Základy -jen nopová fólie nebo také XPS?

Od: Datum: 07.08.13 09:17 odpovědí: 12 změna: 11.11.14 15:24

Dobrý den všem, četl jsem několik diskuzí na téma odvlhčení základů domu, ale přiznám se, že si nejsem jistý, jestli můj problém s vlhkem není spíše v tepelném mostu. Obrázek přikládám. RD který jsme koupili je zateplený -problém je možná ale v tom, že zateplení končí cca 50cm nad terénem. Ve spodní části domu se tvoří v místnostech vlhko a plíseň. Já se domnívám, že je problém v tepelném mostě, druhý spolumajitel, že se jedná o hlhko od základů. Obkopali jsme tedy základy ( jsou kamenné ) a teď řešíme co dál. Někdo radí dát jen nopovou fólii, drenáž a štěrk ( varianta1 ) a jiný dodatčně zateplit fasádu až do země ( varianta 2 ) Pokud si myslíte, že varianta 2 je lepší, pak by mne zajímalo, jestli nopovku mám dát přes XPS? A poslední dotaz: bez ohledu na použití varianty 1 nebo 2, mám kamenný základ proházet, zpevnit a uhladit betonem a natřít hydroizolací, než tam dám tu nopovou fólii?

Díky všem za rady a názory.

Hanz

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hnaz8
Datum: 07.08.13 09:20

Přikládám ten obrázek.

Datum: 07.08.13 10:47

Záleží v jakém stavu je vodorovná izolace základu, může to být jak most, tak zemní vlhkost. Samotná nopovka nic neřeší. Zkontrolovat vodorovnou izolaci, popř vyměnit, popř. podřezat, na to navázat svislou izolaci a potom event. nopovku, ale ohledně toho poradí již jiní.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 07.08.13 11:49

Přikláním se k Repkinovi, sdělte zdali a kde je vodorovná hydroizolace. Pak můžeme pokračovat.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.08.13 11:53

Ja by jsem nopovou folii pouzil jako oddeleni izolace pred hlinou a zabranil protrzeni, jinak to asi moc nema smysl resit. ZKuste spis poresit izolaci, jestli je v poradkum pripadne podrezat a izolaci vlozit. Podle popisu tam nejaky tepelny most byt musi, jestlize zatepleni konci tak vysoko. Nejlepsi by bylo zkombinovat podrezani a dodelat zatepleni

doplněno 07.08.13 11:58:

podivejte se sem:

http://www.isover.cz/tepelna-izolace-soklu

Od: hanz8
Datum: 07.08.13 13:02

Stav vodorovné izolace mi znám není..s ohledem na stáří domu ( 1926 ) a na kamenný základ, už bude asi skoro nijaká :( Jenže na podřezání nejsou finance..Kouknul jsem na ten odkaz iSOVERu a ten obrázek se zateplenou fasádou nad zemí přesně odpovídá naší situaci..tedy asi bych šel do zateplení fasády až do země..ale dává se nopová folie i pak?

Datum: 07.08.13 15:38

Ne každý článek je správné řešení. V článku je uvedeno jiné místo a hlavně s hydroizolací. Ujiš´tuji Vás ze zkušenosti mnohých, že pokud nebude provedena hydroizolace stěny, musí být vždy vlhká. Na povrchu může být stěna oschlá, ale uvnitř určitě vlhká.

Váš nákres řešení situace není správný. Je třaba zateplit sokl, aby chlad nemohl přijít k patě zdi. Nopovka slouží k ochraně poškození XPS. Co se stane s vodou, která zateče dírovanou trubkou do drenáže?

Datum: 08.08.13 08:00

Souhlasím, že vodorovná izolace by se měla prověřit a případně udělat nová ( podřezáním či injektáží ). Ale který z obrázků mého řešení se Vám nelíbí? Ve variantě 2 mám dodatčné zateplení až do země..ideální by bylo samozřejmě až na dno základů, ale ten kamenný základ není ani trochu rovný, takže aplikace poystyrenu není možná..snad jen celé dobetonovat a až pak obložit...Drenáž bude ve spádu a do rigolu..v místě vyústění drenáže je změna terénu o -2.5m

Datum: 08.08.13 08:18

hanzi, věřte, že o tom něco vím, a vím, že debata je na dlouho. Naposledy včera téměř hodinu po skype. Můžeme probrat varianty, ale ne textem, nýbrž slovem. Páč já napíšu, že toto takto ne, ale zdůvodnění nelze stručně vysvětlit, páč vy se zeptáte proč ale toto... a text ztrácí přehlednost.

Jen příklad, položil jsem otázku, kam poteče voda, která zateče do dírované drenážní trubky a odpověď od Vás je kde? Že je drenáž do spádu? To jsem se neptal..

a takto bychom mohli psát desítky článků...

Datum: 08.08.13 09:01

Napsal jsem, že poteče do rigolu..nevím jakou jinou odpověď jste očekával..máte pravdu, že dopisováním asi moc nevyřešíme..každopádně díky za Váš čas

Datum: 08.08.13 09:34

Hanzi, to je právě mýlka, voda nateče do děrované trubky a taky proteče tou děrovanou trubkou pod trubku. Tam se bude hromadit, až dosáhne podloží nasycení vodu a přestane vsakovat, začne voda stoupat a dosáhne spodní úrovně flefibilní drenážní trubky, pak teprve začne odtékat směrem po spádu. Ale jen v tom případě, že je podloží pod trubkou nasyceno vodu, to je hromadění vody pod trubkou. Trubka je přeci díravá...

Udělejte pokus.

Ohodnoceno: 2x

Od: kacin*
Datum: 11.11.14 15:24
Dobry den pane Cukrari, muzete se mi ozvat na email svojtkova.katka@seznam.cz. rada bych od Vas ziskala radu. Dekuji

Datum: 08.08.13 11:19

No nejprve je potreba vyresit ta hydroizolace. Kdyz to zateplite tak voda, ktera vzlina zdi zustane. Az bude hotovo tak dozateplit.. ja jsem nopovou folii nedaval, hlina je promo na XPS, jen jsem daval pozor, aby tam nebyly kameny. Drenaz u domu take nemam. Jak vysvetlil nize zkusenejsi radce

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.