Prodej bytů 2 majitelů

Od: Datum: 15.07.13 22:33 odpovědí: 6 změna: 16.07.13 23:54

Dobrý den. Můj příbuzný je spolumajitelem 2 nemovitostí- celkem 5 bytů (vždy se jedná o ideální poloviny). Rád by tyto byty prodal po jednom (jelikož se nedaří prodej celé poloviny domu). Spolumajitel nechce spolupracovat, naopak vše komplikuje. Mohl by mi, prosím někdo poradit, jak postupovat, aniž bychom museli neustále čekat na vyjádření spolumajitele? A zda-li je vůbec potřeba jeho souhlasů? Na koho se případně obrátit? Velmi děkuji za jakékoliv rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pacourek*
Datum: 15.07.13 22:40

Doporučuji počkat na nový Občanský zákoník .Před jeho platností se spolumajitele musíte ptát na souhlas o prodeji (dokonce musíte nabítnou prodej jako prvnímu jemu )až začne platit tohle odpadá

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.07.13 00:35
avatar

Takže podle tohoto vyjádření bude možno prodat cizí majetek bez souhlasu či vědomí majitele? Bordel v právním řádu tu sice máme, ale toto by bylo i tak moc!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.13 11:11
avatar

Proboha, jak jsi přišel na to, že bude možné prodat cizí majetek?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.13 12:08
avatar

No ona mu nepatří faktická polovina, ale polovina ideální. To znamená, že nevlastní poloviční počet celých bytů, ale polovina z každého bytu (vlatní 5 polovin z 5 bytů) a polovina společných prostor. Takže těžko může prodat (v současné době) několik jednotlivých celých bytů. To je taky zřejmě důvod, proč se nikdo nehrne do koupě celé poloviny takového domu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.13 23:54
avatar

Bude to tím, že jsem obdarován nadpřirozenou schopností nejen umět číst, ale i chápat obsah písemného projevu. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.13 12:11
avatar

Spoluvlastnictví nemovitosti je velmi ošidná záležitost, takže o podíl nemusejí projevit zájem ani spoluvlastníci, ani cizí kupec. Spoluvlastníci se však mohou dohodnout o zrušení spoluvlastnictví a o vzájemném vypořádání. Pokud se to nepodaří, může o zrušení spoluvlastnictví rozhodnou soud na návrh kteréhokoli spoluvlastníka. Soud může přikázat nemovitost za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům. Nechce-li nemovitost žádný ze spoluvlastníků, nařídí soud její prodej a výtěžek se rozdělí podle podílů.

Jak to bude podle nového občanského zákoníku? V případě spoluvlastnictví vzniklého po 1. lednu 2014 se povinné předkupní právo ostatních spoluvlastníků (až na výjimky) při prodeji podílu ruší. Pokud spoluvlastnictví vzniklo před 1.1.2014, bude předkupní úrávo stávajících spoluvlastníků trvat ještě jeden rok od účinnosti nového OZ a až poté zanikne.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.