Trvalý pobyt v bytě

Od: Datum: 04.07.13 16:06 odpovědí: 8 změna: 05.07.13 05:23

Zajímá mě taková věc. Když jsem kupoval byt (od známého) ještě nějakou dobu měla v bytě trvalý pobyt (TP) jeho žena. Po dohodě se odhlásila po nějaké době. Teď k dotazu, ne že bych jim nevěřil, ale jak nejlépe ověřit jestli se odhlásila popř. zda v bytě není nahlášen ještě někdo jiný z dřívější doby? Úřednice na UMO mi říkala, že to nemám řešit, že TP v bytě oni evidují pouze na adresu nikoliv na jednotlivé byty (i při mém přihlašovaní vůbec číslo bytu vědět nechtěla). Pak by mne ale zajímal význam TP, jak případný exekutor pozná v jakém bytě člověk má TP např. v paneláku s 50ti byty? Děkuji za případné informace


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.07.13 19:37
avatar

http://portal.gov.cz/app/zako…&nr=133~2F2000&rpp=100#parCnt

133/2000

§ 10

(5) Změnu místa trvalého pobytu občan ohlásí ohlašovně v místě nového trvalého pobytu...

(6) Při ohlášení změny místa trvalého pobytu podle odstavce 5 je občan povinen...

c) doložit vlastnictví bytu nebo domu, nebo doložit oprávněnost užívání bytu, anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. Takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny. Za oprávněnou osobu se považuje osoba starší 18 let, způsobilá k právním úkonům, která je oprávněna užívat objekt uvedený v odstavci 1 nebo jeho vymezenou část (např. byt nebo obytnou místnost), anebo je provozovatelem ubytovacího zařízení, kde se občan hlásí k trvalému pobytu.

§ 12
Zrušení údaje o místu trvalého pobytu

(1) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu,

c) zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část.
(2) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místě trvalého pobytu podle odstavce 1 písm. c) jen na návrh vlastníka objektu nebo jeho vymezené části ...
doplněno 04.07.13 19:42:

(8) Ohlašovna sdělí vlastníkovi objektu na jeho písemnou žádost jméno, popřípadě jména, příjmení a datum narození občana, k němuž vede údaj o místě trvalého pobytu, odpovídající adrese objektu. Sdělení ohlašovny podle věty první musí být vlastníkovi objektu doručeno do vlastních rukou.

doplněno 04.07.13 19:46:

Odhlásit z TP se nikdo nemůže, takže paní asi kecá. Odhlásit jí musí vlastník objektu (domu) nebo jeho vymezené části (bytu). Takže vy.

doplněno 04.07.13 19:54:

Úřednice má zčásti pravdu a zčásti ne. Na byt se nepřihlašuje, pravda, jen na popisné číslo, ale vzhledem k tomu, že přihlašovaný musí být buďto majitelem bytu, anebo dokládat oprávněnost jeho užívání (nájem. smlouva), měla by vám sdělit, kdo se na vaše popisné číslo, v souvislosti k oprávněnosti užívání vašeho bytu, přihlašoval.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.07.13 20:51

Špatně jsem se vyjádřil, samozřejmně se neodhlašovala ale měnila místo TP. Přepokládám, že při přihlášení na novém TP se automaticky původní růší...

Ale jak na tom úřadě vědí k jakému bytu se kdo hlásí? Já uvedl pouze ulici a č.p. Ano předkládal jsem i kupní smlouvu, ale z té vůbec žádná data nevyužíla pouze ověřila, že v daném bytovém domě vlastním byt, ale bylo jí jedno jakej... Stál jsem cca 0,5m o dní a i jsem se jí ptal a odpověděla mi tak jak jsem psal výše... Nevím, možná jsem něco přehlédl nebo špatně pochopil. Já chápu, že na samotném úřadě je byt vůbec nezajímá, potřebují pouze evidenci obyvatel s TP ve svém obvodu.

K druhému dotazu, kde se dá zjistit kdo vše je v mém bytě hlášen. Lze to vůbec? Když to asi ani neevidují...

Datum: 04.07.13 21:39
avatar

Nemůže nikdo změnit TP, když má starý a na starém ho musí odhlásit majitel bytu. Ale já to všechno popsal, je mi líto, lépe to vysvětlit neumím.

Ještě to zkusím.

Ta paní na úřadě musí při přihlašování dotyčného ověřit, jestli má dotyčný nějaká práva k užívání bytu. Smlouvu o podnájmu, vlastnictví a tak. A pokud to ověřuje, tak by to podle mě mělo být někde zaneseno, ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.07.13 22:05

Pokud měníte TP nikde se odhlašovat nemusíte to vím bezpečně. Prošel jsem si tím procesem (v rámci stejného města) a i přítelkyně (jiné město). Stačí přijít na úřad kam spadá nové byldiště a tam bude provedena změna TP a následně znehodnocení OP.

Jinak paní to ověřovala, tak že jsem jí smlouvu dal položil na stůl koukla na potvrzení z KÚ a vrátila mi jí a nic nezapisovala...

Datum: 05.07.13 05:23
avatar

To máte pravdu, při změně ano, zmátlo mě to odhlášení.

doplněno 05.07.13 05:24:

Jelikož můžete mít jen jedno trvalé bydliště...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 04.07.13 21:53

Zjistit kdo je hlášený v mém bytě lze pouze a jen na MěÚřadě na evidenci obyvatel.

Pokud se přihlašujete k trvalému pobytu, musíte prokázat oprávnění k užívání bytu. To lze buď výpisem z katastru, v případě, že jste majitel, nebo nájemní smlouvou, v případě že ji máte, nebo se souhlasem majitele bytu, v případě, že nájemní smlouvu nemáte.

příslušnost ke konkrétnímu bytu, např v paneláku: Na výpisu z katastru máte přesně specifikovánu polohu bytu. Na nájemní smlouvě by jste ji měl mít specifikovánu také. A že to na úřadě nekontrolují a nezapisují? No comment.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.07.13 22:07

JJ ve smlouvě i ve výpisu z KÚ je číslo bytu uvedeno, ale dle sdělení na úřadě to oni neevidují. Tak mi prostě vrtá hlavou, jak lze poznat kdo je přihlášen k mému bytu, když je veškerá evidence pouze k adrese a č.p.?:-/

Datum: 04.07.13 22:19
avatar

Protože té hnusné babě za přepážkou ten přihlašovaný musí ukázat vlastnictví nebo nájemní smlouvu! Já už končím.*zed*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.