Řešení odpadu + okno u souseda

Od: Datum: 07.07.13 11:52 odpovědí: 6 změna: 14.07.13 22:30

Dobrý den

řeším dilema

budu zvýšovat RD a na půdě dělat podkrovní byt a protože jsem se rozhodl, že koupelnu umístním na druhé straně od stavající v přízemí musím nějak vyřešit odpad.

může tady "desítku" odpadovou trubku zasadit do zdivá které má tloušku 50 cm?

vést ji pod chodníkem nemůžu kvůli malému sklonu

další věc co mě strápí je ten, že se stavba také povede na hranicí pozemku a bylo mi řečeno, že ve štítě okno nemůžu mit vzhledem k protipožarní ochraně sousedá proto mě zajímá jestli se to dá nějak obejit popřípadě vyřešit tak, abych nemusel dávat okno střešní

děkují předem za všechny rady

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.07.13 16:50

Nemusí být na rekonstrukci podkroví zhotovený projekt? Potom by jste tyto věci jako štítové okna a odpady měl řešit přímo s projektanem. Zaprvé na to má školu, prochází různými školeními a má načtené různé zákony, vyhlášky a dovede se v nich orientovat a za druhé za to bere peníze. Alespoň by to tak teda měla být. Nějak nemůžu pochopit, co má společého odpad z podkrovního bytu v x tém patře s chodníkem? Možná by pomohl plánek nebo fotka. Jestli se nepletu, tak venkovní průměr HT potrubí je 110mm. Osobně bych jí do zdi nezasekával, jelikož by se tím snížil tepelný odpor zdiva v daném místě a vznikaly by tam tepelné mosty. Při rekonstrukcích, alespoň co mám zkušenost a co jsem viděl se odpady tahají vnitřkem budovy, většinou v rohu místnosti. Takže dle mého názoru svést do sklepa a tam spádovat do další místnosti, kde se napojíte na odtok ostatního odpadu do kanalizace.

doplněno 07.07.13 16:52:

Pokud není možné vést v daném místě odpad kvůli tomu, že pod koupelnou je třeba ložnice či obývák, je nutno přehodnotit půdorys podkrovního bytu a dát tam koupelnu s WC nad stávající koupelnu s WC nebo alespoň v její těsné blízkosti, aby jste se mohl napojit na toto odpadní potrubí.

doplněno 07.07.13 20:53:

uska: obávám se, že pokud to bude jednou povolené a skolaudované, tak má nový majitel smůlu

Ohodnoceno: 0x

Od: sstav
Datum: 07.07.13 19:32

projektant co se okna týče radil, že s oknem neuspěju na úřadě ale nedalo mi to, protože jsem to už viděl vícekrat že to musí jit tak jsem se chtěl zeptat na postup jestli někdeo nebude moudřejší

Od: uskaŽ
Datum: 07.07.13 20:43

Fakt s oknem normálně neupějete, to je jasný. Ale můžete zkusit jít na vyjímku to tak, že si necháte nové plány na domek odsouhlasit sousedem = na plány se podepíše se slovem "souhlasím". Bude na uvážení st. úřadu, zda vám vyjímku povolí nebo ne. Problém bývá v budoucnu, kdy soused se odstěhuje a nový majitel si začne stěžovat na okno ve štítě.

doplněno 07.07.13 20:57:

repkin - jasně, že nový majitel má smůlu. A proto st. úřad vyjímky nerad uděluje, aby tím předcházel dalším nepříjemnostem.

Datum: 07.07.13 22:20

Pokud máte klasickou řadovku spojenou štítem se sousedem, skutečně Vám ve zvýšeném štítu nikdo okno nepovolí. Je to i blbost - co když to soused taky zvedne o štok? Potom budete bez okna? Přece klasicky se tato situace řeší pěkným velký vikýřem se sedlovým tvarem střechy. Vypadá to dobře, zvětší to využitelný prostor a nemá to nevýhody střešních oken. Určitě by to do projektu šlo nějak dostat, vidívám to na hodně rekonstrukcích.

Ten odpad je problém kvůli hluku. V anglii to řeší vedením po vnější stěně - té co není do ulice samozřejmě. Vznikne něco jako takový komín.

Datum: 09.07.13 19:53

Spíše bych to přirovnal k okapu. Sousedi od mé přítelkyně se nikoho neptali, na jejich barák nalepili ten svůj (samozřejmě cca +/- 20 let nazpět) a tak jim zazdili okno do koupelny a WC, díky čemuž je tam teď vlhkost.

Od: ga
Datum: 14.07.13 22:30

Okno problematické být může a nemusí, záleží jak se k věci postaví dotčený vlastník sousední nemovitosti. Výjimka možná je, by se za rozhodnutí platí správní poplatek ve výši 5000,- Kč, ale obávám se, že prostý souhlas souseda stačit nebude a měla by zde vzniknout smlouva o věccném břemeni jako oboustranný právní akt mezi smluvními stranami. Záleží zde pouze na posouzení vašho místně příslušného stavebního úřadu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.