Nefunguje cirkulační vytápění v chalupě

Od: Datum: 03.07.13 18:47 odpovědí: 6 změna: 21.07.13 00:20

Po létech váhání jsem se rozhodl vytápět horní pokoj chalupy vyříznutým otvorem ve stropě, přesně nad kamny s plotnou. Jaké bylo moje překvapení, když místo stoupvého tepla klesal otvorem zpět studený vzduch. Pokusil jsem se otvor nahoře nastavit trubkou, abych se dostal nad těžší chladný vzduch nad podlahou - nepomohlo. Poradili mě, že musí být ještě na protilehlé straně místnosti 2. otvor, aby vzduch cirkuloval. Výsledek? Studený vzduch mě padá stropen do spodní vytápěné místnosti oběma otvory. Lituji, že jsem zkazil strop. Připadá mě, že jsem změnil fyzikální zákony. Viděl jsem ale, že to jiným běžně funguje. Netušíte, kde by mohl být ten zakopaný pes?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.07.13 19:08
avatar
To není cirkulační vytápění. Buďto budete muset udělat ještě jednu díru ve stropě aby mohl vzduch cirkulovat nebo teplý vzduch nuceně hnát nahoru pomocí ventilátoru. Jestli to jinde funguje, tak to bude tím, že vzduch z horní místnosti putuje ještě dál a tím vzniká komínový efekt.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.07.13 08:34
avatar

no tak pravda, fyzikální zákony jste nezměnil, jen jste na ně narazil. Nějaký vědátor by vám možná řekl, že se jedná o pěknou ukázku padavého proudu studeného vzduchu. Tento padavý proud může mít větší kinetickou energii, než protisměrný stoupavý teplý proud, no a pak se stane to, co se stalo vám. Asi byste měl střechu lépe tepelně odizolovat a zkontrolovat těsnost oken v horní místnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 05.07.13 17:15

No pokud se v té hoření místnost není nějaká další otvor dál(ven?), tak docházi v těch otvorech k obousměrnému proudění. Dal bych do jednoho z těch otvorů ventilátor, Je asi jedno, jestli bude tlačit teplý vzduch nahoru, nebo ssát studený vzduch dolů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 05.07.13 20:17

Dal bych ventilátor spíše ,aby sál studený vzduch směrem dolu . Studený vzduch je hustší a ventilátorem přepravíte více energie než kdyby jste foukal teplý (řidší) .Bude tak docházet k rychlejší cirkulaci. Dále pokud je patro zděné , tak zděné materiály nasávají velké množství energie (velká akumulace) .Proti tomu vzduch je málo kapacitní medium.Taky je dobré pořídit stáložárná kamna . Teplo které je vydáváno 24/7 je lepší než narazově přetápět na 26 -28°c

A další duležitá věc je izolace .Čím více tím lépe

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepek*
Datum: 10.07.13 12:02

pro jendad: Váš návrh se mě zamlouvá, zkusím v co nejbližší době. Jinak foukání nahoru jsem samozřejmě zkoušel jako první. Hnaný vzduch je ale po půl metru za ventilátorem nepříjemně studený.

Datum: 21.07.13 00:20

Budete se s tím trápit a teplo mít stejně nebudete tam, kde ho potřebujete. Vyhoďte kamna s plotnou, zakryjte zase ty díry ve stropě, vařte na plynu a na teplo a přípravu teplé vody instalujte teplovodní kotel s potřebným počtem radiátorů a zásobníkem teplé vody, který může být na letní provoz kombinovaný s elektrickým otopem..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.