Šeřík vs. skleník - spor se sousedem

Od: Datum: 12.06.13 22:02 odpovědí: 9 změna: 13.06.13 21:14

Od 50. let máme na zahradě vysazen šeřík o výšce asi 5 metrů. Před 10 lety si soused postavil skleník (30 cm od našeho plotu) hned vedle našeho šeříku. Teď po nás chce abychom šeřík zkrátili na 2 metry, že mu stíní na jeho skleník. Není nějaká možnost jak odmítnout zkrácení šeříku, který tam byl už dávno před skleníkem?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.06.13 23:38
avatar

Zahrada je předpokládám Váš pozemek, tak se podle toho chovejte. Jaké má právo Vám nějaký soused nakazovat, co máte dělat na svém pozemku nebo se svým stromem? Žádné, nejste jeho poddaný. Takže mu klidně řekněte, že nic s šeříkem dělat nebudete a tím tuto záležitost ukončete. Když se mu to nebude líbit, je to jeho věc, stejně nic nezmůže. Možná by to mohl zkusit přes úřady, ale ani tam neuspěje, protože dost těžko se najde tak závažný důvod k odstranění stromu, aby bylo nutné omezovat Vaše vlastnická práva třeba nějakým soudním rozhodnutím. Pro jistotu si celý stav zdokumentujte v různé denní doby. Pokud je soused "svině", může třeba šeřík nějak poškodit, otrávit.

Co ten jeho skleník? Požádal Vás o souhlas s jeho stavbou? Není tam náhodou načerno bez ohlášení? Jak je možné, že ho postavil tak blízko? Navíc on stavěl skleník na místě, kde musel už před 10ti lety mít stínění, takže jakákoliv jeho stížnost nemá šanci uspět.

Osobně bych takového drzého souseda hned poslal do ... a aby viděl, že to přehnal, prohodil bych mu někdy za deště skleníkem kus ledu aby si příště tak nevyskakoval a nepožadoval něco, na co nemá žádné právo. Holt kroupy umí přijít někdy dost nečekaně :) Poslední odstavec prosím brát s nadsázkou.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.06.13 19:42
avatar

Ale i šeřík může přes zimu zmrznout. Ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.13 08:17
avatar

největší průšvih je tam, když se dva zabejčí. Sousedovi vadí stíníci šeřík, raději bude skleník proti slunku stínit sám rohožemi nebo nabílením skel. Vy, ikdyž víte, že by bylo doře šeřík ořezat, zmladit. :)*smich**haha* Kde je vůle, je i cesta. *hej*

Ohodnoceno: 3x
 
Od: asd*
Datum: 13.06.13 11:09

Jasně bych mu řekl, že postavit si skleník do stínu a pak si stěžovat je jeho hloupost a problém a že nic zkracovat nebudete, že budete dál dělat jen udržovací řez tak jak chcete vy a šeřík potřebuje. Pokud bude dál obtěžovat nebo se pokusí šeřík zničit, tak ho necháte skleník odstranit (předpokládám, že váš souhlas s umístěním skleníku nemá a tedy jde o černou stavbu). ejte mu hned slušně ale jasně najevo, že tady přestřelil a vy si to nedáte líbit...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 13.06.13 13:33

Jsem pro dohodu a nedělat si peklo na zemi se sousedem. Teoreticky když zkrátíte šeřík, nic se mu nestane, ba mu to prospěje. neříkám hned o dva požadující metry, ale pokud jste trpěla skleník xxx let hned u vašeho plotu a nebránila se hned při výstavbě, tak se pokuste najít společnou řeč se sousedem.

Jinak skleník nikdy nemůže být černá stavba, na skleník nikdy nebylo třeba žádné povolení pokud stojí nejméně 2 m od hranice. Vy můžete souseda požádat o to, aby skleník si odstěhoval nejméně 2 m od hranice pozemku. Cokoliv postavené méně než 2 m od hranice vyžaduje stavební povolení, ani ohláška není možná a to si každý rozmyslí. Nebo můžete žádat st. úřad o odstranění stavby.

Pokuste se dohodnout bez úřadů.

doplněno 13.06.13 22:03:

honzav88 - máte neplatnou citaci z roku 2012, od roku 2013 platí tohle -

Kdy na úřad vůbec nemusíte chodit

Vybral jsem pro vás nejčastější případy staveb, se kterými se setkáte kolem rodinného domku. Od 1.1. 2013 začal platit nový stavební zákon, který umožňuje stavět daleko víc staveb bez stavebního úřadu. Podrobně rozepsané je najdete ve stavebním zákoně §79 a §80.


1. Nové stavby
  • Opěrná zeď do výšky 1 m, která nehraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi ani s veřejným prostranstvím,
  • skleník do 40m² plochy a do 5 m výšky, který je dál než 2 m od hranice pozemku,
  • stavba u rodinného nebo u rekreačního domu do 25 m² zastavěné plochy s jedním nadzemním podlažím výšky max. 5 m a podsklepení do 3 m hloubky. Stavba musí být na pozemku rodinného domu, musí souviset s jeho užíváním a nesmí sloužit pro podnikání. Stavba musí být minimálně 2 m od hranice pozemku a po jejím umístění musí zbýt alespoň 50% plochy pozemku schopného vsakovat dešťovou vodu,
  • bazén do 40m² plochy u rodinného nebo rekreačního domu, který je dál než 2 m od hranice pozemku,
  • výměna vedení technické infrastruktury, pokud se nemění trasa.


atd...

doplněno 13.06.13 22:04:

pardon - při kopírování se to mooooc roztáhlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.13 19:51
dovolim si nesouhlasit, k jakakoliv svisle stavbe umistene na dele nez 30 dni je potreba ohlaska/stavebni povoleni i kdyby se jednalo i o zahradni altan nebo sklenik. Pri neohlaseni je horni hranice sankce 500tis. Kc.
doplněno 13.06.13 21:16:

Oprava nejedná se o ohlášku, ale o "územní rozhodnutí"

"Stavby bez energetických nárokůdo 25 metrů čtverečních podle stavebního zákona nevyžadují ohlášení ani stavební povolení. Vyžadují však územní rozhodnutí nebo územní souhlas, pokud to nejsou stavby vymezené v příslušném zákoně a pokud jejich umístění přesáhne 30 dnů v roce." zdroj idnes.cz

přesný § stavebního zákona bohužel neznám...

avatar
Upozornění od sys hejkal 13. 06. 2013 20:17:50
Nejen tazateli by pomohl odkaz na konkrétní zákon nebo vykonávací vyhlášku, případně i číslo §.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 13.06.13 13:49

Možnost je dohoda, nebo spor, vizte OZ o obtěžování.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.13 19:10

Ahoj. I k této věci bych přidal osobní zkušenost. Mám skleník. Daleko od něho rostou, opravdu veliké stromy ve vzdálenosti asi 100 metrů. Po ránu mi stíní ten skleník asi do 11 hodin. Od jara až do podzima. Nevidím v tom, ale vůbec žádný problém. Skleníky se budují proto, aby se v nich udržovalo teplo a klima pro růst rostlin hlavně časně z jara. A k ochraně před devastujícími projevy přírody,např. deště, větry, nebo i drobné kroupy. Případné stínění by naopak mělo být k užitku. Jak tu už někdo zmínil, nemusí se sklo natírat bílou barvou, nebo stínit rohožemi ze slámy. Při slunných dnech se teplota ve skleníku může dostat až k 40 st. C. Proto ve střeše, bývá zamontováno hydraulické automatické odvětrávání. Pootevřením oken. Za tepla se skleník kolikrát už ani nezavírá. Pokuste se, se sousedem si to vysvětlit, a když to nepůjde, informujte se o tom jeho skleníku, jak to tady už zmiňovali jiní spolupřispěvatelé. Ahoj.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.