Na co se ptát při prohlídce podnájmu?

Od: Datum: 18.07.13 09:13 odpovědí: 15 změna: 18.07.13 17:08

Dobrý den,

zítra jdu na první prohlídku pokoje v podnájmu. Chci studovat ve větším městě, tak si tam hledám pokoj. Zajímá mě, na co všechno se mám zaptat, jdu na takovou prohlídku poprvé. Vím toto: pokoj je určený pro holku, je neprůchozí, samostatný a vybavený. Dále vím cenu včetně inkasa a internetu. A že se neplatí kauce. Byt má čtyři pokoje, jeden obývá dcera, druhý matka, třetí jiná podnájemnice a čtvrtý bych měla já. Na co se tedy zeptat, co prověřit, abych nevypadala hloupě nebo neměla pocit, že mám nějaké vlezlé otázky? Díky moc. Anzionka.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: wogoos*
Datum: 18.07.13 09:21

Mě by asi nejvíc zajímalo, jak je to s přeplatky a nedoplatky za služby a zdroje. A taky je-li něco společného /kuchyň, WC/ jak je to s užíváním. A hlavně vše písemně, žádné sliby.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 18.07.13 12:08

Určitě bych se zajímala o způsob vyúčtování tepla, vody a energií.

Plynoměr a elektroměr bude podle mne na celý byt jenom jeden, takže by bylo dobré se o placení /rozúčtování energií dohodnout předem.

Včera se tu objevil dotaz ohledně plísně v nájemním bytě a ohledně nemožnosti instalovat a používat myčku.

Takže by asi bylo dobré se dohodnout i ohledně užívání elktrospotřebičů, zajímala by mne možnost (občasného) vaření a (odděleného) uložení potravin.

A od věci by nemuselo být zeptat se na možnost občasných návštěv.

doplněno 18.07.13 15:58:

Inkasem se většinou hradí měsíční zálohy. Jednou za rok pak dodavatel/é energií a vody provedou odečet a vystaví fakturu za uplynulý rok.

Mne by spíše zajímalo, jakým poměrem se budou voda a energie hradit. Majitelka bytu s dcerou podle mne spotřebují všeho více než podnájemníci (podnájemníci často na víkendy odjíždějí, perou si doma nebo u rodičů, nevaří každý den, ...)

Prostě si myslím, že by Vám neměly (matka s dcerou) dát automaticky k úhradě celou čtvrtinu.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 18.07.13 14:10

Ivzez: Děkuji Vám za odpověď. "Způsob vyúčtování tepla, vody a energií", to je inkaso, pokud se nepletu. Pokud v inzerátu byla uvedena cena včetně inkasa, tak by to mělo být OK. Ale raději se zeptat ještě osobně? Po plísních a apod. se určitě budu dívat, ale na myčce netrvám. Jinak děkuji za nápady.

Datum: 18.07.13 13:16

Jen tak ze zvědavosti: Kolik by tě to stálo?

doplněno 18.07.13 15:39:

Pokud se nemýlím a chceš do Brna, za podobnou cenu můžeš mít malý byt sama pro sebe - http://www.studentreality.cz/…nabidka-pronajmu-detail/6455/

Datum: 18.07.13 14:07

Když na to kývnu, tak mě to vyjde měsíčně na 3 300 Kč (včetně inkasa a internetu). Ale ještě jsem to ani neviděla. Mám domluveno více prohlídek, a pak se rozhodnu.

Datum: 18.07.13 16:04

To mi přijde na jeden pokoj dost. Mne přijde celý byt 2+k.k. (družstevní, 45 m²) na cca 4.700 Kč měsíčně (i na méně, je-li kratší nebo teplejší zima).

doplněno 18.07.13 16:06:

Ještě mne napadá:

Jde-li o podnájem, měla by mít nájemnice (paní, s kterou uzavřete smlouvu) souhlas majitele bytu.

Jde-li o byt v jejím vlastnictví, nepotřebuje nic. Ovšem pak by nešlo o podnájem, nýbrž o pronájem.

doplněno 18.07.13 16:07:

Líbí se mi Ronin nápad: rozhovor s druhou podnájemnicí by Vám řekl nejvíc.

doplněno 18.07.13 17:03:

Anzionko, poohlédněte se ještě po dalších nabídkách - na jiných portálech, případně si sama dejte inzerát do Annonce.

Pokoj za 3.300 ještě jde, ale podle mne byste mohla sehnat i levnější.

I v Praze seženete samostatný pokoj za 2.500, výjimečně i za méně.

PS: Výše uvedená částka je za byt v Praze, ve starší cihlové zástavbě.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.07.13 17:08

Ivzez, problém je, že vůbec nevím, na jakých portálech. Je jich tolik a dá se v nich těžko orientovat, cena je většinou napsána jenom nájmu, a odepisovat na každý inzerát, který mě zaujme, jestli je to včetně inkasa nebo bez... *ee* Můžu se zeptat, co to je Annonca, v životě jsem o tom neslyšela.

Datum: 18.07.13 16:15

Ano, chci do Brna, ale není pravda, že bych za podobnou cenu měla celý byt pro sebe. V odkazu je sice nájem za 2 900 Kč, ale musíš k tomu hodit inkaso, a dohromady ti to dá 4 100. To ještě nepočítám, že v tom bytě byla třeba konvice, mikrovlnka nebo pračka. A internet myslím také není v ceně. Ono tisíc (dva) jsou pro studenta velký rozdíl.

Datum: 18.07.13 16:17

Pro Praiva...

Datum: 18.07.13 16:21

3300 za vlastní pokoj je v Brně paráda! Ptala bych se na to, jestli je tam v zimě teplo (resp. jak se topí), taky jestli je bojler dost velký, aby se mohli všichni sprchovat v teplé vodě. Jestli je možné používat všelijaké spotřebiče. Taky jak to je s návštěvami (přestože třeba teď to nebudeš potřebovat), je určitě dobré, jestli si můžeš zvát třeba kluky - i kdyby to byli jen kamarádi a taky kolik lidí si můžeš pozvat maximálně (třeba na nějakou malou oslavu, hraní deskových her a podobně). Zeptej se i na sousedy.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.07.13 16:19

Internet tam je v ceně a inkaso je spočítáno pro dva lidi, takže pro jednoho by to mělo být méně, ne?

Datum: 18.07.13 16:25

OK, nebudu k tomu hned skeptická, vypadá to na pohled dobře. Jak jsi přišel na to, že inkaso je pro dva. Takže pro jednoho za polovic? A je tam i koupelna a WC? To jsem z toho nějak nemohla vyčíst...

Datum: 18.07.13 16:43

http://www.icb.as/article.asp…epartmentID=163&nLanguageID=1

Tady píšou pouze částky 2 900 + 600, tak nevím, teď jsem z toho jelen... *ee*

doplněno 18.07.13 16:51:

Tak to padá, jedna osoba za celý byt 1+kk zaplatí měsíčně 5 600 + 1 200 inkaso! *bum*Informovala jsem se formou SMS...

Datum: 18.07.13 16:36

Za 4100... to se mi nezdá: 2900 za privát/měsíc + 600 inkaso za osobu/měsíc + 2050 nájem za osobu/měsíc. Dohromady za 5550. A to už mi přijde dost.

doplněno 18.07.13 16:37:

Koupelna a WC tam musí být, jinak by to nemohli prodávat jako obytný prostor.

Od: ron*
Datum: 18.07.13 13:19

Já bych se snažila promluvit, pokud to půjde, ještě s tou druhou podnájemnicí. Ta by Vám určitě řekla, jak jsou dodržovány všechny smluvené podmínky podnájmu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.