Vysoká vlhkost v RD

Od: Datum: 08.06.13 20:53 odpovědí: 18 změna: 13.06.13 22:16

Hezký den,

dnes bylo sluníčko a tak jseme větrali celý den (průvan) aby jsme srazili vlhkost která činila 68 % a výsledek se nedostavil, vlhkost mírně klesla na 64 % ale na večer už jsme zase na 68%. Nevěřil jsem meteostanici a tak jsem ji dal ven, naměřila 50%.

Netuším jak se tomuto problému postavit a případně na koho se obrátit. Zabývají se tím stavební firmy či kdo?

Děkuji vám za informace.

Alesh


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.06.13 21:04
avatar

neni to novostavba?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: alesh
Datum: 09.06.13 16:52

Jsme po rekonstrukci 3 járy. Dělali se všude podlahy a omýtky v polovine baráku.

Datum: 09.06.13 18:22

Ahoj. Ještě k této věci. Čerstvá stavba by měla být už po první zimě a běžnému topení odvlhnutá. Jestli se klasicky zdilo a betonovalo, a hrubá stavba v zimě promrzla, mělo by to tak z největší pravděpodobností být. Nepíšeš, kde se v tom sklepě vzala -bere ta voda. Ahoj.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alesh
Datum: 10.06.13 16:00

Ahoj, voda se objeví při velkých dlouhých deštích. Podle mě spodní voda. Jinak si taky myslím že by stavba měla být odvlhlá, ale je pravda že na zimu nepromrzla.

Datum: 13.06.13 00:00

Ahoj. Aleshi! Tady jsi napsal, že při deštích do sklepa zatéká voda. V ten moment si budeš asi muset prohlédnout ten váš sklep. Kudy to tam může asi téct. To větrání okýnkama a dveřma nemusí fungovat. A klidně to může tu vlhkost prohnat až do bytu vzduchem. Pomohl by větrák do okna s časovým spínačem a spouštění pouze v denní době při největší venkovní teplotě a nejnižší vzdušné vlhkosti. Změř si ty procenta vlhkosti přímo v tom sklepě. Ať víš, jak se to bude někam posouvat. Už jsem tu někde psal, že jsem ve sklepě osekal omítky z žulových kamenů, co tvoří základ a zdivo suterénních zdí sklepa. Vlhkost lezla do zdí až k sousedům o patro výš. Ty zdi se dobře vysušily. Ahoj.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alesh
Datum: 13.06.13 22:06

Ahoj, jo ta voda co jsem pozoroval se objeví pří velkých nebo dlouhých deštích, a vypadá to na spodní vodu. Zdi jsem některé už taky osekal aby se lépe vysoušeli. Udělám ještě všechny. Díky za info. Změřím. Ahoj.

Datum: 08.06.13 21:46

Ahoj. Těch příčin vyšší vlhkosti v místnosti může být víc. Neprali jste třeba prádlo, nevytírali podlahu třásněmi-zůstává více vody na zemi,nevařili jste něco o větším množství na sporáku, neleze ta vlhkost ze sklepa? Když zavřeš okna, tak se nadměrně orosují? I z hořícího zemního plynu je dost páry. Koukni na to. Ahoj..

Ohodnoceno: 2x
 
Od: alesh
Datum: 09.06.13 17:00

Ahoj, ano vytíralo se, ale byl pořád průvan podlaha byla za chvíli suchá. Vařili jsme málo ale i tak používáme odtah digestoře. Ve sklepě byla voda (5 cm), tu jsem vynosil. Mám ve sklepě sundanou omítku aby lépe schla zeď, cihly na vrhcu sklepa jsou suché. Okna jsou suchá.Plyn nemáme.Topíme peletovými kamny a to je potom v pohodě.

Datum: 09.06.13 18:04

Ahoj. A máš to. Máš ve sklepě 5 cm vody a divíš se, že je v domě vlhkost. Já ji tam nemám, a můj vlhkoměr ukazuje 48-52 %. Vyřeš tu vodu ve sklepě a máš hotovo. Dej tam odtah přímo ven s přisáváním z dalších prostor sklepa nebo chodeb a mělo by se to zlepšit. Pokud ti přímo neteče ze skel oken, tak se tim asi netrap.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alesh
Datum: 10.06.13 15:55

Ahoj, ve sklepě se větrá průvanem, dvě okénka a dveře ze dvora dokořán. Ta vlhkost se v bytě ale pohybuje ať je voda ve sklepě či ne tak nějak na stejných hodnotách . Skla se nemlží ale nerad bych aby se to zhoršilo po zateplení fasády. Ta vlhkost pokud nevzlíná zdivem by se neměla dostat do bytu, nebo je to možné?Díky za reakce.

Od: hm®
Datum: 08.06.13 23:36
avatar

Vlhkost necelých 70 %? No a? Proč ji chcete snižovat? Já tu mám 70 % a nic se neděje.

V létě vlhkost asi nijak extrémně nesrazíte, když venku je ráno skoro 95 %, jen asi na 2 hodiny za největšího tepla klesne pod 50 % a teď už je zas přes 85 %. Navíc jestli máte doma chladněji, než venku, tak po vyvětrání nakonec získáte vlhkost vyšší, než je venku (je to opak zimního období, kdy se topí a vlkost v bytech klesá).

Ohodnoceno: 4x
 
Od: alesh
Datum: 09.06.13 17:12

Četl jsem si tady o vlhkosti protože se chystáme zateplovat, a psalo se tu že 70% je už moc až nepříjemné, do té doby jsem to moc neřešil, ale teď ji vnímáme a chtěli by jsme ji srazit aspoň na 60% a vyřešit to dříve než zateplíme.

Od: hm®
Datum: 09.06.13 17:30
avatar

Jo, to se tu psalo, ale 70 % pro lidi nijak nepříjemné není. 70 % je tak venkovní průměr (na stránkách ostravské univerzity dokonce píšou: Průměrná relativní vlhkost vzduchu je nejvyšší v prosinci (93%) a v lednu a listopadu (shodně 92%). Nejniží je mezi dubnem až srpnem (75% - 77%). http://artemis.osu.cz/Gemet/meteo2/vlhkost.htm).

Jestli zateplíte neprodyšným materiálem, asi budete mít v budoucnu potíže bez ohledu na další snahy. Jestli propustným, tak tahle vkhkost v létě vadit nebude a v zimě bude o dost nižší. Jestli chcete srazit vlhkost hned, vyvětrejte, až bude venku chladněji a pak pořádně zatopte (ale to byste museli tak na 40 ). Nebo si pořiďte vysoušeč (stejnou službu udělá i klimatizace: zapnete, vysráží se na ní voda, vypnete a až se zas udělá samovolně teplo, bude sušší; a když po vysušení klimatizací zatopíte, bude tam tak sucho, že vás bude škrábat v krku).

doplněno 09.06.13 17:32:

Fuj, to jsem ... Ostravská univerzita se píše s velkým "O".

Ohodnoceno: 2x
 
Od: alesh
Datum: 10.06.13 15:43

Zateplovat chceme neprodyšným.Ta vlhkost bude potom ještě horší že? Vlhkost srazit ze dne na den nechceme, ale chtěli jsme se přiblížit k tomu co má třeba Humbucker zde píšící. Nebo lépe řečeno nerad bych aby po zateplení fasády začali bujet plísně. Dle vizualní kontroli zdi jsou suché. Ale pokud máte vy tu samou vlhkost v suchém baráku jako my? Tak možná není co řešit. Každopádně děkuji za odpovědi.

 

Datum: 10.06.13 17:57
avatar

Aleši, je třeba rozlišit vlhkost zdiva, to je pro zateplení nežádoucí, a vlhkost vzduchu.

Pokud máte v bytě velkou vlhkost, je třeba hledat a měřit. Máte v každé místnosti (uzavřené) měřák na vlhkost? Něco tam vyrábí tu vlhkost, bez podrobnosti nelze stanovit. Máte funkční hydroizolaci pod celým barákem? Jak máte izolován sklep od průniku vlhkosti do bytu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alesh
Datum: 11.06.13 23:21

Zdravím. Měřím pouze jednou meteostanicí, buď v obýváku nebo v ložnici. Rozdíly hodnot nejsou velké. Dnes když jsem větral tak jsem se dostal na 50 %. Divný je že to dnes šlo a počasí my přišlo podobné. Nicméně po zavření oken se dostávám na hodnotu 60 % vlhkosti.

Hydroizolace už asi nebude funkční, barák je z 30 let ale něco ve spárách tenkého a černého jsem viděl, ale drolí se to.Když koukám na cihly jak ve sklepě tak z venčí, tváří se jako suché. Sklep izolován od průniku vlhkosti do bytu? V podlaze je pouze polystyren,myslím že tam žádná fólie není, jinak beton a plovoucí podlaha.

Ta vlhkost se může dostat ze sklepa do bytu? skrze podlahy?

Je rozumné při těchto hodnotách vlhkosti vzduchu se pustit do zateplování fasády?

Datum: 12.06.13 09:12
avatar

Aleši, mnoho otázek a bez podrobného průzkumu domu jen odhady.

Barák z 30 let již nemusí mít funkční hydroizolaci. Chtělo by to meřit vlhkost zdiva, nikoliv ale na povrchu. To pak rozhodne o vhodném zateplení. Vlhkost ze sklepa se dostane spíše netěstnostni, nežli přes polyš a plovoučku. Klidně i přes cihly. Opět jen spekulace, přesně se to musí odborně zjistit na místě, kde se bere ta vlhkost. 60% není tak hodně. Neřešil bych to.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alesh
Datum: 13.06.13 22:16

Díky moc za info. Podívám se zda se někdo v okolí zabývá měřením vlhkosti zdiva a ještě někoho kdo vypracuje projekt na zateplení. Sám to asi od boku nedám.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.