Ekonomičtější ohřev vody na chalupě

Od: Datum: 06.08.13 20:53 odpovědí: 11 změna: 12.08.13 10:14

Dobrý den, na chalupě máme bojler 80l. Elektoměr je bohužel zapojen jednotarifně a po zjišťování jsem zjistil že celá cena včetně úprav a revize by vyšla na 5 tisíc což by se vracelo velice dlouho.

Studená voda co tu máme jde hluboko ze země a je velmi chladná. Při sprchování, když z bojleru je odpouštěna teplá voda, přitékající studená voda válec rychle schladí. A tak se musí nechávat bojler nahřívat na vyšší teplotu.

Na účtech za elektřinu je to znát.

Proto když jsem na chalupě jenom já, večer si v rychlovarné konvici ohřeji 2 litry vody do bodu varu, a pak si naředím do škopku s cca 15l odstáté vody a teplou vodou se umyji a polývám.

Bojler zapínáme jen když je nás na chalupě víc, ať se to oplatí.

Hledám nějaký lepší způsob ohřevu vody. Loni jsem byl na Sázavě a v kempu měli sprchy na dvacetikoruny. Sprcha byla zakrytá chromovaným nebo nerezovým plechem, takže nešlo vidět do ústrojí, ale nahoře byl display který zobrazoval jestli voda uvnitř zásobníky sprchy je ohřítá, a kolik vody zbýbá v zásobníku. Zásobník měl možná 50l, ale podle sluchu jsem slyšel že do zásobníku po dobu sprchování nepřitéká další voda. Která by vodu již ohřátou ochlazovala. Po vyprázdnění zásobníku, šlo slyšet jak se spouští ventil a prázdný zásobník se teprve teď napuští novou vodou, která se zase bude chvíli ohřívat pro dalšího člověka.

Ví tu někdo o něčem podobném? Rád bych to nějak vyřešil podobně aby nepřitékala do zásobníku studená voda, která by ohřátou ochladila.

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.08.13 21:04

a co dat banok 1000litru na podstavec na slunko , oblepit cernou folii a samospadem pres bojler do sprchy / nebo udelat jen odbocku na venkovni sprchu. Mame to tak a ted jak buri slunko se ani nenahriva bojler , voda je super , v banoku mame cca 200-300litru a uplne to staci , jakmile je chladneji tak zapnem bojler , voda do pritekajciho bojleru je teplejsi tak bojler nahrejem hodinu a jeste druhy den to je teple

Ohodnoceno: 0x

Od: xixi*
Datum: 06.08.13 21:43

Pokud budete na chalupě sám, zkuste tuhle nebo podobnou solární sprchu. Krásně se v tom jeden člověk umeje. S ostatním neporadím neboť nevím :)

Datum: 06.08.13 22:02

Ahoj. Myšlenka solárního ohřevu vaší vody je určitě dobrý nápad. Dá se použít skoro po celé léto. Mě napadlo, že by šlo jakousi předřazenou tlakovou nádobou před vstupem této vody do el. boileru zařídit , aby se tím ta voda trochu odrazila a zbavila té nízké teploty. Pro používané výtoky s pitnou vodou bych to nechal v původním rozvodu, aby se ta voda třeba nějak nekazila. Voda z boileru se přeci nepije a tak delší setrvání v systému by nemělo vadit. Pro zajímavost, moje voda na dně 5m studny má naměřených 4 st. C. To pak nefungují ani mýdla.

Od: uska®
Datum: 06.08.13 22:29

S vaším problémem neporadím, ale podělím se s novými informacemi. Mám týden novu solární sprchu

http://www.okolozahrady.cz/du…ha-gf-sunny-premium-5476.html

a jsem nadšená. Jedinný typ který je přenositelný a má ruční sprchu, na zimu není problém uschovat. Mám k 30 m hadice, co dvě hodiny teplá voda, co teplá, nyní vřelá, dva lidi se v pohodě osprchují po sobě. Výhodu je, že lze dokoupit další podstavec na ohřev a obě solárka propojit.

Od: paw®
Datum: 07.08.13 00:51
Zdravim. Mozna to neni co primo hledate, ale zkuste koupit starsibkoupelnova kamna. Nadoba se da pouzit I venku jakonzahradni sprcha.
Nevim jak travite cas na chalupe, ale.kdyz nesviti slunce, tak resenim.muze byt prutokovy ohrivac vody a na nej napojena sprcha / drez.

Datum: 07.08.13 01:06

Znám chataře, kteří mají na střeše vakuové solární kolektory zapojené do systému. Někdy ani nejsou moc drahé. Na prohánění vody ale mají elektrické čerpadlo v okruhu. Někdo má zase bojler/kotel na dřevo.

Datum: 08.08.13 09:42

Máme na chalupě už léta lázeňská kamna. Pro ohřátí cca litrů horké vody stačí větší kýbl dřeva z lesa. Náklady na ohřev 0,-Kč + trochu potu na sběr větví, které se válí po celém lese.Propojeno do umyvadla, sprchy a dřezu v kuchyni. Stačí jednou denně zatopit a máme vystaráno. Navíc v zimě je vytopená i koupelna. Jediná nevýhoda, přes noc voda zchladne o 10-20 °C (to podle venkovní teploty).

Datum: 11.08.13 12:05

Vážený pane, lázeňská kamna mají přepadový systém výtoku vody, a proto by zde nebylo od věci, kdybyste uvedl, jakým způsobem jste dokázal rozvést teplou vodu do umyvadlové a dřezové baterie?

Ohodnoceno: 1x

Datum: 12.08.13 09:49

I lázeňská kamna vydrží jistý přetlak ( od původního výrobce vím, že to bylo cca 130 kPa) takže na vstup vody do domu jsem osadil redukční ventil na 100 kPa (tj. 1 bar) a na rozvod teplé vody expanzomat a pojistný ventil. Už to pár let bez problému běhá. A mimochodem se už dnes dělají lázeňská kamna i na tlak max. 6 barů (Z100). http://www.f-zavadil.cz/stranka-lazenska-kamna-4

Datum: 12.08.13 10:08

Pavle, přidám stručně své i já. Buď ohřívat sluníčkem, nebo lázeňská kamna a dřevo..

Podle výběru pak podrobnosti ohledně systému.

Datum: 12.08.13 10:14

Tak tak,přes léto bych to viděl sluníčkem,přes zimu lázeňská kamna.Byl jsem nedávno na Slovensku a na střeše měli něco podobného jako plastové krabičkycca 40x40 černé duté sestavené vedle sebe a v nich ohřívali vodu do bazénu. Měli to přes celou střechu na garáži a bazén docela velký.Prohledejte net a najdete. Levnější teplou vodu než-li od slunce asi nenajdete.A kamna v zimě,to je paráda. trošku dříví a je to.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.