Tlak v hadici ve studni

Od: Datum: 16.06.13 20:05 odpovědí: 8 změna: 17.06.13 11:29

Jaký je tlak v hadici na dně studny u klasiského Darlingu?Je tam podle doporučení zpětná klapka.Dle mého názoru je tam tlak

jako v celém okruhu to znamená i stejný tlak jako na výstupu z Darlingu?Otázka je vznešena kvůli příbuznému,který má jiný názor?

Děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 16.06.13 20:18
avatar

Pokud Darling nemá vlastní zpětnou klapku, tak mezi zpětnou klapkou a každým vodovodní kohoutkem je tlak přibližně stejný. Záměrně říkám přibližně, neboť se zde zanedbatelně projevuje i hydrostatický tlak, způsobený výškovými rozdíly vodovodního vedení. Tato situace platí samozřejmě jen pokud je systém natlakován, voda nikde neuniká a čerpadlo neběží.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.06.13 21:04
avatar

zanedbatelně... 1 metr výškového rozdílu = 0.1 baru

Ohodnoceno: 0x
 
Od: isteron
Datum: 16.06.13 20:54

Spätná klapka je tam preto, aby sa voda nevrátila späť do studne, keď sa vypne čerpadlo. Lebo keby sa vodný stĺpec preruši vzduchom, voda by sa pri nasledujúcom zapnutí nečerpala a čerpadlo by nasávalo vzduch a pri dlhšom behu sa poškodí.

Tlak sa dá vypočítať. Výška vody v nasávacej hadici krát priemer hadice krát váha vodného stĺpca. ( Dá sa použiť vzorec na výpočet obsahu valca. ) A pri čerpaní, zrejme ja tlak ten istý.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 16.06.13 21:00
avatar

Při čerpání je mezi zpětnou klapkou ve studni a vlastním čerpadlem podtlak...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.06.13 21:03
avatar

Ano. A isteron, průměr hadice nehraje vůbec žádnou roli. Jen a pouze výška vodního sloupce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 17.06.13 09:01

Souhlas s p." jjjlll" . Výše uváděný výpočet by platil jen pokud by průměr hadice byl jen 1,77 cm , aby její průřez (základna uvažovaného válce) byl rovnen 1 cm2 . miro

doplněno 17.06.13 12:16:

Chyba se vloudila! Misto uvedeného průměru hadice 1,77 cm musí být průměr otvoru hadice přesněji cca 1,14 cm (11,4 mm). Omlouvám se. miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.06.13 09:36
avatar

pokud čerpadlo čerpá, pak na výtlačném potrubí je samozřejmě větší tlak, než na potrubí sacím. Jak jinak taky. Kdyby tomu bylo naopak, pak by čerpadlo čerpalo vodu z vodovodní trubky zpátky do studny.

No a v hadici na dně studny máte tlak, který odpovídá výšce vodního sloupce, přibližně 1 atm na výšku 10 metrů. Tahle poučka ale zase platí jen tehdy, když voda v hadici stojí.

Pokud se voda v sací hadici pohybuje, pak její tlak poklesne. A o kolik že poklesne? Těžko říct. Výpočet závisí na řadě okolností, jedna z nich je rychlost proudění, další jsou tvar a materiál hadice atd. Proto vypočítat pokles tlaku v sací hadici není snadné.

Zpětnou klapku musíte mít na konci sací hadice proto, aby vám v čerpadle udržela vodu. Jinak se čerpadlo zavzdušní a přestane fungovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.06.13 11:29

Klasický darling má obvykle zpětné klapky dvě. Jednu ve studni, v sacím koši a pak obvykle druhou na výstupu čerpadla. Ta druhá je tam proto, aby čerpadlo nebylo zbytečně neustále pod tlakem a voda neutíkala ucpávkami a také je pak méně namáhána zpětná klapka ve studni. V samotném čerpadle tak v klidu není tlak prakticky žádný. Dole ve studni je pak tlak dán pouze rozdílem výšek mezi čerpadlem a hladinou vody ve studni. Tento tlak je 0,1 Atm na každý metr výšky.

doplněno 17.06.13 11:33:

Oprava: Rozdílem výšek mezi čerpadlem a zp. klapkou v sacím koši samozřejmě.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.