Voda ve sklepě - kde se vzala?

Od: Datum: 20.06.13 07:45 odpovědí: 20 změna: 18.07.13 12:12

Dobrý den - po posledních deštích se nám objevila voda ve sklepě asi do výše 25 - 30 cm, kde jí je / přes odčerpávání/ i nyní cca 15 cm. Nikde v domě ani v blízkém okolí voda nebyla. Včera ráno jsem objevila v koupelně pouze u jedné zdi a od ní asi do půl metru tmavší spáry mezi dlaždicemi. To se v průběhu dne změnilo na větší orosení, totéž se objevilo na opačném místě kolem zdi v chodbě. Vytírala jsem průběžně suchým hadrem až do večera, plocha se nezvětšovala. Dnes ráno je chodba suchá a v koupelně už ten film z vody také není. Pouze tmavší spáry. Je to poprvé od dešťů a také nikdy v minulosti nepamatuji, že by se nám něco podobného objevilo. Snad to tím i skončí. Čím to může být?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 20.06.13 08:17

Dobrý den, patrně půjde jen o jev dočasný, který způsobuje mimořádné horko. Vlhkost tam je, ale ve sklepě. Tam je nižší teplota, než v koupelně a půjde o rosení (asi jako u sklenice). Včera jsem byl ve sklepě, který také není moc suchý a zjistil jsem, že na trubkách jsou kapičky vody. Nepamatuji si, že bych to tam někdy viděl. Takže bych řekl, že jde o kombinaci vlhkosti a rozdílu teplot. Zdravím!

doplněno 20.06.13 08:20:

A že by bylo dobré tu vodu ze sklepa dostat je asi jasné. Jinak bude vzlínat do zdí. Možná se to již stalo. Potom to bude chtít intenzivně větrat a vysušovat.

doplněno 20.06.13 08:21:

bonie - byla jste o něco rychlejší

doplněno 20.06.13 08:37:

milancukrar - jsem rád, že jste to potvrdil, protože vím, že jste přes stavby (a určitě nejen) na této poradně kapacita. Nejdříve moc pršelo a nyní se to zase vrací zpět, aby mohlo zase napršet.

doplněno 20.06.13 08:41:

aus - já to mám v domě občas takto na schodišti. Když je venku velká vlhkost vzduchu, tak jsou schody mokré, jako po úklidu. A jak se říkalo na vojně: "Co je mokré, to je čisté."

Ohodnoceno: 2x

Od: aus
Datum: 20.06.13 08:33

Díky za odpověď - uklidnilo mě to, už jsem si začínala myslet, jaká voda a odkud se na nás začíná tlačit, ve sklepě pořád odčerpávám, ale po skončení se to vrací do té " své původní" výšky. Je to as izávislé na stavu podzemní vody v okolí. Větrám, myslím že i ta vedra něco odčerpají. Uvidíme co nás čeká až to zmizí úplně

Od: bonie*
Datum: 20.06.13 08:17

Jednoduše voda vzlíná, spadlo jí moc, země jí už nebere
Já čerpala sklep asi deset dní xkrát za den, stojíme na písku. s tím jak klesá voda v lukách, klesá voda i mně ve sklepě, i vám klesne, větrejte, čerpejte a bude dobře.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 20.06.13 08:30

aus, za 30 let nepamatuji že by v našem domě byla tak viditelná vlhkost. Přičítám to teplu a vlhku.

Doporučuji neřešit a počkat.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 20.06.13 08:41

bonie a milancukrar - vaše odpovědi mě uklidnily, chce to trpělivost. Říkám si jak asi musí být lidem v zatopených oblastech, kterým se barákem prohnala voda. Můj problém je nepříjemný, ale ve srovnání s nimi nejde o nic. Díky za odpovědi

Datum: 20.06.13 09:09

aus, mluvíte mi z duše, nejdříve jsem se tak vylekal, že někde něco teče, po zjištění příčiny se mi ulevilo a vzpomněl jsem si na ty chudáci lidi, kteří plavali, kterým to utrhlo střechu, kterou před týdnem dodělali...

bylo mi smutno a líto...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 20.06.13 08:47

My z tohoto důvodu máme ve sklepě udělanou v koutě malou šachtu cca 60x60x80 cm. V ní je trvale vložené ponorné čerpadlo za pár stovek, které pokud stoupne voda ji automaticky odčerpává, takže není co řešit.

doplněno 20.06.13 08:50:

Dodal bych, že dříve se tam objevovala voda pouze na jaře při tání sněhu a vyjimečně na podzim po delších deštích. Jinak byla šachta zcela suchá. Letos je šachta zatopená prakticky stále a čepadlo každý den vyčerpá desítky litrů.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 20.06.13 09:56
O povodnich jsme meli ve sklepě 3 cm vody vše se odčerpalo a suší se přišel jsem včera do sklepa a to co bylo such najednou vlhke lekl jsem se ze tece mrazak nakonec je to tim vederem venku... A ve sklepě je bezmála 18.5 stupně...
Je to nevyspitatelne..

Datum: 20.06.13 10:25

Skoro bych řekl, že bydlíte pod kopcem a blízko vašeho domu vede kanalizační trubka, která sbírá dešťovou vodu. Když hodně zaprší a vody je najednou příliš mnoho, pak se kanálová vodoteč může úplně zaplnit. Voda si hledá cestu nejmenšího odporu a zaplní všechny kanálové odbočky, které jsou k hlavní vodoteči připojené. No a pak se může stát, že hladina v trubkách vystoupí příliš vysoko a voda vám nateče do sklepa přes nějaký sklepní kanálek. Ty bývají skoro v každém sklepě.

Takto pravděpodobně vznikl váš problém.

No a proč se to nestávalo nikdy v minulosti, ale až teď? Možná proto, že venkovní vodoteč je zanesená a hůř odvádí vodu.

Co s tím? Jestli máte ve sklepě nějaký takový odbočný kanálek, pak nic moc nenaděláte. Kdyby přišla další průtrž mračen, pak snad možná by pomohlo vzít nějaký velký špunt, zabalit ho do vazelínou namazaného hadru, sundat kanálovou mřížku a kanálovou díru zašpuntovat. :)

Datum: 20.06.13 10:54

Voda ve sklepě mě nepřekvapila. Již jsme ji jednou při povodních měli a to ještě v naší ulici ani kanalizace v té době nebyla. Mě však vyděsila přítomnost vody v koupelně a v chodbě, když nikde pod přívody voda nebyla. Můj dotaz zněl voda ve sklepě a ten dovětek - kde se vzala, nevím jak vznikl. Jinak šachtičku ve sklepě taky máme. Teď v ní mám čerpadlo, ale jinak problémy s vodou nemáme a nemusíme průběžně nic řešit.

Od: imrous*
Datum: 20.06.13 11:14

Ahoj. Souhlasím se všemi odpovědmi a přidám svůj názor. Posledních pár let jsem si všiml, že farmáři pole neorají do hloubky jako dříve "jézedáci" min 50cm, ale pole jen tak podorávají. Tak si myslím, že ta půda je utemovaná a tolik nevsakuje.*nevi*

Datum: 20.06.13 11:17

"jako dříve "jézedáci" min 50cm"

kdy a kde?

Od: imrous*
Datum: 20.06.13 11:43

Milane těch 50 jsem odhadl od oka. Ale orali hlouběji než dnes , to musíte uznat. Jinak jsem kousek od vás- Holice.

Od: ben®
Datum: 20.06.13 11:53

Dobrý den, ano, to o té půdě je pravda. Kdysi jsem o tom četl článek, kde to bylo logicky vysvětleno.

Stovky let se na polní práce používala tažná zvířata. Ve 20. století je začaly nahrazovat těžké stroje a ty tu půdu utemují. Potom se nedá tak hluboce orat. A aby se mohlo hluboce orat, tak ty stroje musí být pořád silnější a tedy těžší. Takže ta půda je o to víc utemována. Řešení to asi zatím nemá. Zdravím!

Datum: 20.06.13 12:20

Že je půda utužená, je pravda. Jestli má hloubka orby souvislost se schopností vsakování, je diskutabilní. Tvrzení, že se někdy oralo 50 cm hluboko (vyjma speciální rygolovací orby) je z říše pohádek.

Datum: 20.06.13 13:05

imrous, teď již souhlasím..

Datum: 20.06.13 20:53
taky si přisadím. . . teda co se letos děje to jsem za 25 let ve svém domě nezažil. Ve sklepě se vznáší regulérní mlha. V koupelně kondenzuje na kachlíkách tolik vody, že mi až žena volala do práce že někde něco teče. Dneska se dokonce orosila i zeď v ložnici protože z druhé strany zdi je schodiště do sklepa a zeď je proto studená. Čekáme na ochlazení jak na smilování. Snad až se sníží rozdíl teplot tak se ty páry přestanou tolik srážet v baráku.

Datum: 18.07.13 12:12

Já taky nepamatuji, že by někdy bylo tak vlhko, jako letos. A to jsem v paneláku. Není to nic viditelného, ale tu vlhkost prostě cítím. Vlhkoměr nemám, tak nemám s čím porovnávat, ale to vlhko tu je. Všude.

Od: bonie*
Datum: 20.06.13 12:50

spíš se střídaly pldiny, naše původní mají jiný kořenový systém než řepka, bylo spousta remízků a hlavně se o půdu každý kulak/zemědělec staral. Zaorávali hnůj a ne ty chemický s...y, ple taky ležela ladem aby si odpočala atp...

Od: jodo*
Datum: 18.07.13 11:49

Kamarád má ve sklepě (na víno) po loket vody. Ve sklepě, kde jsme společně sedávali a bylo tam sucho. Mě začal taky trochu vlhnout barák. Asi to s tím zadržováním vody nějak přeháníme.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.