Přetržení vodního sloupce

Od: Datum: 29.06.13 12:46 odpovědí: 8 změna: 29.06.13 16:07

Dobrý den, chtěl bych objasnit co se stane při přetžení vodního sloupce. Mám ponorné čerpadlo, nad ním 12m svislého potrubí a zpětnou klapku. Co se stane, pokud čerpadlo vypnu? vodní sloupec může spadnout dolů, ale brání mu v tom zpětná klapka, přetrhne se tedy? Jak se to projeví? Vzduch se do potrubí nemá přeci jak dostat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.06.13 12:58
avatar
Pokud nemá kudy vsat vzduch, tak to podtlak udrží i bez zpětné klapky. Z mě zkušenosti vím, že vzduch se tam vždycky někde dostane a udělá se malá vzduchová kapsa. Ale bylo to na zavlažování zahrady, takže to byl spíš super efekt při spuštění závlahy :-D
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.13 13:05
avatar

Je fyzikálně nemožné, aby podtlak udržel delší vodní sloupec než cca 10 metrů (v praxi méně). I kdyby nad hladinou bylo absolutní vakuum, víc než těch 10 metrů prostě nedáte. 12m sloupec se přetrhne, nad hladinou v ideálním případě budou 2 metry vakua, které se bude postupně plnit vodní párou a vzduchem (z z vody i z netěsností) a sloupec bude pomalu klesat až se někde ustálí.

doplněno 29.06.13 13:07:

řešení je mít zpětnou klapku ne nahoře, ale dole u čerpadla. Vodní sloupec tak není držený podtlakem sezhora ale je "podepřený" zdola, a jeho výška tak není (teoreticky) omezená.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: technoman*
Datum: 29.06.13 13:31

Ale prd, ten vzduch se MUSÍ dostat do tlakové nádoby. Ten vzduch pak díky svýmu stlačení vytlačuje vodu z nádoby ven,i při vypnutém čerpadlu i na místa umístěná výše než je tl. nádoba.

Funguje to tak že na zpětném ventilu je POD uzavírací koulí směrem k čerpadlu přisávací ventilek, dudlík, kterým při vypnutí čerpadla se nasává vzduch současně s tím jak klesá hladina vody ve výtlačné trubce čerpadla až k hladině vody ve studni. Ten zpětný / přisávací ventil musí být umístěn v určité výšce nad hladinou vody ve studni aby množství vzduchu které při následném zapnutí čerpadla se vodou vytlačilo do tl. nádoby bylo správné, když ho bude málo bude vodárna často zapínat, když ho bude příliš moc, bude se dostávat do ostatního rozvodu vody ještě dřív než zapne čerpadlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.13 13:38
avatar

Naprostý souhlas s @technoman em. Mám zkušenost, že když se ten ventilek zasekne a přestane přisávat, po pár dnech se expanzka odvzdušní a čerpadlo spíná po pár vteřinách. Ten vzduch se do epanzky doplňovat musí. U běžných čerpadel (neponorných) je přisávání řešeno ventilkem přímo na tělese čerpadla.

doplněno 29.06.13 14:22:

pavelv - dobře, tak odpověď přesně na otázku: Ano, vodní sloupec se po vypnutí čerpadla přetrhne. Voda, která je nad zpětnou klapkou, tam zůstane. Co je pod ní, klesne na úroveň hladiny ve studni. Do uvolněného prostoru v trubce se přes přisávací ventilek nasaje vzduch. Při zapnutí čerpadla se vzniklým tlakem uzavře přisávací ventilek a otevře zpětná klapka. Přisátý vzduch v potrubí se následně natlačí do expanzní nádoby, kde doplní vzduchový polštář, potřebný pro správnou funkci vodovodu. Množství přisátého vzduchu je dáno výškou zpětné klapky nad hladinou ve studni. *uf*

doplněno 29.06.13 14:28:

Existuje ještě možnost (novější systém), kdy je v epanzce voda od vzduchu oddělená gumovou membránou. U taková expanzky se musí předem natlakovat vzduchová komora. Tam pak samozřejmě není přisávání ventilkem potřeba. Vodní sloupec by se v tomhle provedení přetrhnout (teoreticky) neměl ani po vypnutí čerpadla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavelv*
Datum: 29.06.13 14:09

Ano, takto se to dá řešit, ale diskuze se týká dotazu jak se přetrhne vodní sloupec když tam nemůže vzduch. Proto se přiklánim k názoru jethro.

Jinak ne vždy musí být takto vyřešeno přisávání vzduchu.

Od: fribble*
Datum: 29.06.13 15:45

Jethro má recht. Představ si ponorné čerpadlo na zalévání - zaleju, zavřu kohout a vypnu čerpadlo. Vodní sloupec se přesto přetrhne, dokonce by se dalo vypočítat, jak zůstane vysoký při různé nadmořské výšce. A při přesném měření by se dalo předpovídat i počasí - vyšší/nižší tlak vzduchu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.13 16:03
avatar

To jo, sloupec se přetrhne, ale pokud je zpětná klapka a potubí v pořádku a není tam přisávací ventilek, nevzikne pod klapkou bublina, ale podtlak (připusťme, že vakuum). Ten ovšem zmizí okamžitě po zapnutí čerpadla a sloupec se zase spojí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.13 16:07
avatar

jj, fyziku neoblafnete. Přethnout vodní sloupec skutečně jde. Narazíte na fyzikální jev, zvaný kavitace, kdy v sací trubce vzniká vakuum. Vodu z hloubky 12 m skutečně žádné čerpadlo nenasaje.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.