Rekonstrukce staré chaty

Od: Datum: 21.07.13 22:29 odpovědí: 12 změna: 22.07.13 23:23

Dobrý večer, chtěl bych se s Vámi poradit. Strýc bude rekonstruovat starou dřevěnou chatu, resp. její zbývající dřevěnou část- přístavbu. Potřeboval by poradit především s realizací topení v chatě.

Popis situace:

Na počátku byla původní dřevěná chata, klasická budka, která byla postupně mým dědem rozšířena o přístavbu verandy, ložnice pro hosty a kůlny. Celá chata byla na cihlo-betonových patkách, aby byla nad terénem cca 50 cm.

Tuto postupně vystavěnou chatu skoro celou zboural (špatný tech. stav) a místo toho vystavěl novou obytnou část z tvárnic na základech z betonu. Na přiloženém obrázku je nová část ta vlevo s podkrovím-označena modře. V této nové části dole je nyní obývací společenská denní místnost+místnost s WC a sprchou a nahoře je udělaná ložnice. Ve staré zbývající dřevěné části je udělaná kuchyně a další místnost na spaní (2x) + místnost pro zásoby.

V této skladbě je topení realizováno pomocí krbových kamen, která jsou na obrázku označena červeně a jsou umístěna pouze v nové části (část tepla přechází i do dřevěné části). Tam, kde teplo již nestačí- tj. v dřevěné části jsou umístěny elektrické radiátory v jednotlivých místnostech (celkem 3x). Do podkroví se teplo dostává průduchy ve společenské místnosti, které vedou nahoru do podkroví.

Záměr:

Záměrem je dokončit rekonstrukci tím, že zbouráme zbývající dřevěnou část a postavíme skoro totéž, ale z cihlových tvárnic. Kuchyně se přesune do společenské denní místnosti a v nové části budou jen prostory pro spaní hostů, zásobovací místnost + možná jedna místnost na jiné věci.

Otázka:

Jak nejlépe provést vytápění obou částí(po rekonstrukci) tak, aby všude bylo alespoň trochu rovnoměrné teplo? Strýc dostal tip na oboustrannou krbovou vložku, která by byla umístěna ve zdi mezi stávající a novou zděnou částí- na nákrese chaty mezi modrou a šedou částí.

Myslíte, že to takto půjde? Jednotlivé místnosti jsou normálně průchozí, akorát WC s koupelnou jsou odděleny dveřmi a prostor pro hosty a zásobovací místnost bude oddělena dveřmi.

Myslíte, že pokud se dveře nechají pootevřené, tak oboustranná vložka objekt vytopí a nebo bude potřeba instalovat vzduchotechniku, tj. rozváděcí kanály pro teplý vzduch?

Teplovodní topení založené na krbové vložce strýc nechce z důvodu finanční náročností a celkové složitosti (čerpadlo, poruchy, výpadky el. energie).

Mezi hlavní požadavky patří možnost zakomponování do stávající stavby s minimem zásahů, optimální výkon i při mrazech- v lokalitě i -20 stupńů běžně, cenová přijatelnost a co nejmenší závislost na el. energii (pouze slabý 1 fázový přívod). Děkuji za každou radu či tip.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: trtr
Datum: 21.07.13 22:30
Od: hop®
Datum: 21.07.13 22:56
avatar

Stačilo vložit obrázek rovnou sem...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 21.07.13 23:03

pochopil jsem správně , že kouřovod nebo komín je v místnosti hostu? Pokud je to tak tak by měl dávat určitý vykon . Nejlepší je dobře zaizolovat hostinský pokoj a ten kouřovod (komín) by měl ho vytápět .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 21.07.13 23:19

Zdravím, díky za upozornění. Komín je veden vně objektu. Uvnitř je cca 120 cm kouřovodu, který vede do zděře ve zdi a pak do komína.

Datum: 21.07.13 23:08

Nemám zkušenosti s oboustrannou krbovou vložkou, ale pokud jde o vytápění více jak 2 místností, tak bych zcela určitě volil malý teplovodní kotel a rozvod topné vody k radiátorům měděnými trubičkami. Sálavým teplem vzdálenější prostory nevyhřejete a teplý vzduch se špatně rozvádí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 21.07.13 23:23

Tak myslíte, že pokud by se dala oboustranná vložka, tak tu šedou část z druhé strany, které bude mít délku cca 7 metrů to nevyhřeje? Nějaké zbytečné dveře a příčky se do cesty teplu stavět nebudou, jen ta zásobovací místnost bude oddělena- bude to jeden ze vzdálenějších rohů šedé části, ale v horní části na dveřmi a pod nebo u dveří je může udělat ventilační průduch.

Ještě jsme byli upozorněni, že aby krbová vložka dobře fungovala, tak se musí obložit akumulačním materiálem.

Od: paw®
Datum: 22.07.13 08:39
Kotel a trubky je na celorocne neobydleny objekt nevhodny. Chce to nemrznouci smes a je dost "pomaly".
Pokud je vytaleni jen prez zed, tak bud pruduchy a hnat vzduch nebo bych zkusil klasicke krbovky a kourovod vest pres casti pro hosty. Kourovod by byl.delsi ale roura by hrala.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 22.07.13 09:04

Přesně tak jsem to myslel :) . On ten kouřovod má docela velkou plochu , když ho máte dlouhý 120cm . Mužete dát na něj i gajo (vyměník) http://www.kamnaandrlik.cz/ca…ory/teplovzdusne-vymeniky/271

Určitě by to bylo levnější než dávat vložku

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 22.07.13 13:06

Zdravím, díky za nápady.

Takže myslíte, že oboustranná vložka obezděná akumulačním materiálem je špatná cesta? Průduchy v nové části od kamen do podkroví jsou a fungují dobře. Pouze v nové šedé části je třeba vyřešit rozvod tepla, pokud tam budou asi 3 místnosti(prostor spaní, zasobovací komůrka+ další místnost,ale také by asi stačily průduchy. Z prostoru pro spaní by mělo být vidět na druhou stranu oboustranné vložky, takže by to měla topit podobně jako v denní společenské místnosti teď.

Od: jendad
Datum: 22.07.13 19:28

Pokud chcete vložku , tak si ji kupte ;) .Doporučuji aspon domácího vyrobce , at dáte práci našim lidem . Jinak pokud si myslíte , že se budete koukat na ohen a hezky spát - tak myslím ,že se spíš upečete . Rozdělujte chatu na denní místnosti (vytápěné) a noční (na spaní) .U těch bych byl s vytápěním opatrný .Na noc je jednoznačně lepší chladno a né 28°c *sok*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 22.07.13 22:47

No právě o to mi taky jde, i když hlavní stavitel bude strýc. Bude to chtít nějak natáhnout teplovzdušné rozvody s regulací do jednotlivých místností, jinak to nevidím jako reálné.

Od: paw®
Datum: 22.07.13 23:23
Si budete muset ujasnit v jakem obdobi chcete chatu vyuzivat. Vuhoda je to, ze vetsinou kdyz se vevnitr topi, tak venku byva chladno a da se vetrat. Takze chata by se obesla I bez regulace. Je snazsi vyvetrat a spat u priotevreneho.okna nez to nedokazat vytopit. Takze na rouru gajo a mate vystarano. A nebo holt at stryc udela komin dvohpruduchovy a kazda mistnost ma svoje kamna. Loznice teda jeste s rourou, ale te nemusi vest takto. A mate regulaci jedna radost .
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.