Plot a co je za plotem

Od: Datum: 16.07.13 14:42 odpovědí: 13 změna: 10.08.13 23:52

Zdravim,tak jsem patrala,zda nema nekdo podobne neprijemne "vztahy",ale uplne stejne jsem nenasla.Mam dotaz ohledne plotu.Ze zakona,pry,je nejak urceno,ze ktere strany ma kdo povinnost postavit plot..Jenze jde o to,ze je ruzne,jak se na pozemek divate,zda zespodu,ci zeshora..nevi nekdo,jak tento,snad,zakon,v praxi je pouzitelny?A pokud ma nekdo za plotem-nami zaplacenym,postavenym-jen klumpy,a vse pachne a pada na nas plot atd.,neni na to nejaky zakon?MU se distancuje a ostatni to maji k dobre zabave,,,ale poradit,pomoci to nikdy nikdo.Kazdy,byt na malinke vesnici,si jak se rika,hrabe na svem,a zije z drbu,a vse,co je viditelne,ale netyka se primo jich..Je to hrozne,horor,ale zatim se nenasel nikdo,kdo by nam neco kontretniho poradil..Vetsinou,tak to prodejte..Proc bychom museli my odejit a ten,kdo nas nici a terorizuje si bude spokojene bordelarit dal?!Dekuji za pripadne zpravy s radami nebo dokonce primo s dohledanymi zakony.K.K.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.07.13 14:51

Pokud vím, tak nikdo nemá povinnost mít plot. Je pouze vaše povinnost zabránit, aby např. vaše slepice chodily k sousedovi. Takže pokud máte slepice či psa vy a ne on, je to vaše starost.

doplněno 16.07.13 14:57:

Tady máte vybrané pasáže zákonů: http://cs.wikipedia.org/wiki/Plot

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 16.07.13 14:57

Ze zakona,pry,je nejak urceno,ze ktere strany ma kdo povinnost postavit plot.
A gdo vám to nakecal? Zvykem pochopitelně bylo a je, že ta pěknější strana je k sousedovi, ven, logicky. Všimněte si starých plotů. Co padá, smrdí tak na to máme ObčZ - obtěžování, hygienu. O zásah se žádá!.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.13 15:33
avatar

Z praxe se spíše dá škaredší strana k sousedovi, přeci ten kdo financuje a staví ten plot- jeho volba.

Proč když si postavím plot bych se měl ze zahrady/dvora dívat na jeho škaredší část? ... Něco jiného by bylo kdyby soused půlku zaplatil, pak by se dalo diskutovat, případně kdyby měl velké námitky před zahájením montáže. Soused si "může" za ten můj plot dát přesi svůj, klidně pozlacený a ozdobný... to už je jeho věc.

Kde se pletu? ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 16.07.13 16:45
avatar

Zvykem je aby pěknější strana byla do cesty, aby kolemjdoucí mohli obdivovat jaký máme krásný plot. (pokud teda má takovou stranu)

Vůči sousedovi je to asi jedno. Tam podle vkusu každého soudruha. Kdo se nechce dívat na sloupky, tak je dá na sousedovu stranu. A kdo se chce pochlubit i sousedovi jaký má krásný nový plot, tak si je dá k sobě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gero*
Datum: 10.08.13 09:22

Také jsem to četl, že pěknější strana ma byt k sousedovi, a také to, že majitel si stavi plot na pravé straně, pokud stoji před pozemkem,/ před vstupem na pozemek/. Ale ja ho s manželkou stavěl i vlevo, protože ten vyčůrany soused, nám na naš dotaz, kdy si bude stavět plot, nám odpověděl, během dvou minut, že on nema peníze na plot, hned na to, že plot nepotřebuje, a pak, že se asi budou stěhovat, jasně, že jsme hned věděli, že nás chce donutit abychom si ten plot postavili sami, což jsme udělali protože máme velmi ostrého psa , německý ovčák, a nechci aby byl zavřený, ale sousede ma ještě většího psa, takže reakce, že on plot nepotřebuje je přímo jako by to řekl nějaký mentálně postihnutý člověk.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jh*
Datum: 16.07.13 16:25

Postavte zeď vysokou 2,5 m to vám zabrání sledovat sousedův nepořádek a i s tím smradem by měla pomoci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fribble*
Datum: 16.07.13 16:31

Na vesnici se dlouho tradovalo, že majitel pozemku oplocuje pravou stranu při pohledu z cesty. Údajně za Rakouska to bývalo i v nějakém zákoně, pak z toho byl jen zvyk. Dnes, pokud vím, to žádný předpis neupravuje a záleží jen na dohodě sousedů. Pokud není možná, zbyde to na vás a vaší kapse - ale pozor, nový plot je stavba na ohlášení.

doplněno 16.07.13 16:35:

Co se týká starých plotů (plaňkových), tak plaňky se tloukly ze sousedovy strany ne že to byla hezčí strana, ale protože staviteli se zvětšil pozemek o pruh šířky kun a to bývalo i 20cm.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 17.07.13 05:20
Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 16.07.13 19:08

Má něco opřeného o Váš plot? Padá Vám kvůli tomu? Tak mu v noci pomozte spadnout úplně, a po sousedovi požadujte náhradu škody. Příště to neudělá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gero*
Datum: 10.08.13 09:25

Přesně tak, souhlas,,,

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.13 22:44
avatar

Vlastnictví existujícího povoleného plotu se skutečně vede na katastru. Zajděte tam, měli by to tam mít zaznamenané, komu který plot patří. Pokud Vás soused jakkoliv obtěžuje, můžete to řešit. Začal bych ale smírně - pošlete sousedovi doporučený dopis, kde ho upozorníte na věci, kterými omezuje Vaše vlastnická práva. Kopii můžete stejným doporučeným dopisem poslat na obec. Dejte sousedovi nějaký termín pro odstranění závad. Když nebude reagovat, nebo odstranění závad odmítne, můžete postupovat dál. Bohužel není jasné, čím konkrétně Vás soused obtěžuje a co má u toho plotu. Lze to považovat za stavbu? Za skládku odpadu? Zamořuje půdu? Způsobuje stínění Vaší nemovitosti? Podle toho můžete poslat podnět buď na stavební úřad, jít na policii, hygienickou stanici. Před tím samozřejmě vše kvalitně fotograficky zdokumentujte, nejlépe v různou denní dobu. Můžete i přizvat nějaké svědky kvůli zápachu. Můžete zajít na obec a požádat o místní šetření. Možností, jak řešit takový problém je skutečně mnoho.

Nezapomeňte ale, že jakýkoliv takový postup z Vaší strany bude soused asi považovat za akt nepřátelství a těžko říct, jak se zachová. Může Vám začít dělat třeba ještě větší naschvály a Vy budete muset svoje metody taky přitvrdit.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: laik
Datum: 10.08.13 23:50
Je zajimave, ze zakon se o plotech zminuje jen minimalne: (soucasna verze zakona platici do konce roku; uplne novy zakon platici od 1.1.2014).
Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 10.08.13 23:52
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.