Výmalba bytu

Od: Datum: 21.06.13 14:40 odpovědí: 9 změna: 10.07.13 17:45

Dobrý den, chci se zeptat, ted v září nám bude končit smlouva, a majitelé už nám ji neprodlouží. Potřebovala bych vědět, zdali musíme vymalovat nebo ne, vzhledem k tomu, že musíme hledat bydlení, dát dohromady kauci a nájem u nového bydlení, výmalba je pro nás další investice, na kterou se asi nenajdou prostředky:(

Ve smlouvě máme napsano - NÁJEMCE JE POVINEN UDRŽOVAT BYT A JEHO VYBAVENÍ V ŘÁDNÉM STAVU, HRADIT DROBNÉ OPRAVY V BYTĚ SOUVISEJÍCÍ S JEHO VYUŽÍVÁNÍM A NÁKLADY SPOJENÉ S BĚŽNOU ÚDRŽBOU BYTU VČETNĚ MALOVÁNÍ.

-PO SKONČENÍ NÁJMU ODEVZDÁ NÁJEMCE PRONAJÍMATELI BYT VE STAVU, V JAKÉM HO PŘEVZAL S PŘIHLÉDNUTÍM K OBVYKLÉMU OPOTŘEBENÍ.

Neodporuje si to tak trochu? Proč bych měla malovat, když je to běžné opotřebení...sice jsme měli na barevné zdi nálepku, která při jejím sundávání s sebou vzala i trochu barvy, ale majitelé zase dělali narychlo omítky a malbu a zdi jsou popraskané.

Jak mám postupovat? Děkuji za případnou radu, odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.06.13 16:36
avatar

Zdravím.
Řekl bych, že zbytečně řešíte něco, co ještě nenastalo a řešíte to hlavně od konce.
Začněte tím, že se majitele zeptáte, jestli požaduje, abyste mu byt předali vymalovaný a nebo ne. Pokud řekne že ho chce mít nově vymalovaný, pak to malování řeště. Může se ale docela klidně stát, že majitel má v plánu nějaké další úpravy či opravy a vaše malování by bylo zbytečné. Takž nejdříve vzneste dotaz na majitele.
Až pak řeště investice do malování - svépomocí (nejlevnější), protislužba např. kamarádovi a pak třeba profesionální malíř.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.06.13 23:13

Ahoj. Souhlasím. Přidám dotaz na dotazující. Když jste se nastěhovávali, tak už bylo vymalováno, nebo jste si barvili po svém? Když jste si případně malovali sami, tak si zase bude malovat nový nájemník taky sám, podle svého. Toliko logika věci. Ahoj.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: andrella*
Datum: 22.06.13 00:13

Ježiši, zase ze mě nedělejte blázna prosím vás. Chtěla jsem jen vědět, jestli na to mají právo nebo ne, proto jsem opisovala i tu smlouvu, podle mě se to vylučuje. S majiteli nemáme zrovna nejkladnější vztah. A vymalováno už bylo. Tolika logika věci,a dle vás je tedy logika v čem, že oni si vymalovali a já si teď budu muset vymalovat sama, když odcházím? A k první odpovědi - jistě, že když se jí zeptám : máme vymalovat? tak odpoví ano, že:DD Nic proti, myslela jsem,že mi na mou otázku odpoví aspoň někdo kdo tomu rozumí, a ne nějací kecalové,co si myslí,že by kdyby a akorát ze mě dělají blba. Nashle

Datum: 22.06.13 01:24
avatar

Neměl jsem v úmyslu z vás dělat blba - radil jsem pdle své zkušenosti. Vztahy taky nebyly nejvřelejší, ve smlouvě sem to měl jako vy. Když jsem se stěhoval, říkám majiteli " ještě vymaluju". Jeho odpověď byla "nemaluj, není to potřeba - budu tapetovat". Kdybych se nezmínil maloval bych zbytečně. Takže proto moje rada byla taková, jaká byla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.06.13 00:48

Jasně máte napsáno ve smlouvě PO SKONČENÍ NÁJMU ODEVZDÁ NÁJEMCE PRONAJÍMATELI BYT VE STAVU, V JAKÉM HO PŘEVZAL S PŘIHLÉDNUTÍM K OBVYKLÉMU OPOTŘEBENÍ.BĚŽNOU ÚDRŽBOU BYTU VČETNĚ MALOVÁNÍ. dle mně a smlovy musíte vymalovat a předat ve stavu jako jste přebíral nic víc nic mín

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 22.06.13 01:12
avatar

Zbytečně štěkáte!

Běžné opotřebení je malba zašlá přiměřeným používáním bytu, ovšem pokud si pověsíte obrázek na hřebíček nebo přilepíte samolepku či plakát, už to není opotřebení, ale poškození původní malby. Takže doporučuji domluvu s majitelem, a asi bude nejsíš nejjednodušší, když rovnou vymalujete do původního stavu a zasádrujete díry po hřebíčkách a samolepkách...

Nashle...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 22.06.13 01:55
avatar

Dobrý den, nájemní vztah je u nás upraven občanským zákoníkem. K tomu se přidává nařízení vlády o drobných opravách, nájemní smlouva a dohoda obou stran. Zákonná povinnost vymalovat byt po skončení nájemního poměru není. Není ani ve Vaši smlouvě - to se týka (týkalo) malování v průběhu nájemního poměru nikoliv na jeho konci. Takže malovat nemusíte (např. v Německu se musí, ale u nás ne).

Navíc, pronajímatel bytu si dá stejnou formulaci o malování do nové nájemní smlouvy a malování bude věcí nového nájemce. Jediný problém je ve výkladu pojmu "obvyklé opotřebení". Já pronajímám byty léta, ale vždy jsem bral poškození stěn jako obvyklé opotřebení a ani mne nenapadlo chtít vymalovat od končícího nájemce.

Není k tomu ani důvod - formulaci o malování na své náklady bude mít ve smlouvě nový nájemce a také si to udělá podle svého vkusu. Počkejte na názor Vašeho pronajímatele a pokud by trval na malování, tak použijte tyto argumenty. Zdravím!

doplněno 22.06.13 02:15:

Ta formulace o malování, která je ve smlouvě, neznamená povinnost si vymalovat během nájemního poměru, ale pouze možnost a na náklady nájemce, které nebude požadovat po pronajímateli. Jinak řečeno - někdo tam začne bydlet v původní malbě a po celou dobu nájemního poměru si nevymaluje a jiný si za stejnou dobu bydlení vymaluje třeba dvakrát.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.13 12:40

Mám také problém ohledně výmalby:

Bytná mi dělá problémy s převzetím bytu, ovšem klíče mi při poslední prohlídce zabavila. Před 14 dny se mnou mluvila normálně. Řekla mi, že to mám vymalovat, nebo se na to vykašlat a ona si nechá peníze, které mi přebývají za služby (1500Kč). Nakoupila jsem barvy a celý den malovala jak divá (každá koruna se hodí), ale přijde mi, že ona už byla předem rozhodnutá si ty peníze nechat.

Vymalovala jsem na bílo jak chtěla, bylo to předtím světlounce zelené, ale prý to prosvítá, měla jsem to oškrábat a pak malovat - bylo se tam podívat asi 5 lidí a nikdo žádné prosvítání neviděl, všichni říkali, že je to dobré, jen ona a trvá si na svém, Já mám za to, že nikde nic neprosvítá. Je to dům, kde bydlí sociálně slabší, ti utíkají bez placení nájmu, nechávají po sobě díry ve zdech, zničenou kuch. linku apod., já jsem slušný člověk, který řádně a včas platil nájem, byt jsem udržovala v dobrém stavu, dala tam na své náklady novou mísu na wc a sprchovou baterii a ona mi háže klacky pod nohy. Odmítá se mnou jakkoli promluvit, jenom křičí, že jsem to neměla malovat, měla jsem jí prý nechat zrovna ty peníze a ona by si to zařídila sama.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.13 17:45
avatar

V obecním bytě musíte vymalovat na bílo aby stěny byly čisté, není to zas tak moc práce, se stříkačkou to máte za půl dne i uklizené.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.