Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, chci se zeptat nějakého malíře. Máme hotové nové štukové omítky. Budeme malovat asi Primalexem plus, polar ještě nevíme. Doma mě zbyla bečka hašeného vápna mohu první nátěr provést řídkým vápenným roztokem. Nebo mám koupit penetraci.
Děkuji
Penetrace je v tomto případě zbytečná. Vápeným roztokem sice nic nepokazíte, ale já bych to vzal nejdřív více naředěným primalexem.
Na sanační maltu pouze sanační štuk a sanační (většinou silikátovou) barvu, je možné použít sanační (opět silikátovou) penetraci, pokud to není zbytečné.
Pokud použijete jiný materiál než sanační, zeď uzavřete a "odvětrávací" funkci dražších sanačních materiálů tím zlikvidujete - vyhodíte tedy zbytečně peníze "do kanálu"...
Z historie: Když zedník udělal nové omítky, olíčil je hodně řídkým vápnem. Vyschlý nátěr MUSEL být flekatý, nepravidelný, což byl důkaz řídkosti. Špatné bylo, když byl nátěr krásně bílý, za to polír nebo malíř zedníkovi vynadal. Tento nátěr musel měsíc vyzrát, pak se teprve malovalo. Protože jsem mockrát škrabal a umýval malbu, poznal jsem, že když byl už první nátěr hustý, šlo to oškrábat až na omítku, při řídkém vápnu ani omylem, takže je pravda, že řídký je kvalitnější.Po revoluci se objevily na trhu kvalitnější barvy, a vápenný klasický nátěr není nutný. Když jsem udělal nové omítky, a ptal se malířů, chtějí-li olíčení řídkým vápnem, všichni prohlásili, že je to zbytečné a že ho nepotřebují. Nepotřebují ani zvláštní penetraci, první nátěr udělají hodně zředěnou barvou. Ale každý řemeslník má jiné zkušenosti, a ty mohou být odlišné. Já osobně však už nejmíň 20 let jsem nové omítky vápnem nelíčil.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.