Nedoplatek na energiích

Od: Datum: 16.07.13 20:45 odpovědí: 6 změna: 16.07.13 23:17

Hezký večer všem,

možná ze sebe udělám hlupáka, ale nedá mi to spát, a chtěla bych znát názor znalejších lidí :)

S manželem jsme se odstěhovali z podnájmu z panelového domu. Vše proběhlo dá se říct v pořádku, odevzadali jsme byt, paní jsem nechala půlku vratné kauce na případný nedoplatek a drobné opravy, odevzdali jsme klíče, asi tak jako všude jinde... Druhý den telefon, paní mi volá jestli bych jí nevrátila i tu půlku kauce kterou mi odevzadala v hotovosti. Na otázku co se děje mi řekla, že se bojí, že ta částka 4000,- nebude stačit ani na nedoplatek (nedoplatek který bude až příští rok cca v květnu) a jestli bych ji prý peníze nevrátila. Řekla jsem že když bude nedoplatek, zaplatím ho příští rok, navíc, manžel pracuje s paní v práci, takže nehrozí že bychom se dluhu vyhýbali, a ani takový nejsme.

Večer mi paní volá znovu a se skleslým hlasem mi říká, že to prý "spočítala" a že nedoplatek co bude až pomalu za rok bude 9000,- Zarazilo mě že tohle by byl nedoplatek za 6měsíců, když za celý loňský rok jsme měli nedoplatek 4000,- a na půl rok co jsme tam ještě bydleli - letos - jsme zálohy zvedali. Paní se mě zeptala, zda jí těch 9000,- nepošlu hned. V šoku jsem se zasmála, nevěřila jsem tomu a přišlo mi to trošku divné, na odpověď že ne, mě poprosila, jestli jí prý nebudu posílat alespoň tisíc korun měsíčně, a jakoby si u ní spořit. To mě dostalo. Hovor skončil.

Druhý den mi volá opět znovu. Že prý volala do tepláren, a že jí prý potvrdily že opravdu bude ten nedoplatek 9000,-. Buď jsem hloupá, nebo tomu nerozumím, ale každý rok v lednu, přišli k nám pánové a opisovali vodoměr a stavy spotřeby na topení. Až pak pomalu v květnu, jsme věděli, podle vyúčtování jakou budeme hradit částku, nebo jestli bude přeplatek.

Letos na jaře, než jsme odešli, jsem se pídila jak jsem mohla po tom, abych věděla jak na tom jsme, jestli budeme nebo nebudeme doplácet. Nikdo mi nebyl schopen říct, jestli nedoplatek bude a vůbec v jaké výši, a všude jsem slýchala, musíš počkat až na vyúčtování. Ani paní domácí tenkrát nevěděla, a najednou to umí spočítat, a najednou to každý ví, že budeme doplácet a dokonce 9000,-

Hlava mi to nebere, tak se ptám, zkouší ze mě paní vytáhnout penízky, a nebo má pravdu, a je možné aby někdo věděl, nebo aby se dalo spočítat, že od ledna do června letošního roku jsme projeli takvou to částku? Mě se zdá že je to hloupost, ale třeba se pletu...

Omlouvám se za vyčerpávající dotaz, a předem moc děkuji za odpovědi :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bonie*
Datum: 16.07.13 20:52

osobně si myslím, že chybou je, že jste neudělali odečty a z nich vyúčtování k danému datu. Tak jste mohla vědět na čem jste.

doplněno 16.07.13 21:02:

všechna vyúčtování jdou udělat mimo termín, většinou za poplatek ale jdou.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lebka
Datum: 16.07.13 20:57

Bohužel to nás napadlo až pozdě... :-/ Ani nevím jestli to tak jde, protože když jsme se tam nastěhovali, vím že příští rok na to paní domácí naháněla předchozí nájemníky protože ti měli nějaký nedoplatek.

Datum: 16.07.13 21:25

Pokud je zúčtovací období od 1.1 do 31.12 tak doplatek se odvíjí až od toho kolik enegrigie do 31.12 spotřebujete, takže teď lze maximálně zjistit kolik energie mělo být spotřebováno a kolik je současný stav, podle toho se dá odhadnout stav, ale je jasné, že za zimu je větší spotřeba než přes léto. Nechal bych si od paní zjistit kolik je stav počítadel a spočítal kolik energie se zaplatilo zálohama a kolik se doplácí za tich půl roku. To bych jí dal.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: macaudio
Datum: 16.07.13 21:56
Asi to trochu nechápu. Když jste nastupovali do podnájmu, jistě jste opsali stavy. Když jste končili tak taktéž. Víte tudíž, kolik jste čeho spotřebovali. Víte kolik jste zaplatili na zálohách. Tak teď si třeba z minulého vyúčtování spočítáte cenu za kwh a za m3. Nebude to samozřejmě úplně přesné, ale pro orientaci dostačující.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.13 22:38
avatar

Ať si paní majitelka nechá na energie vystavit mimořádnou fakturu někteří dodavatelé vystavují mimořádnou fakturu zdarma, jiní za mírný poplatek.

A zaplaťte jen skutečnou spotřebu. V žádném případě nedoporučuji paní dávat nějakou zálohu nebo si u ní "spořit".

___ Na mne to působí dojmem, že Vám majitelka nemá v úmyslu předložit vyúčtování. Možná si chce takto "přivydělat".

Ohodnoceno: 2x
 
Od: au1
Datum: 16.07.13 23:17

nic jí nedávejte, podle mě je i chyba že jste jí ponechala půlku kauce jen tak... pravidelné měsíční zálohy jste platila, ne? Já na vašem místě bych si co nejdřív zjistil stavy měřidel v bytě (nevím,jak dlouho jste z bytu pryč), abych je alespoň orientačně znal v době odstěhování. Pak samozřejmě počkáme na vyfakturování služeb, jinak nikomu nic za energie neplatit. Pokud majitelka bytu tak nutně potřebuje srovnat účty hned, ať si nechá vystavit mimořádné vyúčtování. Poté by se porovnala vyfakturovaná částka s tím, kolik jste zaplatili na zálohách.
Pokud jste po poslední doplácení zvedli zálohové platby (zřejmě majitelce bytu?), pak to bylo na základě požadavku energetických společností, které samy určují zvyšování zálohových plateb tak, aby vás spotřeba vyšla v dalším roce dle skutečné spotřeby z předchozího roku šul nul.
Takže nějakým doplatkům bych moc nevěřil, možná za vytápění. Ale ani tak bych nezaplatil, dokud neuvidím vyúčtování. A nějaké spoření u paní majitelky po tisícovce měsíčně na nepodložené doplatky, to už člověku začne šrotovat v hlavě, že opravdu není něco v pořádku ;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.