Natírání oken

Od: Datum: 04.08.13 15:33 odpovědí: 3 změna: 05.08.13 01:21

Zdravím, ptal jsem se strýce, který zrovna natírá okna na jeho postup a on říkal, že vždy okno obrousí a zbaví se starého nátěru a pak udělá 2 nátěry syntetickými barvami a hotovo.

Stačí tento postup? Jde mi o to, jestli opravdu všichni nejprve okna natřou napouštědlem, poté 2x základovkou a nakonec 1-3x vrchním nátěrem... Tento postup bývá často uveřejňován, ale jde o to, zda to tak lidé skutečně dělají a není to jen plýtvání barev a tím pádem peněz.

Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hafhaf*
Datum: 04.08.13 18:56

jestli se jedná o vnější okna, tak použití syntetických barev - pozdrav pánbu... (doufám, že strýc si ty okna takhle mrší sobě, ne že to dělá coby placenou práci jiným... - mimochodem, tohle by mě fakt mírně zajímalo, konečně je to tu zcela anonymní...); už to obroušení je podezřelý - to podle mě znamená, že se okno nezbaví starých laků všude, ale jen na místech, kde to vysloveně opadává (v tom případě bych to snad taky natřel jen na takhle přejetých plochách); okna se jinak musí celá (nebo teda aspoň jen z 1 strany) opálit, a pak ošmirglovat (asi ručně, na šmirglovací strojky je to dost nevýhodná plocha) - celý je to děsná práce (logicky opalujete i obložení alespoň z vnější strany, natírání je proti tomu už legrace; místo opalování se taky používá na odstranění starýho laku louh, ale s tím nemám zkušenost

syntetika je lak, který rychle schne, a nejrychlejc opadává (2 nátěry tedy má být 1x základovka na dřevo a 1x svrchní nátěr? - no těpic... -viz dále)

správný postup "po staru" je přesně jak jste zmiňoval: holý dřevo se natře (nejlépe horkou) napouštěcí fermeží (na některých místech i víckrát - dokud dřevo cucá), pak (po uschnutí, případně otření nadbytečný nevsáklý fermeže) se to natře fermežovou základovkou, nechá dobře uschnout, a pak se to natře alespoň 2x tenkou vrstvou fermežovýho svrchního emailu (ale správně by mělo být aspoň 3x); ty fermežovky schnou tak 24 hodin (když je sucho a teplo); zvlášť ten fermežový (=olejový) svrchní email se dá těžko sehnat, ale ve specializovanějších drogériích ještě před 2 roky k dostání byl); mimochodem pomalé schnutí není žádná tragédie - opalování šmirglování jde tak pomalu, že než vám uschnou první kousky, můžete pokračovat postupně dál, a pořád máte co dělat... (jiná věc je, když to páni řemeslníci dělají na zakázku - rychle obrousit z nejhoršího, celý co nejrychlejc natřít, aby to vypadalo pěkně, vyinkasovat nemalej peníz, a jít na další kšeft...)

samozřejmě jsem slyšel i názor, že nový, vodou ředitelný laky jsou lepší, mj. i kvůli snadnějšímu opalování - je pravda, že některé staré nátěry vůbec nejdou odstranit ani opalováním - místo aby se vysušily a lehce loupaly, se z laku udělá kaše, která absolutně nejde sundat (ale nějak si nejsem jistej, že tohle je projev fermežových barev - opaloval jsem i barvy, které podle logiky (staří) snad měly být fermežové, a při opalování se nerozmatlávaly; možná se tohle děje, když původní fermežovku někdo pozdějc přetře syntetikou?); já ale s novými barvami nemám zkušenost; postup, který tady popisuju mi poradil truhlář, který se okny a dveřmi (mj. i starými i ještě s nátěry někdy z renezance) a jejich natíráním zabýval celý svůj profesní život (a opravdu toho o nich -i o těch nových umělohmotných- dost věděl)

okna i rámy natřená výše zmíněným způsobem vydrží i na jižní straně (nejnáročnější - nápor tepla na barvy - mimochodem kvůli odrážení tepla by vnější barvy měly být bílé!) asi hodně dlouho (z vlastní zkušenosti nemůžu říct jak), ale s jednou podmínkou - je nutné, aby se alespoň ty vodorovný zábrany proti dešti dole na oknech několikrát za rok otřely tak, aby na nich nebyla špína - jakmile se nachávají zanesené, už po pár letech se zas oloupou (asi to má co dělat s tou teplotou, anebo vůbec s tim, že špínou zasesené barvy venku velice rychle trpí a odcházejí) - zatím můžu potvrdit, že to vydrží bez patrných odlupů několik let, jak to vypadá po čtvrtstoletí, vám budu moct říct za 20 let...

((copak plejtvání peněz za barvy - to by byl ten nejmenší problém, naprosto pominutelnej; těžkej problém je, kolik výše zmíněný postup zabere času, ale snad by se to mělo vyplatit...))

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.13 21:27
avatar

Hafhaf podal vyčerpávající návod *uf*, ale nenechte se zblbnout. Ony ty syntetické barvy, když je to poctivě udělané, Vám i na jižních oknech 10 let vydrží. A to občasné žmoulání barvy při opalování je způsobené nadměrným napuštěním dřeva fermeží. I to se totiž musí dělat s mírou.

doplněno 05.08.13 07:14:

Pozor, byla řeč o barvě syntetické. Akrylátová barva není totéž, co barva syntetická! S tou fermeží máte pravdu, jen se s ní musí dřevo napouštěr právě jen do chvíle, kdy se ještě vsákne. Pokud se již nevsákne a vy zbytky neodstraníte, zaschne na povrchu a vytvoří vrstvu, která pak pod nátěrem dělá neplechu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hafhaf*
Datum: 05.08.13 01:21

no vida, takže moje teorie - dokud je dřevo ochotné fermež cucat, tak se natírá znovu a znovu, až je třeba černý jak bota (samozřejmě před natíráním základovkou musí bejt vždycky perfektně suchý), je jako špatně? (já jsem si řekl, že ta fermež je v podstatě ta nejcennější ochrana, co tam už zůstane téměř navždycky...

(deset let - to mi přijde jako slabota, ne?, to bych od nátěru chtěl podstatně dýl...)

a akrylátový barvy jsou lepší? (i než fermežový?), a i s nima se napřed dřevo taky napouští fermeží?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.