Drenáž zdi garáže

Od: Datum: 13.06.13 18:44 odpovědí: 19 změna: 18.05.14 22:52

Dobrý den,

rád bych se zeptal na možnosti odvedení povrchové vody od zdi u krajní řadové garáže.

Díky stavebním úpravám v přilehlém okolí a vzniklému malému "svahu" nám začala stékat převážně dešťová voda ke zdi garáže, která nemá kudy odtéct a "stojí" tam (kaluž tam vyloženě není, ale přilehlá půda je prakticky permanentně vlhká).Koukal jsem, jak to mají řešené jiní lidé a trochu jsem pátral na netu. Protože ale vím, že je zde spousta schopných lidí, rád bych zde zkonzultoval a doladil svou vizi pracovního postupu, aby byla má práce co nejefektivnější, když se do toho již pouštím. Předem upozorňuji, že si kvůli těm 6 metrum zdi nechci najímat stavební firmu.

Řešení bych viděl v obkopání zdi do hloubky základů, použití nopové fólie a následném zasypání výkopu kačírkem. Mám ale trochu pochybnosti, jestli toto řešení bude dostatečně účinné, jelikož voda nebude mít kam odtékat (max vsáknutím do země).

Co byste v tomto případě doporučili? Sehnat dostatečně dlouhou nopovku, tu na dně výkopu (po jeho uzpůsobení) zahnout do tvaru "koryta" a výkop trochu naspádovat směrem před garáž? Dát nopovku klasicky pouze na stěnu a případně naspádovat dno výkopu? Nebo byste doporučili použít nějakou drenáž, popřípadě jakou a jak?

Vodu bohužel není kam účinně odvést, jediná možnost je podle mě udělat výkop až před garáž k nájezdu, kde tak jako tak bude končit "slepě", ale aspoň by to zabránilo "stání" vody u zdi, o což mi primárně jde.

Děkuji všem za rady!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.06.13 19:51

Ahoj MAJKu. Tak že, i ty by jsi měl k věci dodat více informací. Máš krajní garáž. Vodu máš za zadní stěnou, u boční zdi? Teče ti kolem garáže před vrata? Tam se vsakuje nebo někam odtéká? Má kam odtékat? Do nějakých nižších míst? Základy jsou betonové, voda stoupá nad základovou spáru a promáčí zdi? Kolik prostoru a jaký je jeho profil kolem garáže? Ahoj.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: majk*
Datum: 13.06.13 20:02

Voda je u boční zdi, zadní zeď sousedí se zadní zdí garáže z vedlejší uličky - je to klasická čelní řadovka na sídlišti... Voda vedle zdi nestojí, většina se stihne vsáknout, pokud je opravdu hodně silný déšť, tak malá část odtéká před garáž vedle vjezdu, což je taky jediné místo, kam může odtékat - ač obtížně - ulice mezi garážemi je ve stejné rovině, resp. výši... Jak voda stoupá nevím, zeď není trvale promáčená, ale zvenku v dolní třetině místy odpadává omítka, protože to čas od času trochu nasákne - vevnitř je zatím sucho - jedná se tedy spíš o prevenci, aby na nás časem nevypadlo půl zdi Jak jsem již psal - je to boční stěna, takže "profil" je rovná linie podél ní, kopat se dá teoreticky neomezeně daleko od stěny (2-3m), ale to je asi zbytečné. Na těch cca 3 metrech kolmo od stěny je převýšení tak 30cm - půdu tam při kopaní potrubí ale ujezdili, tudíž voda stéká ke garáži, kde se teprve vsákne...

Snad tohle upřesnění pomohlo

Díky za rady!

Datum: 13.06.13 22:19

Ahoj. Tak dobrý, aspoň něco. V první řadě bych řešil to lezení vlhkost, možná i vody do ty dlouhý zdi. Podívej se v jakém stavu je vodorovná izolace pod zdí nad základem. Je důležité, jak je hluboko vůči okolnímu terénu. Jestli je aspoň trochu výš, podívej se, jestli nejsou přez tu izolaci vzlínací mostky, které přenášejí vlhkost nad izolaci. Stačilo by je třeba přerušit proškrábnutím nad a pod asfaltovým pásem. Ještě, co takhle krumpáčem proškrábnout drážku od vrat garáže pro odtok vody dál. Jak vysoko je hladina vody od prahu do garáže?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: majk*
Datum: 14.06.13 00:14

Viděl bych to na cca 10cm. Krumpáčem by určitě šla udělat odtoková strouha, ale nejsem si jist, jestli by to při té uježděné ploše nad tím nějak závratně pomohlo, jelikož by se stále poměrně dost vody vsákávalo... Ostatně malá strouha tam už je - jak jsem již psal, není to nic hrozného, ale rádi bychom zabránili zhoršování stavu - takhle jak to je je to teprve necelý rok - předtím tam byl rovný terén a s vodou problém nebyl - to až po těch terénních úpravách.

Jak nad tím přemýšlím, viděl bych to asi opravdu na kombinaci nopovky a naspádované drenážní hadice ústící slepě vedle vjezdu - tam je mi ta vlhkost už celkem ukradená

Od: majk*
Datum: 14.06.13 00:17

Ještě abych to doplnil - nevypadá to, že by voda vzlínala ze základů, jelikož je zeď zevnitř (a celkově) suchá - ten problém bude skutečně jen ta voda, co k té stěně stéká z okolí...

Datum: 13.06.13 20:28
avatar

dodejte fotky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: majk*
Datum: 14.06.13 00:33

Přibližně to vypadá jako na obrázku, který jsem teď narychlo načrtl...

Datum: 14.06.13 19:41

Ahoj. Tak obrázek je dobrý. Co nechápu, je to, že řešíš nějaké vsakování mimo zdi tvé garáže. Nejdříve si myslím, že je třeba zabránit, aby voda, vlhkost stále lezla do zdi. Není jasné, jak je vysoko ta základová spára a jak tam je udělaná ta vodorovná izolace. Podle obrázku bych odkopal asi 1m toho zeleného pruhu zeminy s vyspádováním ode zdi. Podle situace bych tam nechal drážku, nebo třeba i malý betonový žlábek. Tím se ale zvyšují náklady. Občas tu drážku projet motykou by mohlo stačit. Stále ale záleží na tom, jaké výšky dosahuje případná protékající voda. Základovou spáru by šlo ochránit pruhem Nopové fólie s vyspádováním ode zdi. Já, abych ochránil tuto folii před sluncem a před zatékáním za deště, jsem tu část nad zemí překryl hnědým pruhem Alu plechu. Větrat ten prostor může a nezatéká tam. A vypadá to docela dobře. Vrstva štěrku pak zabraňuje rozstřiku dešťových kapek na zeď. Ahoj.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 14.06.13 00:45
avatar

Asi bych se mimo jiné zajímal o stavební úpravy které snížily užitnou hodnotu mého pozemku. Protože problémy by měl řešit ten, kdo je způsoil, nikoli Vy, kterému ty problémy vznikly.

Nopová fólie odděluje vlhkost od zdí stavby a při správné instalaci podporuje větrání zdí a základů staby. Ale fakt není všemocná, je jen schopna vlhkost odvést jinam - tedy pokud je kam...

Ve Vašem případě bych asi zkusil nejdříve řešit příčiny zvýšené vlhkosti - tedy stavební úpravy, projektanta těchto úprav, stavební povolení apod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sharkis*
Datum: 14.06.13 00:56

Díky za odpověď.

Pozemek vedle garáže není náš - je pravděpodobně města - náš je pouze pozemek, na kterém garáž stojí. Stavební úpravy tam byly kvůli zhotovení nového vedení teplovodu - pochybuji, že na tuto "úpravu" nějaký projekt vůbec byl - byla překopána přilehlá silnice a vedle garáže byl volný prostor, který provizorně využili jako objížďku - navezli tam štěrk a pár dnů tamtudy jezdila auta - pak štěrk stáhli, navezli tam hlínu, kterou uplácli bagrem a konec... V té době nás nenapadlo, že by to mohlo dělat problémy - ten sklon původně nebyl o moc větší, ale přece jen asi to "uježdění a udusání" pomohlo většímu stékání vody.

Teď by to byl už stejně asi neřešitelný problém nehledě na to, že by to byla spousta starostí na dlouhou dobu s nejistým výsledkem - to si to raději svépomocí za "pár korun" udělám sám - to jistě chápete ;)

Od: hop®
Datum: 14.06.13 01:11
avatar

Nooo, chápu i nechápu.

Chcete za svoje peníze odstraňovat problémy na Vašem pozemku, způsobené někým jiným, a ještě k tomu s velmi nejistým výsledkem - protože se budete snažit odstranit následky, nikoli příčinu.

Jestli si věříte, že si to "svépomocí za pár korun" uděláte sám, tak vám držím palce! Svépomocí sám si umím udělat jiné věci, ale zničenou parcelu kvůli nějakým obecním stavebním úpravám, to bych asi fakt kvůli konzultaci oslovil svého "osobního právníka"...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: majk*
Datum: 14.06.13 01:26

Chápu Váš názor a částečně se s ním i ztotožňuji - od tohoto řešení mě ale odrazuje to, že by bylo velice problematické relevantní dokazování i určení viníka - a hlavně by to bylo na dlouho... Tenhle "projekt" už beru jako jakousi osobní výzvu - není nad vlastnoručně vykonanou práci

Pokud se nad tím zamyslím čistě fyzikálně, tak by toto řešení mělo fungovat - jestliže bude navážka nad drenážní trubkou dostatečně propustná (kačírek nebo hodně hrubý štěrk), tak voda steče dolů ještě dřív, než bude mít šanci se k té nopovce vůbec dostat - možná je to vize naivní, ale v teoretické rovině vypadá celkem nadějně

Od: hop®
Datum: 14.06.13 01:39
avatar

Já opravdu netuším, jaké máte vztahy s potencionálně prokázaným viníkem, ale chápu, že odstranění problému berete jako jakousi osobní výzvu. Pokud se týká chlapské ješitnosti, naprosto se v problému vidím, ovšem pakliže by došlo na finance - nejsem charita, abych své peníze "vyhazoval" za napravování chyb jiných..,.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.06.13 09:20
avatar

souhlasím s hopem

Jak bych to řešit technicky? odkopat použít betonové odtokové žlaby, podložit je nopovkou až ke zdi..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.13 19:15

Ahoj. Vrátil jsem se sem a tak mě nějak napadlo. Proč by měly ty betonové odtokové žlaby, ležet v kalužích vody, co se pod nimi vytvoří na té nopovce?


doplněno 15.09.13 20:26:

Ahoj. Jemně bych zopakoval drobný dotaz. Proč by měly ty betonové odtokové žlaby ležet v kalužích vody, co se pod nimi vytvoří na té nopovce? Nějak nemohu uvěřit, že by to nešlo nějak rozumě vysvětlit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 16.09.13 08:44
avatar

Humbuckere, nevím proč by tam nekdo dělal nopovku tak, aby tam byli kaluže vody...Přímo pod betonovým žlábkem není třeba nopovka.. ale asi jste nepochopil složení podloží..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.09.13 19:23

Ahoj. Milane, možná by bylo zajímavé se dovědět, jaké řešení si nakonec vybral Majk a jak mu to slouží. Nemůžu si pomoct, ale ta nopovka by se asi měla používat hlavně na svislé izolace, kde poslouží i k odvětrání chráněné zdi. A ostatní vodorovné plochy by se v tom to případě měly ponechat pouze pro vyspádování a vsakování vody co nejdál od objektu. Hlavní je, dostat vodu pod úroveň základové spáry, aby tato nevzlínala do zdí. Nakonec to použití krumpáče a lopaty bude asi nejjednodušší a nejlevnější řešení tohoto problému. A ani bych nebral moc ohled na blízké okolí této garáže. Kde se přímo nechodí, a ani třeba nemusí mohou být drobné terénní úpravy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.09.13 20:33
avatar

@humbucker,

"kde poslouží i k odvětrání chráněné zdi" ale tak to asi nefunguje, neproudí tam vzuch...

"Hlavní je, dostat vodu pod úroveň základové spáry," a co tam ta voda bude dělat?

"Nakonec to použití krumpáče a lopaty bude asi nejjednodušší a nejlevnější řešení" ten kdo již kopal, s Vámi nebude souhlasit...

Vždy se musí postupovat individuelně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: majkl9
Datum: 18.05.14 22:52

Zdravím vás!
Vidíte, ani mě nějak nenapadlo se sem po takové době podívat a poreferovat, jak jsem dopadl :-D
Nakonec jsem zvolil metodu, která mě napadla jako první - byla odkopána zemina kolem garáže v šíři cca 40 a hloubce cca 80 cm v nejhlubším místě a to tak, aby byl výkop naspádován až k přednímu okraji vjezdu, kde byl výkop (slepě) ukončen. Na dno jsem položil klasickou flex drénovací trubku průměru 10cm zabalenou do geotextilie a ke stěně hodil 1m vysokou nopovku - to vše bylo zaházeno drceným kamenem frakce 0-250mm (cca 3 tuny)

Po více než půl roce a několika solidních lijácích musím s potěšením konstatovat, že toto řešení můj problém zcela vyřešilo! Celkové finanční náklady cca 2500Kč (z toho 1000Kč za dopravu kamene) - řešeno samozřejmě svépomocí

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.