Zapojení dvou čerpadel na 400 a 230V na 3f+PE

Od: Datum: 04.06.13 17:33 odpovědí: 12 změna: 05.06.13 22:39

Dobrý den,
mám dotaz na správné zapojení dvou ponorných čerpadel, z nichž jedno je na 400V a druhé na 230V.

Ke studni v zahradě (35 m od domu) jsem před pár lety dostal čerpadlo na 400V a pro připojení do zásuvky jsem koupil 4-žílový prodlužovací kabel (cca 35m). Pomocí tohoto čerpadla dopravuji vodu ze studny do 1000 l nádoby vzdálené dalších cca 50m (celkem cca 85m od domu). Z té 1000l nádoby pak zavlažuji zahradu pomocí ponorného čerpadla na 230V.

Otázka zní takto : jak správně a pokud možno levně zapojit obě čerpadla pokud možno s využitím stávajícího kabelu?

Děkuji za vaše odpovědi.
Petr N.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.06.13 18:37

U studny instalovat vhodnou rozbočnou krabici (hlavně s patřičným IP a nejvhodnější by bylo udělat tam malou rozvodničku s proudovým chráničem a jištěním) z ní vytáhnout nový přívod na 400V čerpadlo a zároveň z ní pokračovat novým kabelem (3x2,5) k čerpadlu 230 V.

Ovšem musím podotknout, že to není zrovna moc elegantní řešení, je to takříkajíc prasárna. Navíc jste udal moc málo informací na to, aby se dalo alespoň odhadnout, jestli to bude bezpečné.

Doporučuji práci svěřit někomu znalému v oblasti elektromontáží.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.06.13 18:45
avatar

První problém je, že pro čerpadlo 3x400V byste měl mít podle současných předpisů kabel pětižilový.

Nejvhodnější by asi bylo udělat na konci 3fázového kabelu něco jako podružný rozváděč, na kterém by byla samostatně jištěná 3fázová zásuvka pro 3x400V a samostatně jištěná 1 fázová zásuvka pro 230V. Tu můžete připojit mezi kteroukoliv fázi a nulák. Pokud máte instalaci čtyřžilovou, bylo by dobré v tomto podružném rozváděči rozdělit PEN na PE a N a použít proudový chránič. Doporučil bych konzultaci s odborníkem na místě.

doplněno 04.06.13 18:47:

Sakra, zase jsem druhej *cert*! Musím se naučit rychlejc psát.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: rollo*
Datum: 04.06.13 19:22

Nešlo by ke stávajícímu kabelu (který se chystám zakopat v chráničce do zemi) přikoupit další 1-žilový kabel, připojit ho v rozvaděči na N a na konci bych měl "normální" 3f+PE+N? Nebo bych mohl zakoupit pro čerpadlo na 230V koupit prodlužku od domu (cca 85 metrů)... Nebo stávající 4-žilový prodat a koupit 5-žilový...? Co by bylo nejjednodušší a nejlevnější?

Od: hop®
Datum: 05.06.13 17:34
avatar

U studny stejně budete potřebovat nějakou "krabici", kde z třífázu oddělíte jednofáz. Takže se naprosto přikláním k řešení podle Minstrela a Magdona, oba říkají v podstatě totéž, nebudu to opakovat.

P.S.: Magdone, pokud má 3f čerpadlo asynchronní motor bez ovládání, nepotřebuje nulu a vyhoví tedy i čtyřžilový kabel. Ovšem stejně to neřeší další 1f zásuvku...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rollo*
Datum: 05.06.13 19:10

Takže jsem zjistil, že kabel vedoucí z rozváděče do zásuvky u domu je 5ti žilový, jen v rozvaděči není zapojen modrý vodič N a zásuvka je čtyřkolíková (takže taky není N zapojený). Co to udělat takto :

v rozváděči připojit N, ze zásuvky u domu na druhé straně kabelu vytáhnout vodič N, koupit jednožilový kabel ten spojit s N kabelem ze zásuvky, původní 4-žilový kabel i s novým jednožiovým schovat do chráničky a zakopat do zemi až po studnu, tam to vytáhnout ze zemi, spojit to v zásuvce a pak by byl problé vyřešený...

... nebo je to strašná hovadina?

Datum: 05.06.13 20:31

Mnohem jednodušší způsob sebevraždy bude, když vezmete do každé ruky odizolovaný drát a dotknete se s ním v rozvaděči dvou zapojených fází. Protože při vašem řečení vás buď časem zabije proud, nebo rovnou první revizák, co to uvidí. *cert*

To jednofázové čerpadlo musí mít vlastní jištění. Správné řešení je podle minstrela a magdona.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 05.06.13 20:47
avatar

Chlape, děláte to pro sebe a svoje děti nebo pro nenáviděnou tchyni?!

Snažíme se tady nabídnout aspoň trochu korektní řešení, i když ortodoxnímu revizákovi by lezly oči z důlků. A Vy si furt budete hrát na sebevraha? Neblázněte, za peníze si někdy oživení lidí (zabitých Vašim zapojením) nikdo nekoupíme. Tu Vaši zhovadilost bych si neudělal ani doma, a že přísloví o kovářově kobyle u mne fakt funguje...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.06.13 21:11

Ještě jednou doporučím přenechat vhodné řešení odborníkovi a dál nehazardovat se zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rollo*
Datum: 05.06.13 21:15

Mno... takže takto:

1. popsané řešení mi poradil pan inženýr elektrikář (napište co je špatně, ať mu to můžu otřískat o nos)

2. tohle řešení mi udělal elektrikář profesionál (dělá to na živnost) a nemyslím si že je to košer! (viz foto vpříloze) a proto se to snažím nějak napravit.

Od: hop®
Datum: 05.06.13 21:42
avatar

Tohle není úplně košer, venkovní rozvody musí být za chráničem, zde evidentně není.

Jinak toto zapojení bude funkční a bude splňovat zastaralé normy, dnešní ale ne, právě kvůli tomu chrániči.

Ale doma bych si to tak asi klidně zapojil...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rollo*
Datum: 05.06.13 21:50

Takže to nechat raději takto? Připomínám, že do obou zásuvek na kombinované zásuvce jsou zapojena čerpadla...

Děkuji

Datum: 05.06.13 22:39

Funkčně OK...sám vidíte, že jedna fotka kolikrát řekne víc, než milion nesmyslných vět. Jak píše Hop, bez chrániče je to celkem rizikové zapojení, pokud jde do zásuvky jen 4 vodič, nikdy to přes chránič nezapojíte, prot jsme Vám radili instalaci jakési podružné rozvodničky, kde by byl chránič a z té teprve vytáhnout obě zásuvky.

Já vím...chránič stojí peníze a dřív se to taky nedávalo a bla bla..., ale po sté tu opakuji, že ta věc zachraňuje životy a až tato instalace jednou někoho rozsvítí, tak budete koukat jak puk.

Další potencionální problém je ten, že jakmile připojíte do zásuvky 230V 50m prodlužovák (chápu-li to dobře), a v prodlužováku vznikne zkrat, nemusí to v nejhorším případě vypnout a vy vyhoříte.

Pokud to chápu špatně, tak už nechávám věc bez komentáře.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.