Lze vytopit pokoj svíčkama?

Od: Datum: 15.07.13 23:47 odpovědí: 15 změna: 31.12.14 09:36

Zimní období, pokoj cca 20m ctverecnich, zavrene okno, dvere do zbytku bytu take, topeni zcela na nule. Lze pouze svickama a lidskym teplem jednoho cloveka takovyto pokoj vytopit na rekneme 21 stupnu? Otec tvrdi, ze je to vylouceno, ze by bylo nutno mit zapaleno stovky svicek. Kdekdo tvrdi opak, ze bohate staci dve tri svicky. Obe alternativy povazuju za nesmysl, to ale kde je to optimum?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 15.07.13 23:50

Dobrý den, Váš otec je moudrý a zkušený člověk. Toť vše. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x

Od: mowla*
Datum: 15.07.13 23:58

Obě alternativy jsou možné - protože ´zadání´ obsahuje velké množství neznámých*) - podobně se můžeš zeptat, jestli na vytopení domu stačí jedny kamna. Variantu "dvě tři svíčky" ale osobně považuju za marginální až silně nepravděpodobnou. ;)

*) výhřevnost jedné svíčky, tepelný výkon člověka, tepelný ´odpor´ místnosti (zdí, stropu, podlahy, dveří, okna), vnější teplota - pokud tyto parametry dodáš, je stanovení potřebného počtu svíček jednoduchým výpočtem

doplněno 16.07.13 00:34:

Axus: Ještě jsi nevzal v úvahu měrnou tepelnou kapacitu a hmotnost ohřívaného zařízení místnosti a stěn. Já jsem zase - pro jednoduchost, mezi parametry mnou uvedené tohle nezahrnul vůbec, jen jsem uvedl, jak spočítat množství svíček potřebné ke kompenzování tepelných ztrát. ;) S tím, že výhřevnost materiálu svíček je třeba dát do vztahu s dobou jejich hoření.

doplněno 16.07.13 00:37:

Humbucker: Tvá odpověď je podobně ´neurčitá´, jako původní dotaz - "20 lidí" se v dobře zaizolované prostoře za "pár hodin" ´uvaří ve vlastní šťávě´...

Od: zdendahera
Datum: 31.12.14 09:36

Od: danecekdan*
Datum: 16.07.13 00:11

Vytopit lze, ale lze se také otrávit nedostatkem kyslíku...

Datum: 16.07.13 00:31

Z nedostatku kyslíku OTRAVA? Měl jsem za to, že jedině snad udušení. *nevi*

Od: axus®
Datum: 16.07.13 00:24

Parafinovy vosk ma vyhrevnost cca 42MJ/kg, vazi-li jedna cajpva svicka napr. 16 gramu, obsahuje zhruba 672kJ energie.

Merna tepelna kapacita vzduchu je zhruba 1kJ/kg/K, to znamena, aby se ohral 1 kg vzduchu o jeden stupen Celsia, je potreba dodat zhruba 1kJ energie.

Vzduch v tve mistnosti (bezne vysky) bude vazit zhruba 65kg, jedna svicka tedy bude teoreticky schopna vyhrat tento pokoj o cca 10 stupnu Celsia.

To se ale ve skutecnosti samozrejme nestane.

Budeme-li pocitat tepelne ztraty mitnosti napr. 1kW (a odbornici na tuto oblast me muzou opravit na realnejsi hodnotu), plyne nam z toho, ze kazdou sekundu pokoj ztraci energii 1kJ. Za dobu horeni jedne 16g svicky, coz muze byt treba i 5 hodin, cini ztrata jiz 18MJ tepla.

Je tedy videt, ze na pouhe vyrovnani ztrat je potreba za takovychto podminek asi 27 soucasne horicich svicek. Teprve dalsi svicky by zacali pokoj ohrivat. Aby ho napriklad ohraly z nuly na onech 21 stupnu, bylo by potreba soucasne zapalit minimalne dalsi dve svicky, kdy kazda zvladne prave zhruba 10 stupnu Celsia.

doplněno 16.07.13 00:25:

Zapomel sem na lidske teplo, ale myslim, ze i tak to tvori dobry obrazek.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 16.07.13 00:34

Ahoj. Doplnil bych, že třeba asi 20 lidí dokáže nafunět 3-4 st.C. za pár hodin.

Datum: 16.07.13 00:50

21°C asi těžko. Vemte si o 1 vrstvu zimního oblečení více a taky to dáte. Nebo se otužujte *smich* znám chlapa co klidně v mrazu dojde prohrnout sníh v kratasech, aby si prohrnul cestu k barelu s vodou na koupání *smich*

Od: buss®
Datum: 16.07.13 00:54

Nejde to, ostatně stačí vyzkoušet. Já to vyzkoušené mám a ne jednu svíčku. Používalo se to např. ve stanech, proč v horách mrznou horolezci?

Datum: 16.07.13 14:25

Před časem jsem četl,že na západ od našich hranic postavili experimentální dům energeticky tak nenáročný,že jej dokázal vytopit dech psa.Takže pokud máte podobný dům,odpověď na Vaši otázku zní,ano.

Od: dery®
Datum: 16.07.13 16:28

Souhlasím s Vaším otcem

Datum: 16.07.13 16:54

Je samozřejmé,že vytápěný výkon musí být v rovnováze se ztrátovým výkonem.Domnívám se,že v běžném domě,i když zatepleném polystyrenem,jsou tepelné ztráty nad možnost několika svíček.Když k tomu přidáme nutnost odtahu spalin a přívodu nového vzduchu,pak asi bude bilance pro teplo silně negativní.Je to příklad lihových krbů,kde se nikdy nepodaří s takovým zařízením místnost vytopit.

JABRAKA

Datum: 17.07.13 00:01

Pokud by měla ta místnost stěny z materiálu podobného vakuu, zcela jistě by to bylo možné. Takže to jde jen teoreticky, prakticky se stěny vždy zvenku silně ochlazují a teplo uniká pláštěm budovy, tepelnými mosty, okny. Třeba v cizině se dnes staví domy, které mají zvenku beton a zevnitř polystyren - ale ani polystyren není dokonalá izolace.

Já třeba jsem v zimě zkusil vytopit jednu místnost v chatě se stěnami asi 5 cm tlustými - dřevo + sádroš. Velká kachlová kamna + 3 elektrická topení: 2x infra a jedno žebrové. Vše naplno jelo, spálil jsem za 5 hodin hromadu dřeva a uvnitř se zvedla teplota jen na nějakých 10 stupňů. Venku bylo -10. V létě je ve stejné chatě klidně 40 nad nulou. Naopak kamarád v novostavbě v zimě prakticky netopí, vyhřeje mu to celkem dobře i slunce, které jde do jižních oken. Takže vše je možné, jde jen o kvalitu izolace.

Datum: 17.07.13 09:10

Velice težké , skupina o asi 5 lidech dokáže teplotu v místnosti zvýšit asi za hodinu o 1-3°C ovšem dál už to tak rychle nejde. Zavřete okna dveře mistnosti ted uzavřete. Zapálite svíčky , oheň spaluje kyslík a lidé vdechují kyslích a vydechují oxid uhličitý takže se udusíte...

Datum: 21.07.13 00:11

Ano, pokud je budete přikládat do kamen :))

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.