Mezifázové napětí

Od: Datum: 15.06.13 21:22 odpovědí: 5 změna: 18.06.13 08:04

Sousedovi praskla nejprve zářivka a pak se mu začalo kouřit z rozvodů po chalupě.Vypnul tedy proud a zavolal servis. Servisáci nezjistili jinou závadu, než povolený kontakt nuláku v rozvaděči, tak ho přitáhli. Soused má však spálený elektronický obvod v plynvém závěsném kotli (oprava 4000 Kč), spálený zdroj v PC (1000 Kč) a spálený zdroj v multimediálním přehrávači (dovezeno z Německa, vyhodit!). Prý se mu na tyto spotřebiče dostalo mezifázové napětí - 400 V. Jak ale k tomu mohlo dojít?

Podle mého názoru muselo dojít při poruše spotřebiče připojeného na jednu fázi, ke zkratu a fáze se spojila s nulákem. Jistič však nezareagoval, protože nulák měl velký odpor (povolený kontakt). Přes tento nulák se fázové napětí dostalo na spotřebiče připojené na druhou fázi a tyto spotřebiče tak dostaly mezifázové napětí 400 V. Je moje úvaha správná?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.06.13 22:29
avatar

Nene, je to jednoduché. Opravdu stačí než jedna povolená svorka. Představte si, že máte na jiném obvodu připojený nějaký výkonější spotřebič (třeba bojler na jiné fázi). Jelikož máte poruchu na nuláku, tak vám proud neteče po nulovém vodiči zpátky do elektrárny, ale teče nejprve skrz další spotřebič a teprve potom po jiné fázi zpátky - nulový vodič za poruchou vlastně propojí bojler z jedné fáze do série se spotřebičem napájeným z jiné fáze. Máme dva spotřebiče v sérii napájené mezifázovým napětím. A teď jde o vnitřní odpor spotřebičů, bojler má malý, nějaká elektronika velký. Bojleru se nic nestane a elektronika v čudu. Proč? Protože U=IR.

Jinak je to docela nebezpečná porucha, ale stává se docela často. Ještě horší stav nastane když se odpojí celý vodič PEN, fázové napětí se vám potom může ocitnout na kostrách spotřebičů a je malér. Jističe na toto nemohou reagovat. Proto se dnes používá soustava TN-S - třívodičová (5-ti) doplněná chrániči. Ale to je na delší povídání.

No, snad jsem to popsal nějak srozumitelně. Nejlíp je to vidět, když si nakreslíte schémátko.

Hezký den.

doplněno 15.06.13 22:51:

Zkusil jsem stvořit schémátko

Ohodnoceno: 12x
 
Od: hop®
Datum: 16.06.13 15:26
avatar

Ano, přesně tak tato porucha funguje, nemám co dodat! *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.06.13 20:01

Bravo, hezky vysvětleno!

Sám sebe jsem si představoval, jak to tu dlouho a složitě vysvětluji, bez většího efektu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.06.13 21:07
avatar

Pánové, díky. Však jsem si taky lámal hlavu jak to nějak srozumitelně popsat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.06.13 08:04
avatar

Kolega naprosto mistrovsky nakreslil situaci. Tento stav se u většiny starších domů stává, a je to jedna z nejhorších věcí, jaké mohou domácnost postihnout :( Z tohoto důvodu většina konstruktérů elektrotechnických spínačů ale i některých proudových chráničů vyrábí své komponenty (zejména 3-fázové) v provedení, když se nejprve odepnou fáze a N vodič se odpíná jako poslední.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.