Plyn či elektřina na provoz bytu?

Od: Datum: 01.07.13 23:30 odpovědí: 5 změna: 02.07.13 08:24

Dobrý den, prosím o radu. Zakoupili jsme zděný byt ve staré zástavbě, kde je vyšší strop a pod námi nevytápěný sklep. podlahová plocha 90m2. Máme 2 možnosti, elektřinu nebo plyn. Prosím o radu, jaká varianta či kombinace by byla pro nás cenově nejlepší- myslíme počáteční náklady i následný provoz. Kombinace plyn na vytápění a elektřina na spotřebiče (indukční varná deska, pračka, myčka, sušička atd.. nebo vše, tedy vytápění (elektrokotlem), ohřev vody i spotřebiče na elektřinu? Na trhu jsou různé varianty od konvektorů přes radiátory atp., chtěli by jsme se lépe zorientovat v nabídkách, jaká varianta nás vyjde levněji.

Děkuji předem za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 01.07.13 23:38

Plyn je levnější = vytápění + teplá voda + vaření. Elektřina = zbytek spotřebičů. A nejprve snížt strop.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: aish
Datum: 01.07.13 23:41

Ze zkušenosti s podobným bytem (prvorepublikový činžák, nad prázdným nebytovým prostorem) bych hodně uvažovala o podlahovém vytápění, protože ta zima od podlahy byla neskutečná, musela se kvůli tomu změnit podlahová krytina, a i pak to bylo pouze "snesitelné". I když třeba teploměr položený na stole ukazoval 25°C, a u stropu (3,5 m) bylo ještě víc.

Hlavně jestli máte / budete mít malé dítě, něco jiného je, když dospělému mrznou jenom chodidla, a něco jiného je, když batole leze po podlaze.

I když pokud je to vyloženě sklep (zahloubený v zemi), tak by to nemuselo být tak problémové, jako když je to nadzemní prostor s okny.

Na zbytek vám neodpovím, protože nevím, tak jen tenhle podnět ke zvážení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.13 07:03
avatar

Měli jsme taky starý barák, řešili jsme to plynovým kotlem na topení a ohřev vody, kdvalitní ktoel je tak za 40 tis., ostatní spotřebicče na elektřinu, myslím, že je to nejvýhodnější.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.13 07:41
avatar

topení elektřinou má svoje výhody, snadno se zavádí a reguluje, počáteční náklady jsou menší než u plynu, ale je to vždycky luxus.

Topení plynem se hůře zavádí. Zavést plynovou přípojku do bytu dlouho trvá, je to drahé a navíc si byt rozbouráte. Výhoda je, že plyn má proti elektřině násobně levnější provoz.

Podle toho co píšete o vašem bytě, budete potřebovat tepelný výkon kolem 10-12 kW. To by znamenalo, že v silnější zimě během jednoho skutečně mrazivého dne můžete taky protopit přibližně 250 kWh elektřiny.

Topná sezóna začníná od podzimku a skončí na jaře. Tak zkuste odhadnout, kolik kWh spotřeby vám za sezónu asi tak celkem vyjde. Já bych to viděl přibližně na deset nebo dvanáct tisíc.

Radím : pořiďte si topení a sporák na plyn, zbytek na elektřinu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bonie*
Datum: 02.07.13 08:24

odizolovala bych podlahy. Optické snížení stropů moc nepomůže, pokud by nebyly oizolované. Myslím na udržení tepla. Stejně tak rozhodují okna i izolace stěn. Ale to už je .. moc.

Takže bych odizolovala podlahy a vzhledem ke všemu dalšímu natáhla podlahové vytápění, k tomu využila plynový kotel se zásobníkem na teplou vodu. Na vaření kombinovaný sporák plyn elektřina.

To teplo od nohou bude hodně znát.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.