Jak dobre zateplit sokl?

Od: Datum: 08.08.13 18:44 odpovědí: 62 změna: 18.05.14 22:23

Dobry den, jeste pred zateplenim novostavby musim resit sokl,nechci to zadat firme tak si to chci udelat sam. Potreboval bych poradit jak a cim nalepit polystyren, jaky polystyren a vse kolem. Prilozim i fotku. Barak se bude zateplovat polysem 12 cm. Dekuji moc za rady. Martin

doplněno 08.08.13 18:48:

Jo a finalni vyska zahrady (chodnik) bude jak zacina porotherm. Dekuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ria®
Datum: 08.08.13 19:13

http://www.stavebnictvi3000.c…ace-soklu-univerzalni-reseni/

takto jsme to řešili ve škole na papíře, ale odborník se zkušenostmi asi poradí lépe : )

Ohodnoceno: 0x

Datum: 08.08.13 20:34

no blbost je dovezt zeminu do výšky porothermu, muze Vam to tahnout vlhkost a hlavne jednou za x let se prizene velký dést a jste v háji. budete mít vodu v dome. Doporucuji 20cm od porothermu.

na sokl dejte perimetr/extrudovaný polyš.

Datum: 08.08.13 22:16

Myslite 20 cm dolu? Mam lepit lepidlem? Nebo pena? Penetrace? A co s lepenkou co precniva? Diky Martin

Od: koukolik
Datum: 09.08.13 09:16

Přimlouvám se stejně jako kratast za snížení terénu alespoň o těch 20cm pod porotherm. Jestli to s ohledem na místní podmínky není možné, nechte si KVALITNĚ navařit k přečnívající hydroizolaci svislý pás do výšky cca 30 cm. Pozor na jeho ukončení! Tady je diskuze k hodně zajímavému problému, který vznikl po zateplení domu s hydroizolací také ohnutou nahoru http://forum.living.cz/viewtopic.php?f=144&t=2322733

Na sokl XPS nebo jestli chcete moc šetřit tak Perimetr. Jeho spodní okraj by měl být předpisově 80cm pod úrovní terénu. Když se vám nebude chtít kopat moc hluboko, tak alespoň 50cm. Lepit čímkoliv, pěna, lepidlo, to je fuk. Bude to nakonec stejně přihrnuté zeminou, která to pomůže přidržet.

Datum: 09.08.13 17:29

Můj skromný názor!

Terén nechat jak je,nebo nezvyšovat!jen u základu vykopat skoro na základovou spáru,nalepit perimetr (je nejméně násakavý!) a před něj nopovou folii pupkama na perimetr ,zasypat!Izolaci co je pod zdivem nahřát a přetáhnout do výše cca 30cm nahoru (min.na výšku jednoho bloku)pkd budete navyšovat výšku terénu,tak ještě o jeden blok výše!)Jinak dnes se doporučuje zateplení min 14cm!

Datum: 10.08.13 01:23

No prave finalni vyska terenu (chodniku) bude v te vysce jak zacina Porotherm. Zed je o 5 cm vysunuta pres zaklad tak tedy nalepit 5 cm XPS? A jak pak navazat zateplovaci polystyren fasady? Nejak nevim jak vse dobre vyresit. Dekuji Martin

Od: jinx*
Datum: 10.08.13 22:34

Ahojte uz sa to tu niekto nedavno dotazoval.

Zrovna toto riesim vo finalnej fáze na svojom RD.

postupoval som takto.

http://www.onlinestavba.sk/hydroizolacia-zakladov

Rozdiel oproti vyssieuvedenemu rieseniu je ten ze:

1.)Ja som ten kusok lelenky co sa na obr.zahne hore odrezal.

2.)Nalepil som XPS 8cm (fasada je 10cm)celu tabulu 60x 125cm pricom je orientovana na vysku cize zateplujem do hlbky 125cm.

3.)Na XPS som natiahol IZOL Z.Perfektny material.vytvori sa aj do hr.4mm podla potreby je mozne naniest viac vrstiev,cize uplne nahradi klasicku lepenku ktora sa natavuje plamenom. Akurat je to KUA drahe. 70 eur / 30 litr.vedro.ale inak sa nedalo*ee*

4.)Zasuseny IZOL Z som zasietkoval a natiahol pre istotu este 1 vrstvu lepidla.

5.)Marmolit na vrch (IZOL Z ma zabranit tahaniu vlhkosti a tym padom oduvaniu marmolitu)

6.) Nopova folia (pre istotu)do hlbky 100cm(odvetranie)

7.Prihrnut hlinou a strkom,podklad pod zamkovu dlazbu a ta skonci 10-20 cm pod urovnou tej lepenky ktoru u teba este vidiet medzo zakladom a obvodovym murivom.

8.Dufam ze to bude O.K. (Zatial som vo fazi ked idem natiahnut marmolit):)

Datum: 12.08.13 00:35

Ahoj, tak jsem dnes zacal kopat a chtel jsem ocistit od zbytku malty lepenku a prehnot ji nahoru,no a vubec to neslo,lepenka dotrhana tak jsem ji upne urezal no a tak to dopadlo))

doplněno 12.08.13 00:50:

Jo a kopal jsem 80 cm od spodni hrany porothermu. Tak jak ted? Nemam nalepit pas nove lepenky na spoj porothermu a zakladu? Dekuji Martin

Datum: 12.08.13 11:16

Martino, zdravím,

Nezmám dopodrobna Vaší stavbu, ale je třeba zateplit od úrovně vnitřní podlahy dolů 60cm. Určitě budete mít i polyš na podlaze.

Co se týká síly izolantu (nejlépe je XPS) je třeba volit s rozumem. Budete mít při použití EPS 12cm hranu, či zub s odskokem, nebo bude fasáda rovná až dolů, a odlišena jen barvou, či mozaikou?

Osobně jsem pro rovinu, páč je méně problémů, a pokud zub tak polyš XPS 8cm. Pak bude přímo pokračovat EPS 70F tl.120mm...

lepit pěnou. XPS musí být vaflovaný (hrubý vzhled)

Stačí takto?

doplněno 12.08.13 13:03:

Martino, či Martin.

Dal bych 12cm XPS a 12 cm EPS.

Datum: 12.08.13 12:49

Dobry den, tak jsem to nakreslil jak to mame. Jestli bude sokl podsazeny nebo rovne s fasadou je nam celkem jedno, ale jde mi hlavne o tepelne mosty a plisen a zatekani do domu. Ctel bych to mit dokonale)). Je to mozne? Tu lepenku jsem vcera odrezal co presahovala, to nevadi? Dekuji moc za rady. M.

doplněno 12.08.13 12:52:

Jo a zateplovat se bude polystyrenem 12 cm. Na soklu marmolit.. Diky M.

Datum: 12.08.13 13:11

A tedy do hloubky 80 cm? A co tu lepenku uz neresit? Na jedne strane domu porotherm precniva 5 cm a na dalsi treba 7 cm a pak 10 cm. Tim padem ten presah zatepleni bude pokazde jinak? Nebude to divne? Dekuji Martin

Datum: 12.08.13 13:50

No divne je to uz teraz.Z jakeho dovodu precnieva ten porotherm?

Neni to obvodove murivo tym ze je vysunute oslabene? docela by som sa bal.

Lebo jedine riesenie je dorovnat to dole tabulami XPS podla toho ako to kde odstava a potom na to dalsiu vrstvu a pritom pozor vyvarovat sa tepelnym mostom a nekotvit XPS plastovymi kotvami ako fasadu ale len nalepit.

Datum: 12.08.13 16:43

Martine, to bysme se museli spojit on line a řešit jednotlivé detaily.

Datum: 12.08.13 23:02

Tak muzu vam zavolat?

doplněno 12.08.13 23:03:

Samozdrejme zitra. M.

Datum: 13.08.13 08:46

telefonem kdykoliv, skype až po 16 hodině.

doplněno 14.08.13 08:07:

každý vyhledavač ho najde

603902651

Datum: 13.08.13 22:32

Date mi tel.cislo? Zitra nebo ve ctvrtek bych zavolal. Martin

Datum: 15.08.13 23:15

doplněno 15.08.13 23:19:

Dobry vecer, myslel jste tak ano? Pochopili jsme se dobre? Chci mit na kazde strane domu stejne predsunutou fasadu,tzn.,ze si musim pohrat s tloustkama XPS. Musim ten XPS fakt davat na 80 cm dolu? Desky se prodavaji jen 60cm.

Datum: 16.08.13 07:50

Ano, pochopil jste dobře. Desku dáte jen 60cm na ležato.

Martine, omlouvám se za první nepochopení v telefonu, ale je Vás více a tak se mě pletete navzájem. Proto raději volím hovor po skype, páč si můžu otevřít Váš dotaz a pak již vím oč jde.

Přeji jen úspěch.

Od: moguai*
Datum: 16.08.13 11:03

Ja se nakonec rozhodl provest zatepleni nasledujicim zpusobem. podotykam, ze dum stoji na kopci a nejvyssim miste pozemku.

Datum: 16.08.13 12:03

moguai, proč ne, když jste se tak rozhodl. Jen nevím kde je terén, můžete ho doplnit?

Proč je v zemi EPS 150S u drenáže?

Tam musí přijít nenasáklivý polyš...právě ten XPS.

Pokud je tam drenáž, bude se tam hromadit voda!

Od: moguai*
Datum: 16.08.13 13:03

teren je zakresleny, sokl nad terenem bude 40cm. rikam si ze EPS 150 urcite nebude nasakavy jako molitan a XPS je tam spise pro zpevneni povrchu nad terenem. Jeste zvazuji pridat na celou vysku EPS 150 nopovku jako psychologickou :) pojistku.

Datum: 16.08.13 20:32

Nevim,ale prijde mi to nejak slozite? Ta lepenka tam musi byt?

Od: moguao
Datum: 17.08.13 10:04

To mi poradil zednik, lepenka mi bude chranit zdivo, kdyby nekde mezi EPS vodorovne zatekla voda. EPS nahrazuje drahy XPS, ten dam cca jen pres sokl, kdyz budou hrat decka fotbal, tak at neco vydrzi :)

Datum: 17.08.13 10:42

Dobry den, mohl bych to udelat tak? Potrebuji se dostat s terenem vys nez jsem puvodne myslel a hlavne bych chtel mit sokl vyse nez puvodne sem myslel. Co si o tom myslite? Dekuji moc. Martin

doplněno 18.08.13 12:20:

Dobry den,tak co si myslitete o tom mem novem navrhu? Jeste mam jeden problem, vcera jsem koupil desky misto XPX perimeter Bachl, jsou urcene do hliny, jen nevim jakym smerem se kladou. Jsou tam sipky tak nevim jestli dolu nebo nahoru a jeste jestli mam orezat pero nebo drazku pri zacatku pokladky nebo ukonceni. Dekuji Martin

Datum: 19.08.13 08:38

Martine, takto to může být, ale XPS 6 cm, který navazuje na EPS 12cm dal bych silnější..8cm.

doplněno 19.08.13 18:13:

Martine, opět zdravím.

Cihlu neořezávejte,

na obrázku stále nevidím šipky. Prosím vyfotit.

Datum: 19.08.13 14:48

Jeste jsem se Vas zapomel zeptat v telefonu,kdyz budu lepit desky Perimetr podel zakladu tak mam orezat pero nebo drazku podel cele desky tesne pod porothermem? Dekuji moc. Martin

doplněno 19.08.13 15:02:

Ten mam koupeny. http://www.e-stavebniny.cz/ba…perimetr-tl-80mm-dx006182.php

Datum: 19.08.13 22:20
Datum: 19.08.13 22:24

Zdravim, ja nemyslel orezat porotherm ,ale to pero na polystyrenu nahore kdyz ho prirazim pod porotherm. Diky Martin

Datum: 20.08.13 14:43

Dobry den, tak jak to prosim vidite s tim polystyrenem? Dekuji Martin

Datum: 20.08.13 14:50

zapomněl jsem

klidně odřízněte zámek desky,

Datum: 20.08.13 20:10

Tak tedy napisy na desce ke stene? A co rikate na ty sipky? Jeste jsem nelepil,protoze prsi. Diky Martin

Datum: 20.08.13 20:14

Jelikož mám jednu desku perimetru na ukázku, oslovil jsem všechny dnešní stavaře, nikdo nevěl proč je tam šipka.

http://www.bachl.cz/

mám oslovit regionálního poradce

ptejte se jich..

bohužel nevím.

Datum: 26.08.13 00:26

Dobry den, tak uz mam nalepeny spodni perimetr, byla to celkem fuska vyrovnat presah porothermu kdyz byl pokazde jiny. Pouzil jsem 4 az 8 cm desky. Ted se vrhnu na horni cast soklu,ten uz bude nad urovni terenu. Muzete mi poradit jaky presne mam koupit ten polystyren? Na trhu jich je hodne. Bude to tedy 8 cm. Nemel bych radeji uz kotvit? Jaka je optimalni vyska soklu? Dekuji Martin

Datum: 26.08.13 11:27

Použít EPS 70F v tloušce určitě nad 10 cm.

Sokl minimálně 30 cm.

doplněno 26.08.13 14:46:

Martine, jelikož je polyš z části v terénu, musí být nenasáklivý XPS, a ještě k tomu vaflovaný.

Na hranu EPS a XPS přijde PVC lišta s okapnicí, jako je nad okny...

doplněno 27.08.13 09:14:

rozdíl je v kvalitě a ceně, přesněji hustota, tepelný odpor..

http://www.dcd-ideal.cz/index…t&view=article&id=78&Itemid=7

(vlevo nahoře..)

nejvíce se používá EPS 70F

Ohodnoceno: 1x

Datum: 26.08.13 13:34

doplněno 26.08.13 13:39:

Zdravim Vas, mam zatim nalepen ten spodni perimetr (xps) na dorovnani presahu porothermu. Ted chci lepit xps na sokl ale uz 8 cm a jen nevim ktery je vhodny dobry a ne moc drahy. Od neho nahoru uz pujde EPS 120. Co doporucite? Dekuji Martin

Datum: 27.08.13 00:10

Jaky je prosim rozdil mezi EPS 70F a EPS 100F.? Budu tedy zateplovat 12ckou. Diky Martin

Datum: 27.08.13 10:27

Tloušťka 70mm a 100m, F= fasádní, a rozdíl by měl tedy vyjma tloušťky být i v tepelném odporu.

doplněno 27.08.13 13:41:

Tak sem omlouvám všem za případnou dezinformaci, toto jsem netušil. *hi**pivo*

Datum: 27.08.13 10:39

repkine, tak to bohužel není.

první číslo EPS 70, 100, ale i 80 značí hustotu, taky i pevnost polyše. od toho se odvíjí i hodnota lambdy.

Takže polyš se v tomto případě značí:

EPS 70F tl. 200mm

doplněno 27.08.13 15:31:

Určitě stačí EPS 70F,. Cena je dle množství, klidně i za 1028Kč za kubík

Datum: 27.08.13 13:33

Myslite, ze staci teda EPS 70? Dnes jsem obvolal vsechny stavebniny a sehnal jsem ho za 125 kc m2. Je to vyrobce Isover. Jen ten soklovy je drahy jako cert, 289,- m2. Je to normalni?

Datum: 30.08.13 00:26

Zdravim, koupil jsem lepidlo na lepeni soklovych polystyrenu Baumit Duo Contact, myslite ze je dobre? Bylo nejak podezdrele levne 125 KC. Ktere lepidla jsou nejlepsi? Penou jsem lepil spodni perimetr a super, jen velka spotreba. Martin

Datum: 01.09.13 10:05

predali ti dobre.Lepil som tzm istym lepidlom.je na to urcene.

Datum: 03.09.13 14:35

Zdravim, tak jsem zacal lepit XPS tim Baumit Duo Contact, a musim rict ze je to smejd. Lepidlo nedrzi, jak jsem videl na druhy den asi 3 desky spadle na zemi tak mi bylo zle. Je to normalni? Uz jsem se vratil k pene

Datum: 06.09.13 14:39

Zdravim, tak uz mam nalepenou cast domu XPS polysem na sokl, jen by me zajimalo jestli ho mam kotvit. Dekuji

doplněno 06.09.13 14:42:

Jo a tak to dopadlo kdyz jsem lepil lepidlem Baumit Duo ,ORIGINAL NA FASADY, spadlo to samo asi po 5 dnech.

doplněno 25.09.13 23:26:

Zdravim, mam dat nopovou folii? Vyska terenu bude cca v pulce sedeho XPS.

Datum: 10.09.13 17:40

Martine, na jedné stavbě jsme řešili podobné. Přijeli technici z firmy na lepidla, nanesli plochu lepidla na 80% desky a tvrdili, že to nemůže nic udělat. Představte si, že za tři dny to spadlo.

Po mnoha pokusech a studiích se zjistilo, že za to může sluníčko. Přilepili stejným lepidlem XPS (zelený od firmy BASF) a bílý (od firmy DCD-Ideál). Odpadl po 3-5 dnech jen zelený. Lepidlo drželo na XPS a na stěně, přesto deska odpadla.

Závěr znalců, v určitém momentě tuhnutí lepidla zasvítí slunce na XPS a roztažností dojde k pohybu a roztrhne se zasychající lepidlo.

Při asi 10 pokusu nalepit XPS se po natažení zakryl XPS bílým polyšem, za 5 dní se udělala odtrhová zkouška a XPS držel jako přilepený!

Stejný polyš, stejné lepidlo ze stejného pytle...

I toto je možné..

Datum: 11.09.13 12:10

Zdravim, vratil jsem se na penu, drzi jak h...o)). Ale cely dum penou nechci delat,protoze je to drahe. Bude cementove lepidlo urcene k zatepleni dobre drzet na bilem polystyrenu EPS?

Jeste mam dotaz, musim kotvit XPS mechanicky? Muzu natahnout lepidlo s perlinkou na XPS az pozdeji soucastne s fasadou EPS? Dekuji Martin

Datum: 11.09.13 17:44

Nevím jak jste došel k tomu, že cena pěnou je drahé. Máte k tomu výpočet? Cementové lepidlo určené k lepení EPS bude určitě držet.

Kotvit XPS? Na soklu? Já jsem proti, sám si ale vyjasněte, proč se polyš kotví a kdy?

Od: jikk
Datum: 12.09.13 15:37

Dobrý den,

je nutné nad XPS v prostoru soklu pod EPS dávat nějakou zakončovací lištu nebo roh s perlinkou? Nebo stačí pouze oba polystyreny natáhnout lepidlem?

EPS je předsazena asi o 5 cm.

Datum: 12.09.13 15:53

Podle mě by jste tam měl mít odkapovou lištu.

Datum: 12.09.13 15:56

Ano, musí tam být lišta, třeba PVC s okapničkou, nejlépe se skrytou. U této lišty asi tak 80% lidí jí namontuje obráceně, páč nepochopí smysl této lišty,

Od: jikk
Datum: 12.09.13 16:18

Děkuji. Na netu jsou vyzjistil, že existuje i jakási hliníková zakládací lišta, ale ta tam jistě měla být dříve než oba druhy PS. Má smysl jí tam nějak dodávat?

Datum: 12.09.13 18:01

Zakládací lišta v 90% je zbytečná..

Datum: 12.09.13 19:49

Zdravim...pridam se k diskusi.Je treba resit nejak uplny spodek polyse(ktery je pod terenem),aby se do nej nejakym zpusobem nedostali mysi a jina havet?Dava se tam nejaka lista nebo se to jen pretahne lepidlem?

Datum: 12.09.13 19:54

danab, ne, není třeba spodek polyše. Páč zvířátka se přeci dostanou i do plochy...

doplněno 12.09.13 19:59:

myš neobíhá kolem baráku a hledá kde je či není perlinky...

klidně i přes beton..

Datum: 12.09.13 19:57

To ano,ale plocha bude s perlinkou a zasterkovana,alespon nejaka prekazka.Takze je bezna praxe,ze se to proste nechatakhle surovy ano?

Od: pajina
Datum: 25.09.13 08:43

Dobré ráno,

právě zateplujeme sokl XPS síly 10 cm. Desky jsou tuším 125x60 cm a dáváme je naležato. Situace se má tak, že polovina desek, tj. 30 cm bude nad zemí (terénem) a druhá ve výkopu okolo základů zasypaná kamením. Základy máme asi 80 cm, výkop cca 105 hluboký.

Mne zajímá, zda máme nalepit další desku pod stávající? Nebude 30 cm v zemi málo?

Děkuji P.J.

Od: koukolik
Datum: 25.09.13 08:50

Jestli už to máte vykopané, přidejte dolů další desku, baráku to jenom prospěje.

Datum: 25.09.13 10:34

Dal bych pod XPS perimetr, je levnejsi. Martin

Datum: 25.09.13 13:44

Pajino, pokud bude složení:

základová deska, EPS 100Z 10-15cm, beton a podlaha, pak je XPS dolu dostatečný.

Od: pajina
Datum: 25.09.13 13:51

já to mám nepřesně namalováno ... čistá podlaha (koberec) mám asi 10 cm nad zákl. deskou, čili EPS 15cm už kryje onu skladku podlahy. XPs mám až pod tím = stejná výška jako holá základová deska

Datum: 26.09.13 12:00

Zdravim, mam dat nopovou folii? A jakou presne? Diky

Datum: 26.09.13 15:51

Martine, pokud budete zasypávat XPS opratrně, aby jste nepoškodil izolant, je nopovka naprosto zbytečná.

Od: belzebub
Datum: 18.05.14 22:23

Já si myslím, že to zbytečně moc řešíte. Já jsem měl porotherm taky přesazenej. Nechal jsem zateplit 50mm polyšem. Na sokl jsem na lepidlo prdnul 60mm xps (takže mezi fasádou a soklem je zub cca 5cm) do hloubky cca 50cm přes to natáh všude nopovku a zahrnulo se to hlínou. ten kus soklu, kterej čuměl nad povrch jsem napatlal lepidlem, natáhnul perlinku nechal vyschnout a po penetraci jsem to natáhnul fasádní šedou barvou (barva komínu) a fertig. Potom jsem po obvodu dal obrubníčky a do toho kačírek. Je to tak už víc jak tři roky a vše bez problému. Vyprdněte se na nějaké normy a chytrý rady rádoby všeumělů. Normy jsou od toho, aby firmy pořád rejžovaly. Stejný to je jako se zateplováním polyšem. Když jsem zateploval 50mm tak všichni se chytali za hlavu, že podle norem to je málo a že to bude plesnivěr, rosnej bod a podobný kydy a nedělá to vůbec nic a myslím si, že ani neudělá. Vše jsem si dělal sám, podle sebe a je to víc než OK.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.