Dvojsklo nebo trojsklo do zatepleného RD?

Od: Datum: 02.06.13 11:37 odpovědí: 11 změna: 03.06.13 20:56

Zdravím! Budu rekonstruovat stoletý RD, stěny 45 a 30 cm z plných cihel. Dům bude zateplený - cca 120 - 140mm EPS na fasádě, 120mm PIR střecha. Řeším otázku, zda má smysl jít do oken s trojskly nebo budou stačit dvojskla. Okna jsou situována především na jih a západ. Něco málo na sever, ale to jsou malá okénka z místností, kde se nebude topit, spíš temperovat (chodba, WC, koupelna). Co jsem se dopočítal, tak při uvažované skladbě stěn je zhruba U = 0,25. V projektu mám navržena dvojskla s Ug = 1,1 - tzn. více méně klasika. Okenářské firmy mi pochopitelně navrhují trojskla - logicky na nich víc vydělají. Je mi jasné, že tam se můžu dostat i na Ug = 0,6. Profil plánuji 6-ti komorový (nebo více) se středovým těsněním a stavební hloubkou aspoň 80mm. Otázka je, zda má reálně smysl jít cestou trojskel nebo budou postačovat dvojskla. Co vy na to? Jaké máte zkušenosti?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.06.13 12:32
Na sever a východ trojskla, na jih a západ trojskla.
doplněno 02.06.13 12:33: Jih a západ dvojskla.Pardon za překlep.
Ohodnoceno: 0x

Od: olaf71*
Datum: 02.06.13 12:52

já bych řekl, že od severu a západu je největší kosa

Datum: 02.06.13 13:33

Logiku to má, ale v mé případě jsem když tak uvažoval o opačném rozvržení. Okna vytápěných pokojů s velkou prosklenou plochou jsou orientována na jihojihovýchod a západojihozápad (doufám, že to je pochopitelné :) Proto jsem uvažoval dát trojsklo do těchto oken, protože tam bude v zimě největší rozdíl teplot. Okna v nevytápěných nebo jen temperovaných místnostech (sklep, chodba, koupelna, wc), která jsou směrována na jih, západ a sever (zjednodušeně) jsem uvažoval osadit pouze dvojskly. Jednak jsou to většinou spíše menší okna, druhak rozdíl teplot tam nebude takový. Ale třeba je má úvaha zcela špatná.

Od: trojek
Datum: 02.06.13 12:33

Jděte určitě do trojskel. Větší telepné úspory, daleko méně kondenzace v dolní části skel... cenový rozdíl dvojskel a trojskel není tak velký jak bývalo v minulé době. Jestli vám firma dává velké cenové rozdíly mezi dvojskly a trojskly tak jděte do jiné firmy . konkurence je velká... Dnes je standart trojsklo minimálně 0,7. Samozdřejně jsou i lepší např 0,5 (taky pak dražší)...Mohu mluvit s vlastní zkušenosti. Měl jsem v roce 2003 plast okna - dvojskla 1,1, hrozně se potila u od teplot -2 stupňů, naštval jsem se , ted mám trojskla 0,5 a jsem spokojen... tolik asi moje zkušenost...

Od: jendad
Datum: 02.06.13 17:48

Nám měnili 15 let stará dvouskla - plast za nová okna dvouskla 1,0 . Nic se nerosí a je to obrovský rozdíl proti starším plastákum . Taky počítejte s větší vahou trojskel .Proto jsme o nich ani nepřemyšleli . Dále celkový poměr oken k fasádě , stropu a podlaze je hodně malý . Když máte 10m2 oken a 100m2 podlahy ,stropu a zdí tak je to celkem malá plocha.

lepší je zateplit vše ostatní .Trojskla už jsou tak do pasivu ,když honíte watíky

http://drevostavba-svepomoci.yw.sk/NED.html

Datum: 02.06.13 19:55

MY s nasi novostavbou jdeme do 3skla, a to 4-16-4-16,( jeste lepsi je 4-18-4-18 ).

Datum: 02.06.13 21:15

Váha trojskel není tak hrozná, kování to vydtrží. Když si dáte dneska dvojskla, tak si zodpovězte otázku, zdali seženete ještě horší okna jak dvojskla.

Osobně preferuji trojskla s rámečkem z plastu a nad 16m..středové těsnění, zabalení rámu oken do polystyresu alespoň z poloviny..

viz:

http://www.stavebnictvi3000.c…ti-okenniho-parapetu-vyresen/

doplněno 03.06.13 18:07:

zdali se sníží u okna se sklem průhlednost je dost diskutabilní. Osobně si myslím, že to laik nepozná, při reálném použití.

S horším oknem jak dvojsklo jsem to myslel tak, že nikdo nevyrobí horší jak dvojklo, a ABY BYLO SCHVÁLENO pro použití pro byt. Je jasné, že si můžete klidně dát jednosklo, nebo igelit, ale to je debata jinde..

Vše lze zdůvodnit.

Datum: 02.06.13 22:50

O tom, že to kování udrží nepochybuju. Horší okna než dvojskla klidně seženu. Prostě si nechám vyrobit jednoduché okno, ale to nějak není cílem. Stejně tak mohu mít i čtyřsklo, ale o tom má otázka není. Snažím se posoudit jak velkou výhodu mi trojsklo přinese a zda to jepro můj případ vhodná investice. Trochu se u trojskla bojím nižšího prostupu světla - je to starý dům, okna vracím do klasického stylu, takže oproti současným ze 60. let budou mít o něco menší plochu. Ano, vím, že se dělají i speciální trojskla s lepší propustností světla, ale ty budou mít určitě i speciální cenovku. Snažím se najít optimální řešení, které bude fukční, dostatečně komfortní a nebude finančně přemrštěné. V tuto chvíli si říkám, že spíše bude lepší soustředit se na kvalitní profil s dostatečnou stavební hloubkou a dát dobrá protihluková dvojskla (vedle mi vede silnice - cise III. třídy, ale celkem využívaná).

Od: honzik75
Datum: 03.06.13 07:29

Mám za sebou 12 měsíců po výměně původních plastových oken s dvojsky za nová s trojskly. Speciální požadavky na parametry skla jsem neměl, ale na radu firmy jsem použil trojsklo 6-18-4-18-6, protože to má trochu lepší protihlukové vlastnosti, než sklo se stejně silnými tabulemi. Bydlím u rušné cesty. Potvrzuji, že světla je o něco méně a solární zisky jsou menší. Uvedené zásadně nevadí okna jsou na jih, celý den do nich může svítit. Pak už jsou jen pozitiva.

Záleží také na umístění okna v otvoru. Pokud bude ve stejné poloze a přidáte zateplení, okna budou více utopená a světla bude méně.

Od: jendad
Datum: 03.06.13 18:08

Jak píšou v tom odkazu co jsem dal .Tak tepelná ztráta u 15m2 oken je při -12°c u dvouskel 1,1asi 600w .U těch trojskel 400w . Ted je otázka zda to za těch 200w uspory stačí (při -12°c) .Stačí ,když více vyvětráte , nebo když děcka lítaj stale z baráku a uspory jsou fuč .Když budete používat mikroventilaci , tak to uplně postrádá smysl *smich*

Datum: 03.06.13 20:56

Já jsem stál před stejným rozhodnutím, a je to opravdu diskutabilní jak píše milan, já jsem jako střešní okna použil dvojskla a nemám s tím problém, ba naopak když mi zvenku namrznou, a doma z krbu horko cca i 30°C u oken tak se zvenčí neroztají až mi to vadí že tak dobře izolují a já nevidím ven. Soused si na chatu dal trojskla (cenu neřešil) a celkem se mu tam zatmělo, tak z toho nadšený nebyl.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.