. Pokud se cítíte na to, abyste odhadnul budoucí vrstvu malty, můžete rovnou osadit krabičky, v opačném případě nechte připravené jen vývody a krabičky si doseknete a dosádrujete do hotové omítky.

- zdící materiál (malta na špryc, jádrovka, štukovka) - zde můžete klidně doporučit jakou volit jádrovou a štukovou omítku

- ano, už jsem říkal, že nejlevněji vyjde namíchání malty ze základních ingrediencí, na ni bych aplikoval keraštuk, u kterého lze při správém postupu docílit dokonalé hladkosti. Ovšem použití jiného materiálu je také samozřejmě možné

- omítníky + vodováha či olovnice

- stahovací lať

- ano, omítníky - délka a počet podle velikosti stěn, je dobré nahodit zeď najednou a již tedy mít na celou tuto zeď připravené a usazené omítníky před začátkem vlastního nahazování. Pokud investujete do dvouapůlmetrové váhy, použijete ji na usazení omítníku a potom i na vlastní strhávání malty

- potřeby (kýbl na maltovinu, lžíce, hladítko) - zde by bylo dobré opět doporučit jaké nejlépe volit

- kýbl na míchání a nošení malty buď nějaký speciální anebo obyčený 40l třeba od primalexu (pokud budete mít míchačku a přístup do místnosti bez schodů, je rychlejší použití kolečka, lze z něj přímo nahazovat), lžíce (raději i náhradní, někdy se lámou), plastový natahovák k prvnímu srovnání malty po nahození (případně jako zásobník malty při nahazování hůře přístupných míst) a škrabák, ještě bych doporučil mít připravenou starší štětku na pečlivé omytí jakéhokoli nářadí hned jak ho přestaneme používat, zaschlá malta se čistí hůře a pokud má lžíce na sobě kilo včerejší malty tak se s ní nedá dělat...

- míchačka

- byla by ideální, v nouzi postačí ruční míchadlo anebo vrtule, již jsem psal...

doplněno 11.08.13 00:38:

pročjsemto psalrůznýmibarvami, když je to nakonec vše černé, ADMINE?!

doplněno 12.08.13 23:17:

Špric je řídký, nanáší se v opravdu minimání vrstvě (jinak stéká), nemusí být ani nanesen celoplošně (může být "děravý"), pokud by někde vznikla větší vrstva, stačí od oka strhnout lžící...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ga
Datum: 12.08.13 23:06

Barevné to také nevidím, ale příspěvek je přehledný a já za něj děkuji. Teď se ale budu ještě dlouho červenat. Špric je také nutno stáhnout latí a s tím tedy i využití omítníků nebo jak to s ním přesně je?

Od: radu78
Datum: 12.08.13 23:31

Špric nehladit! Musí zustat hrubý , zrnitý ,aby malta dobře držela! Nejdřív vše ošpricovat , klidně i kabely zkrátka vše co přijde nahodit. Špric by neměl stékat /nebo jen minimálně/. Zkrátka je to mezivrstva která má za úkol "držet " jádrovku. Zažil jsem , že dokonce padla facka za špric který byl příliš řidký , zkrátka cementový mlíko. Dotyčný nešťastník už pravděpodobně podobnou chybku neudělal :D

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.