Vykácení stromů a oprava svahu

Od: Datum: 21.07.13 05:25 odpovědí: 4 změna: 22.07.13 11:36

Dobrý den,

nejprve nástin situce (k bližší orientaci přiložen drobný nákres), jsme vlastnící pozemku 1, jehož okraj byl oplocen. Na náš pozemek navazuje pozemek souseda (pozemek 2), tento však není ve stejné výšce - jeho krajní část je vlastně svahem, který nemá soused oplocen a plot má postaven až pod tímto svahem. Svah nebyl nikdy zpevněný žádnou zdí, nebo podobně.

Během času došlo v těsné blízkosti hranice pozemku (ze strany souseda) k růstu náletových dřevin (lísky) a bohužel situace nebyla řešena ani jednou stranou. Tímto se situace dostala do stavu, že nám nálety prorostly plotem, který zničily, dále obklopily kabel elektrického vedení a zároveň poškodily svah natolik, že dochází k ujíždění části našeho pozemku.

Situaci jsme chtěli řešit tím, že bychom nálety vykáceli a svah opravili na naše náklady. Bohužel soused nám odmítl povolit nálety vykácet, protože z nich údaje sbírá lískové oříšky.

Jediné legální řešení situace, které mě napadá je vyzvat souseda k odstranění dřevin, které poškozují náš majetek (plot), zamezují přístupu k elektrickému kabelu a dále k opravě svahu, který nás také poškozuje. Pokud tak neučiní, zapojit do řešení úřady.

Avšak nevím, jestli je toto správná, respektive jediná cesta, proto děkuji za každý názor.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 21.07.13 09:08

Určitě je to správná cesta. Napřed poslat dopis sousedovi (doporučeně s dodejkou) k sjednání nápravy, hlavně uvést termín, do kdy. Nálet do 8cm v průměru se může kácet celoročně. Pokud soused nebude reagovat, obrátit se na úřady. Kdybyste pořadí přehodil (napřed úřad), tak budete úřadem odkázán na písemnou výzvu souseda.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 21.07.13 17:38
avatar
Jenže tvrdit, že kvůli náletům svah ujíždí mi připadá jako blbost. Spíš bych sí dovolil tvrdit pravý opak. Kořeny svah drží pohromadě. Jestli to ujíždí už teď a vy donutíte souseda křoví vykácet. Tak se teprve budou dít věci. Zkuste se se sousedem domluvit na rozumném kompromisu aby to v návalu vzteku a horlivosti náhodou nevyřezal všechno.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: paw®
Datum: 21.07.13 21:27
Taky mi prijde ujizdeni svahu z duvodu naletu jako blbost. Mame dum tez nad svahem. Jsou tam nalety (javor, habr,...) a drzi to diky nim dost pohromade. Vloni nam soused rikal, ze mu to stini. Na jare jsme to vybrali na hladko a hotovo. Ted to.pekne obrusta a za 10 let kacime zase. Jinak liska se pouziva ke zpevneni svahu - ma celkem velke a hkuboke koreny. At soused vykaci alespon tu cast u plotu. Pokud ten elektricky kabel neni vas, ale rozvodnych zavodj, tak ty by si se sousedem nely poradit snadno..
Ohodnoceno: 2x
 
Od: dedek83
Datum: 22.07.13 11:36

Děkuji všem za reakce.

On se ten svah bude muset, alespoň částečně zpevnit, ať už tam ty lísky budou či ne. Ale s ohledem na výše uvedené vidím v tuto chvíli jako nejschůdnější řešení následující: Pokud soused chce, ať tam ty lísky nechá, ale uvede je to nějakého vhodnéh stavu (pokud nepomůže dohoda, bude následovat písemná výzva a případně nakonec úřad), co se výšky, hustoty a směru růstu týče (jen se obávám, že pokud je zkrátí tak, aby byly metr od elektrického kabelu, jak to pokud vím vyžadují elektrické závody, zbudou mu jen holé kmeny, kde moc ořechů neroste :() a v tomto stavu je nadále udržuje. Co se našeho pozemku týče, prostě postavíme nový plot několik desítek centimetrů oh hranice pozemku...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.