Zahradka a stromy

Od: Datum: 03.07.13 05:25 odpovědí: 12 změna: 03.07.13 13:04

soused si zasadil malé smrčky bl mého blízko mého plotu až smrčky vyrostou budou stínit mou zahradu kde maá sklenik a záhonky se sousedem není velké pořízení tak jak mám postupovat aby stromky co nejdříve odstranil


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.07.13 05:41

a jak má postupovat soused, aby jste odstranila vy svůj skleník? to je ale drzost, více pokory a porozumění!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.07.13 06:36
avatar
Ukulele, očekával bych více pokory od Vás...
Také porozumění otázce.
Tazatel píše o obavě, že v budoucnosti budou vzrostlé stromy stínit. Obava je důvodná, stromy zákonitě rostou. Skleník a záhony slouží většinou na pěstování zeleniny, případně ovoce.
Vzrostlý smrkový porost může opravdu svým stíněním mařit právo občana na užívání majetku.
Neporozuměl jsem dotazu na "postup souseda ohledně odstranění skleníku". O tom se v dotazu přece nic nepíše! Je to zřejmě jen Vaše konstrukce.
Nevíme nic o orientaci skleníku vůči světovým stranám, zda způsobuje sousedovi nějaké problémy, teda důvod na odstranění.
Ovšem nevíme ani, jak dlouho a kdy budou vzrostlé smrčky stínit skleník a záhony. Jiné je stínění hned ráno, kdy po noci potřebujeme co nejrychleji vychladlý skleník vyhřát, naopak po parném dopoledni by odpolední stín mohl skleníku jen prospět.
Doporučil bych tazateli přehodnotit svůj pohled na předpokládané stínění, třeba ve smyslu výše popsaném, a přehodnotit také budoucí vztah se sousedem. Není nutné vše vyhrocovat, vztahy jsou křehké.
Může souseda upozornit na znění § 127 Obč. zákoníku, kde se píše třeba i o stínění. Je jasné, že souseda paragrafy nebudou zajímat, spíše by se mohl chytit na představu budoucích nákladů s vykopáním a přemístěním sporných stromů do patřičné vzdálenosti.
http://zakony-online.cz/?s6&q6=127
Doporučil bych ukulele věnovat se podstatě otázky, místo hodnocení chování tazatele. I on by to mohl považovat za drzost.
Trochu pokory... Dodržovat pravidla poradny...
doplněno 03.07.13 06:51: https://www.poradte.cz/domacn…eni/21183-stineni-stromu.html
https://www.poradte.cz/domacn…-stinici-strom-u-souseda.html
www.poradte.cz/...a.../11453-plot -souseda-bude-stinit-smi-to.html
www.poradte.cz/.../10779-jak-dal eko-sazet-kere-od-plotu.html
https://www.poradte.cz/rostli…odny-druh-stromu-k-plotu.html
Napište vpravo nahoře do vyhledavače heslo STÍNĚNÍ tam najdete mnoho dotazů a rad na toto téma. Získáte větší přehled a možná i argumenty pro úspěšné jednání se sousedem
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.07.13 13:04

Až ty stromy budou stínit - tedy vznikne problém, bude se muset řešit. Do té doby bych souseda nanejvýš upozornil na případný problém v budoucnu, ale dost těžko někomu budete zakazovat činnost, která nikomu nevadí. Dost možná je bude stříhat jako živý plot. Nebo je bude pravidelně řezat na Vánoce jako mí rodiče. Také mám sousedy takové chytrolíny. Vědí nejlépe, co mají dělat, vědí také přesně, co mají dělat ostatní, ale pokud jim něco vytknu já, ihned se urazí a berou to jako útok na svoji osobu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jimi*
Datum: 03.07.13 06:41

Vzdálenost půl metru od vašeho plotu by měl dodržet,aby jste plot mohli ošetřit např,nátěrem,atd ale jinak si na své zahradě může vysadit co chce...i když můj názor je že smrky,břízy,borovice,(nemyslim okrasné nebo zakrslé) patří do lesa.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.13 07:14
avatar
Jimi, souhlasím s Vámi s tím lesem...
Ovšem držme se logiky. Soused, který vidí, že jeho stromy budou bránit sousedovi v řádném užívání pozemku, brání mu v užívání jeho práv!
§ 127 (1) Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv.
Míra přiměřená je ošemetná! Jiné si zasadit stromy uprostřed velké zahrady, nepřiměřené poměrům je ale zasadit stromy tak blízko, že poškozují nebo budou poškozovat souseda.
Každý musí uvážit důsledky svého jednání.
Pokud chce soused opticky oddělit pozemky, je vice možností. Třeba jen nějaká zástěna natažená na plotě. Ta má výhodu, že je hned jasná neměnná výška, proti třeba smrajům, které porostou nejen do výšky, ale i do šířky!
Obávám se, že půl metru od plotu je velmi malá vzdálenost! Zaroste během pár let.
doplněno 03.07.13 09:18:

nemám rád u mobilu prediktivní psaní textu nebo T9...

můžu napsat proti třeba stromům, napíše si to i tak proti třeba smrajům...

omlouvám se... nezkontroloval jsem... mea culpa.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ifkali*
Datum: 03.07.13 12:17

*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: duben19*
Datum: 03.07.13 07:07

poradí vám na stavebním úřadě , ale určitě si soused na svém pozemku nemůže stavět ani sázet co chce , záleží na jakou sv. stranu je pozemek sousedící , vše je upraveno zákonem .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.13 10:06

Já jsem zastáncem takových těch starých, krásně zarostlých zahrad. Ale s výsadbou smrků Vašeho souseda se nedá souhlasit. U smrku není po letech problém jenom v zastínění. Ještě větší neplechu tvoří jeho kořeny, které jsou uloženy v zemi velice mělce. Někdy jdou vlastně i nad povrch. Něco takového máme na zahradě. Nádherné smrky staré 30 let. Naštěstí stíní jenom nám, sousedům nijak nevadí. Ale kdysi je někdo zasadil cca 3 metry od vjezdu do garáže a od přístupové cesty. No a nyní kořeny vesele pracují. Betonový schod o váze 70 kg jen za tento půlrok nadzvedly o 4 cm. Kdysi rovná plocha na stání auta vypadá jako tankodrom. Takže i když jsem hodně moc proti kácení a odstraňování stromů, v tomto případě k tomu máte opravdu vážný důvod. Ovšem jak to vysvětlit sousedovi, to Vám neporadím.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.07.13 10:04
avatar

Až smrčky vyrostou... Třeba nevyrostou, třeba je bude soused sestřihávat. Třeba vás do té doby přestane zahrádkaření bavit. Třeba se odstěhujete. Třeba se odstěhuje soused. Třeba stromky uschnou. Proč řešit věci, které se možná časem vyřeší samy?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.07.13 10:13

jethro. Nemůžu s Tebou souhlasit. Až smrčky vyrostou a vytvoří na pohled krásnou zelenou stěnu, tak se likvidují daleko hůře. Tím teď nemyslím jenom tu manuální stránku věci. Prostě tam pěstuješ 10 let živý plot proto, aby k Tobě nebylo vidět a když už konečně k něčemu vypadá, tak ho budeš muset zlikvidovat a začít s výsadbou znovu? To je hloupost.

Při zakládání zahrady se MUSÍ uvažovat o tom, jak to tam bude vypadat za deset - patnáct let. Jinak to je zbytečná práce. A lidský život je bohužel příliš krátký na to, abys stihl založit a hlavně následně po letech si užil několik radikálních obměn zahrad.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 03.07.13 10:25

Máte jedinou šanci, domluva, pak obec, OZ § o obtěžování, soud. Ovšem jak moc budou stínit, jak chodí slunko?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.13 10:52

prostě nechápu ten výraz, jak mám postupovat, aby je co nejdříve odstranil, je to jeho radost, třeba je vysadil k nějakému výročí a nebo to jsou nějaké vzácné kultivary, nevím co jsou zač a sousedka je chce mermomocí odstraňovat?

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.