Domovní alarm - výměna baterie

Od: Datum: 05.07.13 11:22 odpovědí: 9 změna: 05.07.13 19:24

Zdravím!

Začal mi v rodinném domě pípat každé půl hodiny alarm (FBII XL-2S) a podle různých informací na webu se jedná o to, že je vybitá záložní baterie. Kde takovou baterii sehnat, případně jak to pípání nadobro umlčet (alarm nepoužíváme)? Budu vděčný za jakékoliv konstruktivní rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 05.07.13 12:06
avatar

Najděte centrálu (řídící jednotku) od alarmu. Bývá to plechová krabice velikosti přibližně 30x30x10cm.

Napájení do ní je pravděpodobně již vypnuté, jinak by se baterie průběžně dobíjela, ale raději na to nespoléhejte, buďte opatrný, jde o elektřinu.

Dvířka centrály bývají uzavřena na šroubek, po povolení lze dvířka otevřít, počítejte s tím, že otevření způsobí alarm. Uvnitř najdete akumulátor, staží odpojit (vysunout) konektor a zabezpečovačka (pokud není napájena ze sítě) je umrtvena...

doplněno 05.07.13 12:14:

... pokud budete chtít alarm zprovoznit, novou baterii najdete buď v nabídce výrobce zabezpečovačky, případně na ges.cz nebo gme.cz - ale v tom případě zkontrolujte, zda je alarm napájen ze sítě...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: singha*
Datum: 05.07.13 13:34

A pokud je napájena ze sítě (což je asi náš případ), tak co pak? Snažit se to odpojit svépomocí nebo přenechat odborníkovi? (Nerad bych tady trávil celý víkend s pištícím alarmem.)

Od: hop®
Datum: 05.07.13 14:01
avatar

Každý podobný alarm je napájen především ze sítě (baterie je pouze záloha kvůli případnému výpadku elektřiny) a měl by mít svůj samostatný přívod a jistič, ovšem u starších instalací toto nikdo nezaručí.

Pokud je však zabezpečovačka zrovna napájena, nevidím důvod, proč to hlásí slabou baterii, ta by měla být průběžně dobíjena. Nedělali jste v nedávné minulosti nějaké úpravy na elektroinstalaci, při kterých byste ji nechtěně odpojili od sítě?

Neznám přesně tento alarm, pokud nikdo jiný neporadí, večer se juknu na funkce a zapojení...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: singha*
Datum: 05.07.13 15:36

Odpojené to určitě nebylo. V minulosti to vždycky pištělo jen po výpadku elektrické sítě a po zadání kódu byl klid.

Jestli se baterka dobíjí nebo ne, to opravdu nevím. Každopádně na keypadu při pípání bliká kontrolka AC/LB. Na níže uvedené adrese jsem našel vysvětlení, co to znamená, když keypad pípá a co se s tím dá nebo nedá dělat (po kliknutí na otázku What does it mean if the panel is beeping?) :

http://www.entouch.net/assets…s/alarm/alarm-systems.htm#FBI

Takže pomalu začínám chystat kladivo :)

Od: hop®
Datum: 05.07.13 16:20
avatar

Štípačky budou stačit *smich*

Zabezpečovačka možná nějak detekovala sníženou kapacitu starého záložního akumulátoru. Asi bych otevřel centrálu, odpojil zabezpečovačku od přívodu napětí a pak tu baterii. Jen pozor na případnou zálohovanou venkovní sirénu, ta umí křičet dost dlouho a dost hlasitě, takže až se po otevření skříňky rozeřve, tak ji kódem vypnout...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: singha*
Datum: 05.07.13 18:21

Jj, snížená kapacita akumulátoru.

Skříňku už jsem otevřenou měl a venkovní sirénu to nespustilo.

Od: zabu
Datum: 05.07.13 16:56

FBI systém konrétně neznám, tak jen pár obecných rad. Každé zabezpečovací zařízení má tři módy a jejich modifikace. ARM neboli hlídání, DARM neboli nehlídání-pohotovost-prostě jste doma a alarm nehlídá. Kromě těchto dvou, má ještě třetí mód-servisní. Tehdy jsou odstavena veškerá čidla, je odstaven koncový spínač krytu samotné ústředny, takže je možné, ji "beztrestně" otevřít, aniž by to vyvolalo poplach. Naopak, zůstaává v činnosti napájení celé ústředny a hlavně, jak tu někdo psal výše, napájení-signalizace do venkovní, zálohované sirény. Ta spustí okamžitě, jakmile ztratí napájení od ústředny. Takže pokud chcete odstavit to pípání, tak podle návodu který určitě máte, vypnout uživatelský kódem ústřednu z hlídání, to zaprvé. Pak máte dvě možnosti, opět podle návodu k ústředně zkusit ByPass té hlášky, pokud existuje.

Nebo použít tzv servisní kód. A tím ústřednu dostat do servisního módu. Ten servisní kód Vám ten kdo to montoval možná dal, nebo si ho nechal pro sebe - záleží v jakém režimu Vaše zabezpečovačka běží. Autonomní nebo připojený na hl. agenturu. Koukněte do dokumentace od ní. Možná Vám ho tam montér poznamenal. Možná tam máte ještě kód z výroby, ten bývá v návodu uveden.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: singha*
Datum: 05.07.13 18:48

Momentálně to nehlídá (DISARM). Původní majitel domu nám zanechal uživatelský manuál, ve kterém ovšem není popsáno řešení naší konkrétní situace (slabá záložní baterie) a není tam ani servisní kód.

Co se stane, když to celé vypnu jističem? (pokud ho najdu, není označený) ... začne řvát venkovní siréna?

Od: zabu
Datum: 05.07.13 19:24

Záleží na tom, jaká to je siréna. Jestli je zálohovaná nebo ne. Jak a jak je ovládaná, drátově nebo bezdrátově?

Pokud v siréně není zálohovací baterie, pak nic nehrozí, pokud to není bezdrátová siréna. V siréně není nic, co by houkalo při odpojení napájení(shození jističe). A nezáleží na tom jak je ovládaná. Pokud by jste shodil jistič u zálohované sirény, začne ječet.

Pokud nevíte co tam máte, tak jedině žebřík, otevřít a podívat se, ssebou štípačky nebo šroubováček na odpojení napájení sirény. Jakmile ji otevřete, začne asi houkat. Buďte na to připravený, už hezkejch pár montérů takhle spadlo ze žebříku. Ono to jinak zní zezdola a ze vzdálenosti 30cm do obličeje. Rychle sundat kryt. Pokud je samotná siréna uvnitř na konektor tak odpojit, nebo ze vzteku odštípnout. Potom odpojit baterku - pokud tam je, A nakonec najít napájení a odpojit. Bude to buď přívod z ústředny nebo z nějakého adaptéru poblíž-uvnitř v budově. Zavřít sirénu a nechat zatím svému osudu. No a teď už můžete dovnitř do śtředny. I když ji teď otevřete ve stavu v jakém je, začne houkat max vnitřní siréna, pokud ji tam máte. Máte dost času na to, otevřít ji a najít a shodit napájení buď jističem nebo uvnitř ústředny.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.