Nejste přihlášen/a.
ahoj, mam 80l mora boiler. zajima me, jestli je uspornejsi boiler vypinat po tom co se ohreje na plno nebo ho nechat bezet nonstop,aby se dohrival. je na chalupe. takze vikendova zalezitost. diky
Takže při ceně nějakých 4,20 Kč za 1 kWh je ztráta necelých 6 Kč za 24 hodin, pokud boiler pořád vodu dotápí? Jinak řečeno, když je boiler zapnutý 365 dní v roce, tak chtě nechtě je ztáta 365 x 4,2 Kč = cca 1530 Kč. Snad to počítám dobře.
Jak jsme již psali nahoře, boiler se vypne dříve, před nahřátím. Přeci nenechám ohřát boiler na 100% a pak ho vypnu. Ztráta se počítá z plně ohřátého boileru.
ju - předpokládám, že při odjezdu z chalupy bojler vypínáte. Neptáte se náhodou, zda máte vypínat bojler po nahřátí vody při pobytu na chalupě? To jako nahřejete - vypnete - spotřebujete a opět ručně zapnete atd.? A nebo nechat bojler po celou dobu pobytu zapnutý? Váš dotaz se dá vyložit 2 způsoby, viz odpovědi přede mnou. Chtělo by to upřesnit.
Já bych bojler v žádném případě nevypínal, podle mne je to naprostá neúsporná blbost, spíše bych ještě snížil jeho teplotu např. na 40 - 50 st.C, což musí stačit. Když se během týdné žádná voda nevyčerpá, doohřev je zcela minimální a přijatelný. Na zpáteční teplotu před odjezdem, ho za jeden den zpět nenahřejete ani náhodou ( tedy za 8 hod. akum. proudu). To je můj neodborný názor.
Já to na chalupě řešil týdením časovým spínačem - v neděli vypnout, ve čtvrtek zapnout. Přes dovolenou zapnuto napořád.
Pokud zvolíte tuhle variantu, tak pozor na to, aby byl časový spínač dimenzovaný na patřičnou zátěž. Ty zakoupené v řetězcích či od vietnamců by to nemusely vydržet.
Běžné bojlery v bytech nejsou třífázové. V běžných bytech ani třífázový rozvod nebývá. Tyto bojlery jsou na 230V a bývají zapojené přes stykač, spínaný časovým spínačem, nebo dnes modernějším dálkovým spínáním od distributora.
Dobrý den, já mám na bojleru možnost navolit polohu ECO - to je ohřev na 60 stupňů. Má to být dle návodu nejúspornější varianta ohřevu. Jinak, pokud na chalupě přes týden nejste, tak zcela vypnout. To by nemělo význam dohřívat celý týden. Zdravím!
doplněno 26.06.13 23:32:No, pokud jsem v bytě (na chalupě) přítomen, tak bych volil to dohřívání - on si ten bojler zas tak často nesepne - pokud se nevytočí všechna teplá voda.
Na šedesát stupňů maximálně, je podle doporučení výrobců ( a tuším že i norem) nutno bojler nastavovat vždy. Je to s ohledem na bezpečnost a také životnost bojleru.
"Dle ČSN 060320: září 2006 - Tepelné soustavy v budovách - Příprava teplé vody - Navrhování a projektování je v části 5 uvedeno, že: zařízení pro ohřívání užitkové vody má být navrženo a vybaveno tak, aby teplota teplé vody v místě odběru (na výtoku u uživatele v objektech) dosahovala teplotu 50 °C až 55 °C, výjimečně 45 až 60 °C. Technické normy však nejsou závazné."
Pokud je to víkendová záležitost, tak bych asi vypínal, kdybych netrval na teplé vodě ihned po příjezdu...
doplněno 26.06.13 23:26: Uško, dobrá připomínka!
Předpokládám, že tazatel myslel vypínání na pracovní dny, kdy tam nebude, pak se asi vypnutí vyplatí. Vypínání po koupání je nesmysl...
Pokud je to víkendová záležitost, tak vypínat. A vyzkoušet čas, kdy ho vypínat - nejúčelnější je si to vyšpekulovat tak, aby se teplá voda všechna spotřebovala před odjezdem. Je zbytečné odjíždět a mít nahřátý bojler.
doplněno 26.06.13 23:21:respektive vypnete každý den odpoledne, do večera vodu spotřebujete, přes noc je bojler studený a zapnete ho třeba až ráno. Ušetříte za udržování horkého bojleru přes noc, kdy teplou vodu nepotřebujete. Ale protože bojlery jsou tepelně izolované, ušetříte jen pár grošů - nevím, zda to stojí za to.
"ušetříte jen pár grošů..."
Neušetříte, o co víc Vám voda přes noc vychladne, o to víc jí pak musíte následně ohřát. Bojler bych vypínal při nepřítomnosti řekněme 5 dnů a déle. Jinak to nemá smysl.
Píšu vypnout (třeba už brzy odpoledne) a teplou vodu do večera spotřebovat. Takže večer je bojler studený (a tedy nemá co chládnout). Za ohřev vody neušetřím nic, ta se musí ohřát stejně (a je jedno jesti ráno nebo večer, jedno jestli 100 litrů naráz nebo 20x po 5 litrech), ale ušetřím za udržování teplého bojleru v době, kdy teplou vodu nepotřebuji.
Ale i tak si myslím, že se těch pár korun za nižší komfort nevyplatí.
SANYO: Naprostý souhlas. Dnes bojlery jsou velmi dobře tepelně izolovány,že dohřev je minimální. Než bojlér vypnout a pak několik hodin bojler nahřívat.Spotřeba bude určitě větší.Vypínal bych ho jedině na delší dobu než je 1 týden.Doporučuji si sehnat elektroměr a odběr změřit, Prodávají ho v každém elektru . Věřte že ty 400 Kč se Vám vrátí .Hned budu vědět co vypínat a kde mám největšího žrouta.Obyčejně to bývá stará lednička.
Spotřeba bude určitě vyšší na základě čeho prosím? On přestal platit zákon zachování energie? A navíc i Newtonův ochlazovací zákon? Ten říká, že rychlost ochlazení je přímo úměrná teplotnímu rozdílu. Takže horká voda se ochlazuje rychlejc než studená (a ta se samozřejmě navíc přestane ochlazovat jakmile dosáhne teploty okolí). Pokud se tu nebavíme o změně skupenství (což se nebavíme), tak vždy budete potřebovat méně energie na ohřátí vychladlého bojleru, než na udržování jeho teploty. Čas je už zcela jiná otázka, ale o tom se zde nebavíme. Navíc tu funguje efekt, kdy lidi nechtěj čekat a holt se osprchujou nebo mejou nádobí v trochu studenější vodě, než by chtěli. Vypínání bojleru vždy šetří energii.
Dobrý den. Na chalupě jsme celoročně. Bojler máme nastavený na cca 60 C. Zapínám jej, když běží zlevněný proud. Za cca 1,5 hod se voda ohřeje a vystačí na celý den. Je to levnější, než jej nechat stále zapnutý.
Samozřejmě že máte ve všem pravdu. Když chci ušetřit peníze tak nemohu vypínat bojler při takzvaném nočním proudu.Totiž mimo pevně stanového od kdy do kdy tak ještě při nadbytku el. energie zapínají i mimo stanovené doby.Automaticky na dálku po síti pošlou signál a stykač se přepne. No za draho (normální tarif) bych ho musel zapnou ručně když by došla teplá voda. kdyby v danou levnější dobu byl vypnutý. Samozřejmě spotřeba energie je stejnå jen platba za ní je levnější.
Jirko, Vy hledáte jak to nejde, já vím naprosto přesně, jak to udělat, abych co nejvíce ušetřil. Vím o provozu své domácnosti, vím kdy vypnout, kdy zapnout. Jen se dovolím zeptat, pane Jiří, Vy máte boiler?
Jiří, u Vás je to zbytečné řešit, když máte 20(22) hodin NT.
Já již ve čtvrtek ráno vypnu boiler, odpoledne již minimální spotřeba, ještě v pátek ráno je teplá, a v neděli večer zapnu. V pondělí ráno mám již teplou. Co myslíte, ušetřím?
Hobbite - naprostý souhlas. Někdy jsem měl dojem, že si přispěvatelé dělají srandu/ např 3 fázový ohřev v 80 l bojleru/, ale asi neee. Součástí dotazu ani není uvedeno jakou má tazatel sazbu, což je dle mého naprosto zásadní. Jinak vypínáním ohřevu bojleru běhe provozu o víkendu se dají ušetřit řádově stovky watthodin, tj úspora někde kolem 0,50 až 3 Kč/víkend, možná pomoci množit se legionelle, více zatěžovat bojler, oprotřebovávat jistič či vypinač... A to se vyplatí.
Ivan: Debata tu byla spíš obecná, zda se ušetří energie vypínáním nebo je lepší ho nechat běžet. Jak jsem psal výše, peníze se díky tarifu ušetřit mohou, když ho dohřívám na levný tarif a udržuji horký, ale energie se ušetří vždy vypnutím. Ano finanční úspora může být poměrně malá, ale to už je na rozhodnutí každého. Prostá odpověď je ta, že jestliže nemáte nějaký výhodný noční/HDO tarif, tak vypínáním vždy ušetříte. Jediná větší zátěž je opravdu jen na ten vypínač elektřiny k bojleru. Naopak vše ostatní se opotřebovává méně (nespínají se dohřevy atd.). Zmíněná legionella je spolehlivě zničena už za 2 minuty při dosažení teploty 60 stupňů.
Z hlavy si nejsem jistý těmi 2 minutami, ale 60°C jí dá pořádnou "za uši" a pokud je dotopím, tak by tam nějakou dobu měla teplota vydržet.. Při tomto způsobu uvažování je ovšem otázka zdali i nižší teplota / samozřejmě při této je nižší ztráta bojleru/ není jedním z bodů uvažování jak ušetřit korunu padesát za víkend.
Taky jsem o tomto přemýšlel a asi nejlepší by bylo použít měřák spotřeby energie. Je to levná věc:
V neděli před odjezdem ho zapojit s vyhřátým boilerem a v pátek po příjezdu zjistit spotřebu.. No a a příště ho v neděli vypnout a v pátek změřit, kolik spotřeboval energie na ohřátí vody na stanovenou teplotu. Rozdíl bude tou dotazovanou úsporou. Vůbec si netroufnu odhadnout kolik to je a zda to stojí za to. Asi to chce fakt změřit a zařídit se podle toho.
Ovšem pak je tady problém, že po příjezdu bude v boileru studená voda. Ovšem to jde vyřešit zásuvkami s GSM nebo pokud máte an chalupě svoji wi-fi, třeba kvůli kameře, zabezpečení atd., tak použít zásuvku s wi-fi, např. +
a boiler si na dálku zapnout už v pátek ráno.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.