UV lampa odpuzovač hmyzu - princip funkce

Od: Datum: 15.07.13 15:53 odpovědí: 3 změna: 15.07.13 18:23

Chtěl bych se zeptat, na jakém principu fungují takové ty UV lampy proti hmyzu (konkrétně proti komárům), které svítí fialově a uvnitř je spirála, na kterou když sedne hmyz, tak jej zabije výboj. Je jasné, že principem bude ono ultrafialové záření. Jenomže by mě zajimálo, jestli to ten hmyz má spíše jako přirahovat do lampy, nebo odpuzovat od lampy? Všiml jsem si totiž, že když lampa visí před domem, tak se komáři jakoby "schovávají" za kmeny stromů, aby od lampy nebyli vidět, přesto však po použití v lampě je vidět množství zamordovaných komárů. Proč tedy někteří vletí do lampy a někteří se "schovávají"? A proč to některým vůbec nevadí a stejně štípnou (byť je jich málo)? Jak zamezit tomu, aby se tam nechytaly noční můry? A jak je to se zdravotními riziky? Expozice UV záření obecně je přece škodlivá? Ta lampa má příkon asi 40W.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.07.13 16:20
avatar

V první řadě nejde o UV záření (to není vidět), ale o obyčejné, neškodné modré světlo. To láká hmyz dovnitř lampy, kde se přiblíží drátům s vysokým napětím. Následný výboj hmyz usmrtí. Nebezpečí pro člověka nehrozí, pokud nestrká do lampy prsty. Ale ani v případě zásahu proudem se nic nestane (mimo nepříjemného pocitu), v lampě je sice vysoké napětí, ale omezený, pro člověka bezpečný proud.

doplněno 15.07.13 16:22:

Těm můrám asi nepomůžete. Musel byste je přesvědčit, aby tam nelezly *smich*.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: eda*
Datum: 15.07.13 17:24
No a proč to tedy prodávají pod názvem "UV lampa"? Dokonce ta žárovka je značena jako UV. Nějaké to UV tam přeci musí být?
Datum: 15.07.13 18:23
avatar

Je tam zpravidla úsporka, která vyzařuje UV-A, tedy cca 315-400 nm. Je tzv. černé světlo, běžně se jím svítí na diskotékách nebo je v testrech na bankovky. Přitahuje (více méně) hmyz, který pak potupně zahyne mezi vodiči s vysokým napětím. Ale hodně hmyzu se mu stejně vyhne, jak jste správně vypozorovala.

doplněno 15.07.13 18:23:

Omluva, vypozoroval.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.