Podnájemník rozbil lampu, má koupit novou?

Od: Datum: 10.06.13 17:08 odpovědí: 8 změna: 10.06.13 22:17

Dobrý den,

bydlím v bytě kde i pronajímám jeden pokoj, a podnájemník co ho obývá náhodou při luxování převrátil lampu, kde se rozbilo skleněné stínidlo. To samozřejmě nejde samostatně koupit.

V nájemní smlouvě mám, klasicky že drobné opravy v bytě související s jeho užíváním a náklady spojené s běžnou údržbou hradí nájemce.

Nájemce je povinen provádět drobné opravy a běžnou údržbu bytu. A těmi se podle nařízení vlády č. 258/1995 Sb. míní "opravy bytu a jeho vnitřního vybavení, pokud je toto vybavení součástí bytu a je ve vlastnictví pronajímatele, a to podle věcného vymezení nebo podle výše nákladu".

Já teď nevím jak má tu lampu nahradit. Jestli koupit novou, nebo ji nemusí celou hradit, ale jen poměrnou část. Ona ta lampa měla 3 roky, takže nová nebyla.

Prosím vás věděl by někdo poradit?

Děkuji

David


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.06.13 17:31
avatar

Nevím v čem vidíte problém. Když někdo někomu něco poškodí, je snad jasné, že to taky nahradí (buď opraví, nebo pořídí rovnocený nový předmět). To, že je to náhodou podnájemník je snad zcela vedlejší, smlouvu bych do toho netahal. Byl by v tom nějaký rozdíl, kdyby Vám tu lampu rozbil třeba soused při návštěvě, nebo úklidová četa?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.06.13 21:13
avatar

...no nové to jist nebylo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 10.06.13 17:42
avatar

"davidpetral", to buďte rád, že Vám nevyhořela elektrika, to by bylo na Vás a za větší peníze. Co když se Vám doma při úklidu rozbije lampa, nebo Vám ji rozbije návštěva. Myslím, že je to prkotina. To, aby se u Vás potom báli lidé bydlet. Také záleží, zda je nájemník slušný, protože taková nepříjemnost se může přihodit, i když dáváte pozor. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.13 17:42
avatar

Davide, škodu musí uhradit viník. Určitě ne poměrnou část, ale tak aby byla opět funkční jeko před rozbitím. Polopatě, koupit novou, stejnou, nebo se domluvit s vlastníkem jakou jinou koupit.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hop®
Datum: 10.06.13 20:12
avatar

Uvést do původního stavu...

Pokud lampa není historická, určitě půjde podobné stínidlo sehnat...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.13 21:11
avatar

měl by tos ehnat, nevadilo by mě, kdyby sehnal podobný kus třeba někde na internetovém bazaru nebo aukci. Nutně bych netrval na novém. PTje bohužel se svým příspěvkem trochu mimo . Pkud je osoba svéprávná tak za sebe zodpovídá,neníto o tom,že když se příkladem někdo "zboří"a pak dělá bordel, tak se mu to odpustí . . . ikdyž víme jak to dnes funguje, že. Pokud nájemník platí vysoké nájemné,lze muto odpoustit,pokud platí relativně výhodné tak jsem již odpověděl výše.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: blbablondyna*
Datum: 10.06.13 22:12

Ligicky, sama jste napsala, ze stinidlo samotne nelze koupit, bud koupite novou, nabo zaplatite cenu stare

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 10.06.13 22:17
avatar

Kdo? "napsalA"? Tazatel? Nebo nájemce? *zed*

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.