Interirér a navrhování interiéru

Od: Datum: 03.08.13 10:16 odpovědí: 8 změna: 03.08.13 23:08

Dobrý den, ráda bych vám požila jednu otázku. Jelikož se chci stát architektkou, zajímalo by mě, zdali byste si zavolali nebo domluvili schůzku s architektem, kdyby jste chtěli nový dům apod. nebo byste si poradili sami - tam bude stát tohle atd. A také bych vás chtěla poprosit, jesli neznáte nějaké stránky o architektuře konkrétně interiérech a inspirace interiérů-obrázky apod. Děkuji předem :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 03.08.13 11:47

Ano - určitě bych interiér konzultoval s ´interiérovým´ architektem (zejména nový interiér - novostavbu, už ve fázi projektování) - ale jen s architektem, který by mi předložil slušné portfolio svých prací (nejlépe i s možností prohlídky realizace) - během posledních pár let jsem totiž potkal několik lidí, kteří se jako bytoví architekti propagují - a jejichž jedinou odměnou za práce, které jsem viděl, by mělo být nakopání do zadnice - kanadou... Pro ilustraci např. ´Kačka´ vyskytující se na nejmenovaném významném českém zpravodajském webu je prototypem takového neumětela-patlala...

Výborné stránky zaměřené na architekturu ´všeho druhu´ je archiweb ( http://www.archiweb.cz/ )...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.08.13 13:46

Základní rozdělení prostoru budoucího domu bych určitě rozhodl sám.Budu tam mnoho let bydlet,kdo jiný tedy nejlíp ví,co kam umístit?

JABRAKA

Datum: 03.08.13 15:17

Podle mě to není zdaleka jen otázka inspirace. Ta je vcelku fajn, ale pokud dotyčný architekt nemá znalosti o konstrukci nábytku, tak dokáže vymyslet naprosto neuvěřitelný paskvil, který sice ,,zajímavě ´´ vypadá, jeho výroba je však krajně obtížná a ve výsledku je pak nefunkční, nebo minimálně funkční interier. Já jsem dělal spoustu let vedoucího výroby nábytku a s podobnými ,,architekty´´ jsem si užil své - každý byl akorát extravagantně ohozený, uměl dělat zadumané ksichty a před zákazníkem rozmáchlými gesty przentovat, co a jak bude spolu ,,korespondovat´´ - to byl oblíbený uneverzální termín pro prezentaci libovolné ptákoviny.

Ale zažil jsem i pár návrhářů interiérů, kteří prošli výrobou a věděli něco o tom, co a jak lze použít, co se dá vyrobit a co už je vítězství designu nad funkčností. Takových lidí si vážím a rád jsem s nimi vždy spolupracoval i když mnozí z nich byli starší, CAD programy nepolíbení a výrobní dokumentace byla třeba jen formou náčrtu. Ale ve finále to šlo vyrobit, mělo to šmrnc a hlavně to bylo funkční.

Víte, dnes je spoustu lidí, kteří využívají architekty při řešení interiérů, ale to jsou povětšinou lidé řekněme ne zrovna bez peněz. Takoví však dlabou na plky typu ,, Tady by se dobře vyjímala komodička z Ikea´´ Ti chtějí nábytek na míru, tím jsme u toho, co jsem psal výše - musíte znát možnosti, jaké dýhy použít, jakou PU, jakou konstrukci zvolit.

Přeji Vám hodně zdaru

Ohodnoceno: 1x

Datum: 03.08.13 16:17

Já bych si na interiér archytekta nezval. On sice "ví" (studoval na to), kde co má podle jakého pravidla stát, ale bydlet v tom nebude.

Miroslav Horníček o tom kdysi napsal výstižnou povídku (název si nepamatuju, ale možná "o malém domácím nepořádku", nebo tak nějak) v knížce "Dobře utajené housle".

Datum: 03.08.13 21:04

Podle stejné logiky bych si doktora na operaci nezval - on sice ví, jak to má podle pravidel vypadat, ale žít s tím nebude...

Samozřejmě to myslím s nadsázkou. Žádný architekt vám neudělá návrh jen tak z voleje, ale vždy po konzultaci s vámi. Architektka mi dělala rekonstrukci koupelny + kuchyně, a navrhla řešení, které by nás samotné vůbec nenapadlo, a je to vynikající, byli jsme spokojeni (a i cenově to bylo docela příznivé, rozhodně to nepovažuju za vyhozené peníze). Takže za mě - větší rekonstrukce jedině s architektem, o novostavbě ani nemluvím, tam je to samozřejmé.

Datum: 03.08.13 16:47

Navržení interieru je jen část práce bytového architekta. Další část je vědět, kde se požadované dá vyrobit, koupit, převézt a namontovat.. Dost dobře nejde udělat výktes a říct, ať si to zákazník zařídí sám. Toto si může udělat v IKEA každý sám na jejich počítači. ;) Celá ta práce, je to vlastně práce na klíč s častými konzultacemi se zákazníkem, není úplně levnou záležitostí. Hrozně ráda bych, ale jednoduše na to nemám. Tak, jako většina národa.

Od: kaiserine
Datum: 03.08.13 17:22

Chceš být designérka? Pokud ano, je to celkem fuška a druhá věc je ta, bude záležet jaký jsi kraj. Ono totiž v různých krajích budeš mít menší uplatnění, tedy žádné a někde ti trhnou ruce (budeš li dobrá, budeš mít kšeft).

Jinak záleží, zajdi si do kamenné trafiky a koukni na časopisy: residence, můj dům, moderní byt, co se týče webů, záleží co chceš, Itáliii, Asie, Orient, Amerika?

Taky se připrav že někteří tví zákazníci budou mít velké sny a přání jako např.: skleněná podlaha, zlaté vodovodní baterie (zlaté, ne pozlacené)...

Datum: 03.08.13 23:08

Architekta bych si osobně nezval ani náhodou. Stačilo mi si sehnat katalog domů, tam se inspirovat a následně si navrhnout dům a interiéry sám ve 3D programu. Vyexportovat, zadat někomu kdo umí namalovat plán a hotovo. Btw. občas se dívám na "jak se staví sen". Co tam ti architekti předvádí, to je většinou k zblití. Strašné kreace a k tomu strašně draze řešené. Často nemůže chybět fialová zeď, poličky v absurdní výšce, "moderní" doplňky interiéru.

Jinak si myslím, že prorazit jako mladý architekt jde, ale je to těžké. Boháči využívají jen služeb někoho ověřeného, se stovkami referencí a to Vy ze začátku mít nebudete. Běžní lidé si služby architekta většinou neobjednají, takže bude těžké reference získat. Architektura je také o celoživotním sledování zahraničních trendů a schopnosti vycítit, co přesně objednatel chce, protože to často neví ani on sám. Například: Objednatel ví pouze to, že chce mít supermoderní koupelnu. Nemá žádnou přestavu. Vy jako architekt potom musíte vědět, že dnes je trendem použití zalitých vodotěsných LED nejen na stropě a stěnách, ale i na zemi. Musíte vědět, kdo Vám toto dokáže vyrobit na zakázku, co ještě jde a co už ne. Jak sladit dlaždice s teplotou světla a jeho množstvím aby to vypadalo dobře. Že se už nepoužívají přepínače, ale dotykové senzory ve stěnách/světlech. Kam co přesně umístit. Pouze pokud budete nejlepší tak budete mít úspěch a klienti budou spokojení. V opačném případě budete jen další poloamatér příštipkář.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.