Jak zjistit hodnotu jističe?

Od: Datum: 02.12.13 19:24 odpovědí: 14 změna: 02.12.13 22:05

Měním poskytovatele el. energie a do smlouvy mám vyplnit i hodnotu hlavního jističe. Jenže na celém elektroměru (kde je to prý napsané) jsem nic nenašel a celý dům ani nemá samostatné jističe, ale pouze 4 keramické pojistky. Max je zde nápis 5 (60) A. Poradíte?

Zde je foto celé rozvodné skříně:

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: dexx®
Datum: 02.12.13 19:30

Na elektroměru to určitě nenajdete. Jedna nebo tři pojistky budou hlavní, napiště barvy těch terčíků v pojistkách. Nebo se podívejte na vyůčtování, tam ta hodnota taky bude.

doplněno 02.12.13 19:58:

Jištění bude jednofázový, podle elektroměru.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 02.12.13 19:33

koukněte se na poslední vyúčtování elektriky.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 02.12.13 19:55

Problém je, že žádný faktury nemám - dům jsem nedávno koupil. Zkouším to zjistit přes majitele - uvidíme.

Datum: 02.12.13 19:54

dovolím si tipnout že to bude nejvýše 1 x 20 A

Datum: 02.12.13 20:11

Hlavní pojistky budou ty vlevo. Když je vyšroubujete, najdete na jejich kovovém kontaktu údaj v ampérech (např. 10 A).

Trochu mimo dotaz - při pohledu na tu desku se mi ježí zbytky vlasů na hlavě *sok* ! Radil bych co nejdřív (!) rekonstrukci elektroinstalace. Podle těch pojistek vpravo je to originál tak z roku 1920. Poud Vám odejde některá z nich, náhradní zcela určitě neseženete a opravu drátem hrubě nedoporučuju. Jako muzeální kousek dobrý, ale používat bych se to bál. Docela se divím, že Vám na tohle EON připojil poměrně nový elektroměr. To je skoro na žalobu za veřejné ohrožení. Mě před pár lety buzerovala PRE za hlavní jistič jen s nesprávnou charakteristikou (který tam mimochodem namontovali sami).

Datum: 02.12.13 20:36

Nebojte, elektřina se bude dělat komplet nová - takový šílenec, abych zrekonstruoval barák a tohle tam nechal, nejsem. Akorát nemám představu, kolik bude stát celá nová skříň:(

A naštěstí se už ozval bývalý majitel - jistič je podle faktury 1x25A.

Datum: 02.12.13 20:42

A nevíte, zda bude potřeba udělat k nové rozvodné skříni i nový přívod? A popřípadě kolik tahle "sranda" stojí? Dům je připojen přes tyč nad střechou k jednotlivým el. sloupům. Předem díky za rady.

Datum: 02.12.13 21:06

Jestli je přívod původní, tak určitě vyměnit. Bude sice asi měděný, ale pravděpodobně podle dnešních předpisů slabý, nehledě na ztvrdlou izolaci opředením. Jestli máte možnost, nechte si udělat přípojku třífázově, v domku nikdy nevíte, kdy to budete potřebovat. Tu cenu Vám nepovím, ale rekonstrukce elektroinstalace v bytě 2 + 1 vyjde tak na 35000 (komplet).

doplněno 02.12.13 21:12:

Ten 3 fázový přívod i v případě, že tam budete mít zatím jen 1 fázový elektroměr. Přebytečné dráty nemusí být zatím připojené, ale budou připravené do budoucna. To už Vás o moc dráž nevyjde.

Pokud jste elektrický laik, doporučil bych nechat si udělat projekt, nebo aspoň hrubý nákres instalace. Je nepříjemné, když těsně po opravě omýtek a vymalování zjistíte, že Vám někde chybí zásuvka.

Datum: 02.12.13 21:22

O třífázovou přípojku musím předpokládám zažádat, že? Koho - distributora (u nás Eon)? Teď máme pouze 1 fázi. Takže říkáte, že komplet rozvody včetně nové rozvodné skříně, silnějších jističů (a popřípadě i přípojky ze střechy ke sloupu) vyjde u 2+1 na 35 000? To by celkem šlo. Domek bude po rekonstrukci dispozičně 3+kk.

Datum: 02.12.13 21:35

Ano zažádat musíte rozvodný závod. Na podrobnosti se zeptejte přímo u nich. Ta změna bude taky něco stát, ale kolik, to opravdu nevím.

Doporučuju udělat komplet nové rozvody, včetně toho 3 fázového přívodu. Když nebudete zatím chtít 3 fáze, ponecháte dráty "navíc" nezapojené a nebudete případně v budoucnosti muset znova sekat. V tom případě zůstává přípojka jednofázová a nic nemusíte měnit. Rovněž rozváděč nechte vydrátovat tak, aby v případě připojení na 3 fáze bylo potřeba co nejméně úprav. Zvolte radši větší, aby byla rezerva místa pro 3 fázový chránič (je širší, než 1 fázový) a pro případných několik dalších jističů. V budoucnu to oceníte.

doplněno 02.12.13 21:36:

Tu cenu berte s rezervou, možná tu někdo projeví jiný názor. S domky nemám zkušenosti a je to jen můj hrubý odhad.

doplněno 02.12.13 21:41:

Napsal jsem, že "nic nemusíte měnit". Tím jsem myslel administrativně. Ty přívodní dráty vyměňte určitě (pokud to teda neudělal někdo před Vámi).

Datum: 02.12.13 21:46

magdon: Moc díky za rady. Ještě popřemýšlím nad těmi 3 fázemi - využití totiž asi mít nebudu. Leda na cirkulárku (do budoucna). Teď se přiznám, že budeme rádi, pokud rekonstrukci domu zvládneme co nejdříve, nejrozumněji a pokud možno za solidní peníze.

Čeká nás přístavba 1 místnosti, komplet rozvody vody, odpadů a elektřiny + asi částečné úpravy na přívodu plynu (např. prodloužit trubky atd.) A peněz máme samozřejmě spíš málo než moc:(

Datum: 02.12.13 21:47

A ty přívodní dráty mi vymění libovolný elektrikář? Nebo musí být třeba od Čezu atd.?

Datum: 02.12.13 21:55

Ty přívodní dráty asi libovolný elektrikář ne. Teda připravit je samozřejmě může kdokoliv, ale připojit to bude muset někoho od rozvodného závodu. Je to neměřená část přívodu, takže pod plombou. Sežeňte si nějakou rozumnou firmu, která Vám udělá instalaci a oni si s tím už poradí.

Datum: 02.12.13 22:05

Díky za rady. Elektrikáře budeme mít asi vlastního - ale opravdu šikovnýho s bohatou praxí. Ale snad bude vědět, komu se ozvat, popřípadě kam zavolat.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.