Jak zavrtat hmozdinky do stare zdi?

Od: Datum: 07.07.13 12:23 odpovědí: 10 změna: 14.07.13 13:08
Dobrý den
Mám starou zeď s hodně vrstvami starých omítek pod kterymi je zeď postavena ze směsi cihel a kamene.
Potrebuji zavrtat několik šroubů, které budou pevne držet protože budou držet zatahovací roletu.
Můj dotaz je jaky postup zvolit? Pokud se zdi dotknu vrtakem, tak se začne omítka drolit a rozpadat.
Děkuji

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 07.07.13 12:30

Musíš hmoždinky (nebo asi lépe chemické nebo ocelové kotvy) umístit až do pevné zdi, ne do omítky. Omítku, která při montáži opadá, pak nahradíš sádrnou nebo novou omítkou. Pokud by se i pak omítka drolila, můžeš ji napenetrovat hloubkovou penetrací, ale ani tak nebude dost nosná na hmoždinky.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.07.13 12:47
avatar

Přesně tak,musíte až do nosné zdi,na omítku prďte,ta se opraví.Pokud máte zeď takovo co píšete,osobně bych použil chemickou kotvu.Ale je to jen můj názor.Odpadlou omítku můžete nahradit i sádrovým šlehaným tmelem,který po zaschnutí břebrousíte.Záleží jak velký kus omítky upadne.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jkr®
Datum: 07.07.13 13:20
Děkuji
Jen mi ještě němi jasné jak postupovat. Mám tedy koupit nejaké dlouhe hmozdinky nebo kotvy pro uchycení?
Pokud odstraním svrchní omítky které se droli tak se dostanu např. 3 - 5 cm než narazím na kamen nebo cihlu.
A ještě jedna věc, jak si dat pozor abych "netrefil" elektricky rozvod? Nemám žádný detektor, díky
Datum: 07.07.13 13:31
avatar

Začnu odzadu.Pokud nemáte detektor a ani nevíte zda tam vede nějaký drát,tak riskněte a buď a nebo. Mrkněte se kolem na zeď jestli tam není podomítková rozvodná krabička,ve které se spojují vodiče. Pak logicky odvodíte zda tam je drát či ne. Drát by měl jít k zásuvce či světlu či vypínači nejkratší a nejrovnější cestou,ačkoliv se také může stát opak.

Při použití chemické kotvy se vyvrtá díra,vysaje či vyfouká prach,natlačí chem kotva a zasadí šroub. Nechá se zatvrdnout. Po zatvrdnutí,opravíte omítku a pak nasadíte co potřebujete.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mowla*
Datum: 07.07.13 13:45

Jaký průměr šroubů potřebuješ?
Pokud není problém v tom, abys omítku v bezprostředním okolí místa vrtání odstranilpředem, opatrně ji oklepej (majzlíkem a kladivem) - tím najdeš, ale nepoškodíš případné instalace.
Ideální by byla chemická kotva - je velmi pevná a přitom nemůže poškodit okolní zeď (např. u ocelové kotvy hrozí - případně, popraskání zdiva), tady - http://www.pattex.cz/chemicka-kotva-plny-material/ - je cca postup její montáže. Jen ve tvém případě bude potřeba před upevněním rolety na závitovou tyč doplnit ´vyklepanou´ omítku a roletu umístit až na ni.

doplněno 07.07.13 14:02:

Osmičku hmoždinku bych ´neriskoval´ - při takovém hloubkovém rozdílu jejího upevnění a namáhání se brzy ´vyžvejká´...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jkr®
Datum: 07.07.13 13:53
Je to lehká Ikea roleta na asi osmičku hmozdinku. Dva šrouby nad sebou cca 2 cm od sebe na obou stranách uchytu. Nic těžkého akorát se za to bude minimalne 2x denne tahat při stahování rolety. Dík
Datum: 07.07.13 14:31
avatar

Pokud máš možnost,postupoval bych takto. Plocháč cca 40x5, navařit na něj v té rozteči šestky či osmičky šrouby,z druhé strany navařit 10-12 tyčku co půjde do zdi,vyvrtat,použít chemickou kotvu,usadit ty držáky,nechat zatvrdnout,opravit omítku a nasadit roletu. je to sice pracnější,ale pokud máš starý barák a budeš chtít vrtat do zdi díry 2 cm od sebe,může se ti to vydrolit a vznikne jedna díra a pak potřebuješ usadit vždy dva šrouby na každou stranu a jak píšeš budeš za to denně tahat.

Nebo můžeš dát do omítky laťku z bukového či jiného tvrdšího dřeva.Já nevím Píšeš že máš ccsa 5 cm omítky,tak vodováhou vyznačím rovinu,vyznačím si tvar laťky,cca 5x5 cm nebo méně,odstaním omítku,navrtám laťku na zed,popravím omítku kolem,použiju akryl,či silikon akryl a na laťku připevním roletu.

možností je spousta.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.13 17:11
avatar

Zřejmě nehrozí v tomto místě přítomnost kamene,spíše jen nade dveřmi betonový překlad.To bych nějakou vrtací zkouškou malým vidiovrtákem ověřil a pak teprve tou osmičkou dovrtal.Díra musí být dostatečně hluboká,minimálně o 1 cm více jako příchytný vrut.Pokud se stěna přece jen drolí příliš,po vyvrtání otvoru bych jej chemickou kotvou úplně zaplnil a po vytvrdnutí znovu opatrně odvrtal.Hmoždinku bych zalepil totéž kotvou.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jh*
Datum: 07.07.13 18:42

Nejrychlejší cesta turbohmoždinky, předvrtat delším vrtákem 6kou a potom přímo zašroubovat. Viz google turbohmoždinky nebo youtube

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jkr®
Datum: 14.07.13 13:08

Tak jsem koupil chemickou kotvu.

jeste než jsem hmotu stačil naplnit do otvoru tak mi to stvrdili a zlomil jsem plnicí pistoli.

Koupil jsem novou tak to zkusím znovu.

snad to stihnu rychleji než minule.

za par minut do bylo tvrde jak skala a už jsem s tím v pistoli nehnul.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.