Jak snadno určit vydatnosti vrtu?

Od: Datum: 19.06.13 12:56 odpovědí: 4 změna: 21.06.13 14:15

Do rodinného domu bych chtěl zakoupit vodárnu. Přečetl jsem si článek, jak vybrat vodárnu a není mě jasné, jak jednoduše určit vydatnost vrtu. Neliší se vydatnost přes léto a například na podzim? Nerad bych to naddimenzoval.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 19.06.13 13:11

Vydatnost se lisi v zavislosti na rocnim obdobi. Kdyz je dlouho sucho, tak logicky klesa. Ale to mate stejne, pak se objevuji halseni o setreni vodou.

Vydatnost urcite tak, ze zjistite vysku hladiny, odcerpate definovane mnoztvi vody (50l, 100l) a stopnete dobu, za jakou se vrt zpet naplni na puvodni hladinu. Kdyz vodarnunaddimenzujete a vytahne vsechnu vodu ve vrtu, tak si cucne vzduch a hotvo. spise byste nemel mit spotrebu v baraku vetsi nez je vydatnost vrtu. Kdyz koupite vodarnu mensi, tak bude jenom casteji zapinat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.13 13:40
avatar

Záleží také na tom, jak je to starý vrt, a na odběru...

pokud je to čerstvý vrt, je klidně možné a velmi pravděpodobné, že při dostatečném odběru se časem přítok vody zvýší... musí se totiž ty cestičky v podloží pro podzemní vodu vyčistit, vyplavit, rozšířit... když jsme kdysi vykopali studnu, původní přítok nebyl nějak moc... čerpali jsme a čerpali a čerpali, vydatnost pramene se zvětšovala, a když čerpadlo od darlingu už nestačilo vyčerpat do sucha, přestali jsme... nevíme vydatnost, ale stačí pro 5 osob a zahradu... je pravda, že bydlíme pod vysokánským kopcem a voda má odkud stékat ... i v suchých dobách.

pokud znáte průměr vrtu a jste schopní změřit výšku vodního sloupce, můžete jednoduše spočítat množství vody ve vrtu. Potom čerpadlem vytáhnout vodu "do sucha" a změřit čas, za který dosáhne voda opět původní hladinu... přepočítat kubíky časem a máte vydatnost...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.06.13 22:58

Ahoj. Hejkale. Některé vrty ani nemusíš být schopen vytáhnout do sucha a ani v něm nemusí být kdovíjak vysoká hladina. Záleží na tom, na jaký pramen se narazí. Když je dost silný, tak klidně nakrmí výtok s půl coulkou i vyšší. Voda z vrtu se čerpá tlačným ponorným většinou vícestupňovým čerpadlem. Sací mají limit na pár metrech. Asi 8 m. Kalový, plastový asi 5-6m.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.06.13 14:15
avatar

Pokud máte oficiálně povolenou vrtanou studnu, pak firma která vrt provádí dělá zcela samozřejmě (ještě u tzv.průzkumného vrtu) čerpací zkoušku.

Od této zkoušky, stejně jako od celé studny Vám předá (měla předat) dokumentaci a potřebný protokol, kde je vše potřebné uvedeno.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.