Jak mají být vysoké schody?

Od: Datum: 14.06.13 12:04 odpovědí: 7 změna: 16.06.13 08:54

Zdravím,

budu opravovat původní betonové schody na dvoře - vrchní schod bude vyšší než doposud (kvůli zarovnání s okolím), pokud bude moc vysoký, budu muset zvýšit všechny + dodělat jeden schod navíc dole...

Jaká je optimální výška schodů? Je mi jasný, že tak, aby se mi na ně dobře našlapovalo , ale jde mi o to, jak vysoké se běžně schody dělají, jaké by měly být...

Díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 14.06.13 12:13

Optimální výška schodu je 18cm.

A je velmi dobré výšku rozpočítat tak, aby všechny schody byly stejně vysoké, pokud je jeden schod vyšší nebo nižší, zcela jistě si na něm někdo rozbije ústa, pozor na to, nepodceňujte to, tento nedostatek se u již hotových schodů těžko napravuje...

doplněno 14.06.13 12:42:

Jen upřesním, samozřejmě je důležitý i rozměr nášlapné plochy. Ale pokud jsme limitováni určitým stoupáním (úhlem, "příkrostí") schodů, je lepší zachovat doporučenou výšku na úkor délky (nebo je to šířka?) schodu, než naopak...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.06.13 12:28

Hop *palec*. Přesně tak. Všechny schody MUSÍ mít stejnou výšku. Jinak to je paskvil *zed*. Neděláte schody na pár dní, ale na několik let. Takže si s tím vyhrajte. A není důležitá jen výška, ale i nášlapná šířka schodu. Opět - jak větší, tak i menší rozměr jsou k ničemu. Všimněte si, že někde jdete po schodech a je to bezva. Jinde Vám prostě nevychází krok. A je to díky špatným rozměrům schodů.

Ohodnoceno: 0x

Od: jirbar*
Datum: 14.06.13 12:38

Zeptat někoho kdo třeba navrhuje zahrady. Ten s tím pracuje. Jinak optimální, pohodlné jsou nic neříkající pojmy. Prostě na schody je pravidlo. Délka kroku se rovná 2 výšky schodu + šířka schodu. Krok 60 až 63 cm. Takže při výšce schodu 18 cm je šířka schodu 24 až 27 cm. Pochopitelně dle terénu si to přepočítáte a zvolíte schod třeba nižší na 16 cm a o 4 cm širší.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.06.13 12:56

hlavně záleží na ohebnosti vašich kolen a na tom, kdo po schodech bude chodit a jakou bude mít délku kroku.

orientační vzoreček vypadá takto : dvě výšky + šířka = 630 mm

z toho vychází výška : v = (630 - šířka)/2

číslo 630 mm je právě ona délka kroku.

Čím jsou schody vyšší, tím bývají užší. No ale jak jsem napsal, vzoreček je orientační. Schody si můžete udělat jakkoliv.

Ohodnoceno: 1x

Od: jirbar*
Datum: 15.06.13 00:55

Když nevymyslíš nic jiného tak aspoň neopisuj.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 16.06.13 08:54

čest práci soudruhu. Nejsem komunista, mě tykat nebudeš. Jasné? Opisovat jsem v životě nepotřeboval a navíc, ta poučka nahoře platila už ve starém římě.

Od: stoupa1980*
Datum: 15.06.13 14:37

ahoj, my máme schody z buku samonosné, výška schodu je 19,5 cm, nášlapy máme 22,5 cm a na těch nešetři. Doma máme ještě jedny schody a tam je nášlap 25,5 cm a to je luxus.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.